بخشش و بازسازی اعتماد در روابط

بخشش و بازسازی اعتماد در روابط

توانایی بخشیدن و رهایی از صدمات گذشته یک ابزار مهم در ازدواج است. علاوه بر این، توانایی بخشیدن راهی برای حفظ سلامت خود از نظر احساسی و جسمی است. در واقع، بخشش و رها کردن ممکن است یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای قوی نگه داشتن شما و ازدواج شما باشد.

برخی از تخلفات آنقدر مضر هستند که ازدواج نمی‌تواند دوام بیاورد، اما بخشش هنوز هم می‌تواند نقش داشته باشد. اعتماد در یک رابطه صمیمی ریشه در احساس امنیت با شخص دیگر دارد. خیانت، دروغ یا وعده‌های شکسته می‌تواند به اعتماد بین زن و شوهر آسیب جدی برساند. اما این بدان معنا نیست که نمی توان ازدواج را نجات داد. اگرچه بازسازی اعتماد در صورت وجود نقض قابل توجه می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما در واقع اگر هر دو شریک به این روند متعهد باشند امکان پذیر است.

چگونه شریک زندگی خود را ببخشیم

اگر از رنج‎های قدیمی، ناامیدی‌ها، ناراحتی های‌کوچک، خیانت‌ها، بی احساسی و عصبانیت خودداری کنید، هم زمان و هم انرژی خود را هدر می‌دهید. فقدان بخشش نیز می‌تواند شما را خسته کند. بی‌بخشش بودن هم آسیب جسمی و هم روانی دارد. کینه در شادی و رابطه شما شتاب می‌گیرد و احتمال دارد تا رابطه شما از بین برود.

در عوض، احساسات خود را به اشتراک بگذارید . کارشناسان بهداشت در جان هاپکینز گزارش می‌دهند که عمل بخشش می تواند خواب را بهبود بخشد، خطر حمله قلبی، سطح کلسترول، درد، فشار خون، سطح اضطراب، افسردگی و استرس را کاهش دهد. مطالعات همچنین نشان داده است که بخشش مزایای قابل توجهی را به همراه دارد.

هنگامی که خیانت را تجربه کرده‌اید، می‌توانید از تکنیک‌های متفاوتی برای یافتن راهی برای بخشش استفاده کنید. هر روش را در نظر بگیرید و ترکیبی را که برای شما مناسب است پیدا کنید. صدمه‌ای که متحمل شده‌اید ممکن است متفاوت باشد. مطمئناً بخشیدن همسر برای سال‌های خیانت بسیار دشوارتر از اشتباه جزئی مانند فراموش کردن پرداخت به موقع صورت‌حساب است.

• برای بخشش باز و پذیرا باشید .

• یک تصمیم آگاهانه برای بخشش همسر خود بگیرید.

• زمانی که تصاویری از خیانت یا صدمه در ذهن شما جرقه می زند، به مکانی برای آرامش گرفتن بروید یا کاری انجام دهید که شما را از تمرکز روی این افکار منحرف کند.

• از پرتاب یک شی یا حرف خطا در صورت همسر خودداری کنید. در مشکلات بعدی از آن به عنوان مهمات در بحث استفاده نکنید.

• بپذیرید که ممکن است هرگز دلیل تخلف، رفتار یا اشتباه را ندانید.

• از انتقام جویی یا قصاص خودداری کنید؛ تلاش برای بدست آوردن انتقام فقط درد را افزایش می دهد و احتمال اینکه به هر حال این احساس بهتری در شما ایجاد نمی کند.

• به یاد داشته باشید که بخشش به این معنا نیست که شما رفتارهای آزاردهنده را بپذیرید.

• با خود صبور باشید. این که بتوانید همسر خود را ببخشید، زمان می برد. سعی نکنید در این روند عجله کنید.

• به دنبال مشاوره حرفه‌ای برای کمک به بخشش و عفو، و یا به خودتان پیدا کنید.

چگونه طلب بخشش کنیم

اگر شما شریکی هستید که صدمه به شما وارد شده‌است، می‌توانید در تلاش برای بازسازی اعتماد در رابطه، بخشش کنید. به یاد داشته باشید که در حین انجام این کار به خود و شریک خود زمان دهید.

• نمایش ندامت واقعی و ندامت برای درد که شما باعث می‌شود.

• حاضر باشید با تکرار رفتارهای آزاردهنده، متعهد شوید که دیگر به همسرتان صدمه نزنید.

• قبول عواقب ناشی از عمل است که صدمه دیده ایجاد شده‌است.

• برای جبران خسارت باز باشید .

• را قلبی و عذرخواهی شفاهی؛ این شامل یک برنامه اقدام برای اصلاح امور است.

• با شریک خود صبور باشید. قادر بودن برای بخشیدن شما اغلب زمان می‌برد. احساسات خیانت همسرتان را با گفتن "غلبه کنید" کنار نگذارید.

مقاله پیشنهادی: راه‌های جلوگیری از خیانت

بخشش در ازدواج

ازدواج، مانند دیگر روابط نزدیک، برای پیشرفت نیاز به بخشش دارد. به یاد داشته باشید که همه اشتباه می‌کنند. همه ما روزهای بد یا بدخلق داریم. اکثر ما چیزهایی را می گوییم که منظور ما از آن زمان به بعد نیست. همه باید ببخشند و بخشیده شوند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که شخصی که به شما صدمه زده است سعی کند جبران کند و بخواهد بخشش کند. اگر شریک زندگی شما پشیمان نباشد مشکل تر است. اما حتی در آن صورت، ممکن است در بخشش ارزش قائل شوید.

