در برابر دخالت‌های خانواده همسر چگونه رفتار کنیم؟

  • خانه
  • وبلاگ
  • در برابر دخالت‌های خانواده همسر چگونه رفتار کنیم؟
در برابر دخالت‌های خانواده همسر چگونه رفتار کنیم؟

گاهی اتفاق می‌افتد که از سر ناچاری با خانواده خود درد و دلی می‎‌کنیم یا گله و شکایتی که از همسرمان داریم به سمت خانواه‌هایمان می‌بریم.

در این مواقع منظوری نداریم، اما عادتی است که از بچگی یاد گرفته‌ایم، هر گاه از شخصی دلخور می‌شویم به خانواده خود پناه می‌بریم اما این قبیل تصمیم‌گیری‌های عجولانه و ناآگاهانه عواقب بدی را به همراه دارد که یکی از آن‌ها دخالت خانواده خود و یا همسر در روابط و زندگی زناشویی می‌شود. در این مقاله سعی داریم به راه کارهایی برای حل این مشکل بپردازیم.

چرا خانواده‌ها دخالت می‌کنند؟

این کار دلایل بسیاری دارد. همانطور که پیش‌تر هم گفتیم، بعضی تصمیم‌گیری‌ها و رفتارهای عجولانه و ناآگاهانه ما سبب می‌شود تا رفتار‌هایی بروز دهیم که مخالف میل ما است و منجر به دخالت خانواده‌ها می‌شود.

نرسیدن به بلوغ اخلاقی و تصمیم‌گیری و مسئولیت‌پذیری، وابستگی به خانواده، حرمت‌شکنی خانواده‌ها در روابط و حتی دخالت خودمان در زندگی خانواده‌هایمان، حس مالکیت خانواده‌ها نسبت به فرزندان، عدم اعتماد خانواده‌ها به مهارت‌های مدیریت زندگی فرزندانشان، نداشتن استقلال مالی، زندگی در کنار خانواده‌ها و فاش کردن اسرار زندگی زناشویی پیش خانواده‌ها می‌تواند از مهم‌ترین دلایل این اتفاق باشد.

در ادامه به این می‌پردازیم که چگونه می‌توان جلوی این دخالت‌ها را گرفت.

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج و خانواده می‌تواند از بهترین راه‌ها برای نجات شما باشد. این راه نه تنها در برابر این مشکل بلکه در مورد مشکلات دیگر نیز راهکار خوبی به شمار می‌آید. همیشه یک مشاور خوب می‌تواند راه درست را به ما نشان دهد و با راهکارهای مناسب و معقول شما را از به خطر افتادن و بد شدن روابط‌تان نجات دهد.

صحبت کردن صادقانه

صحبت کردن صادقانه با همسر نیز جز بهترین راهکار‌هاست. اما چگونه با همسر خود صحبت کنیم؟ چه چیزی بهتر از آنکه شما صادقانه با همسر خودتان به گفت و گو در این مورد بپردازید و خود مشکلتان را حل کنید.

درهمین زمینه پیشنهاد می‌شود مقاله چطور با همسر خود صحبت کنیم را مطالعه نمائید.

از خانواده همسرتان نهراسید، برعکس به خود اجازه دهید خوبی‌های طرف مقابل را هم ببینید شاید آن‌ها حرف درستی می‌زنند و یا راهکار خوبی به شما می‌دهند.

تنظیم کردن روابط

تنظیم روابط به اندازه معقول، نه خیلی سرد برخورد کنید و نه خیلی گرم که اجازه دخالت به خانواده بدهید. همیشه حفظ تعادل در روابط کمک می‌کنند تا شما کمتر به مشکل بر بخورید و علاوه بر آن یک رابطه معقول و منطقی داشته باشید.

گفت و گو با خانواده، خیلی مهربانانه و صمیمانه نزد آن‌ها بروید و خواسته خود را به آن‌ها بگویید طوری که باعث دلخوری و ناراحتیشان نشود. طوری رفتار کنید که منظورتان را متوجه شوند و شک و شبهه‌ای نیز ایجاد نشود.

اول یک نگاه به خودتان بیاندازید، شاید این شما هستید که اول شروع به نظر دادن و دخالت کردن در مسائل آن‌ها کرده‌اید. اگر اینطور باشد باید اول از خودتان شروع کنید و کمتر به دخالت و تجسس بپردازید تا آن‌ها نیز از این کار دست بکشند.

احساسات منفی را تقویت نکنید و اجازه ندهید که افکار منفی به ذهنتان وارد شود و فکر شما را خراب کند. سعی کنید همیشه دید مثبت به اوضاع داشته باشید و به خوبی‌ها فکر کنید تا کمتر دچار سوءتفاهم و اضطراب شوید. افکار منفی می‌تواند به راحتی اوضاع را بدتر کند.

رفتار خوشایند را به چشم رفتار ناخوشایند نبینیم، شاید آن‌ها صلاح شما را می‌خواهند و اصلا نیت بدی ندارند. هر رفتاررا با سوءنیت اشتباه نگیرید و سعی کنید حس خوبی را به آن‌ها انتقال