هیچ رابطه سالمی، به ویژه ازدواج، نمی‌تواند در مدت زمان طولانی بدون بخشش حفظ شود. اما به یاد داشته باشید که بخشش یک تبرئه نیست. بخشش یک تصمیم آگاهانه و عملی برای رهایی از احساس کینه است. بخشش می‌تواند ابزارهای پردازش و حرکت را برای شما و شریک زندگی شما فراهم کند. حتی اگر برای شما سخت باشد، اما بخشیدن برای یک زندگی طولانی بسیار مهم است.

زمان زیادی صرف می شود و تلاش زیادی برای ایجاد احساس امنیت مورد نیاز برای رشد و تداوم ازدواج لازم است. بهبودی از آسیب ناشی از شکست اعتماد، جایی است که بسیاری از زوج‌ها که می‌خواهند به مسیر اصلی خود بازگردند می‌توانند گیر کنند.

چگونه رابطه خود را بازسازی کنیم؟

تحقیقات نشان داده است که زوجین باید به پنج نکته اصلی زیر توجه کنند تا بتوانند به طور موثر از نقض اعتماد عبور کنند:

• دانستن جزئیات

• تخلیه خشم

• نشان دادن تعهد

• بازسازی اعتماد

• بازسازی رابطه

خواه شما شریک متجاوز باشید یا خیانتکار، برای بازسازی اعتماد در ازدواج خود، هر دوی شما باید تعهد خود را نسبت به ازدواج خود و یکدیگر تمدید کنید.

جزئیات را بدانید

حتی در موارد به ظاهر واضح خیانت، همیشه دو طرف وجود دارد. شریک متخلف باید درمقابل اطلاعات صادقانه عمل کند، علاوه بر این به همه سوالات شریک خود پاسخ روشنی دهد. این امر باعث می شود طرف خیانت درک وسیع‌تری از موقعیت داشته باشد. چه اتفاقی افتاد، کی و کجا؟ چه احساسات یا مشکلاتی ممکن است به این وضعیت کمک کرده باشد؟ شرایط چه بوده؟

عصبانیت را رها کنید

حتی نقض جزئی اعتماد می‌تواند منجر به مشکلات روحی، روانی و جسمی شود. شریک زندگی ممکن است در خواب مشکل داشته باشد یا اشتها را کاهش دهد. آن‌ها ممکن است در مورد چیزهای کوچک سریع تحریک شوند. در مورد چگونگی اختلال در زندگی از جمله تفکر در مورد همه سوالات و تردیدهایی که در حال ظهور هستند، فکر کنید. شریک خود را از همه این احساسات آگاه کنید. حتی شریک متخلف تشویق می شود تا هرگونه احساس کینه و خشمی را که ممکن است از قبل از حادثه در خود داشته است، بیان کند.

تعهد را نشان دهید

هر دو طرف، به ویژه افراد خیانت شده، ممکن است تعهد خود را نسبت به رابطه زیر سوال ببرند و از خود بپرسند که آیا رابطه هنوز برای آن‌ها مناسب است یا حتی قابل نجات است. اعمال همدلی، به اشتراک گذاشتن درد، ناامیدی و خشم؛ نشان دادن پشیمانی و اجازه دادن به فضا برای تصدیق و تأیید احساسات آسیب دیده می‌تواند برای هر دو طرف شفا دهنده باشد. بر مبنای این، تعریف آنچه که هر دو طرف از رابطه نیاز دارند می تواند به شرکا این درک را بدهد که ادامه رابطه با انتظارات روشنی همراه است که هر فرد در پیش‌برد آن موافقت کرده است. هر دو طرف باید برای تعیین آنچه لازم است برای متعهد ماندن در راستای برقراری رابطه تلاش کنند. در برقراری ارتباط، از توصیف آنچه می بینید، انتظار دارید یا می خواهید به همسرتان بگویید.

بازسازی اعتماد

با هم، شما باید اهداف خاص و برنامه‌های زمانی واقعی را برای بازگرداندن ازدواج خود در مسیر مناسب تعیین کنید. تشخیص دهید که بازسازی اعتماد به زمان نیاز دارد و موارد زیر را می طلبد:

• تصمیم بگیرید که ببخشید یا بخشیده شوید. با تلاش برای رها کردن گذشته، تصمیمی آگاهانه برای دوست داشتن بگیرید. در حالی که دستیابی کامل به این هدف ممکن است مدتی طول بکشد، اما تعهد به آن مهم است.

• برای رشد و پیشرفت خود تلاش کنید. تنها با قول و بخشش نمی توانید اعتماد شکسته را ترمیم کنید. دلایل اصلی خیانت باید مشخص شود، مورد بررسی قرار گرفته و توسط هر دو طرف مورد بررسی قرار گیرد تا مسائله در حالت خاموش قرار بگیرد.

• از درونی‌ترین احساسات خود آگاه باشید و افکار خود را به اشتراک بگذارید. ترک یک طرف برای وسواس در مورد موقعیت یا اقدامی که اعتماد را شکسته، هیچ چیزی را حل نمی کند. در عوض، مهم است که آشکارا در مورد جزئیات بحث کنید و تمام احساسات خشم و صدمه را بیان کنید.

• صادق باشید و به خواسته های خود وفادار باشید.

هنگامی که نکات فوق توسط هر دو طرف مورد توجه قرار گرف ، آشکارا در مورد اهداف خود صحبت کنید و به طور صحیح به زندگی برگردید و مطمئن شوید که در مسیر درست هستید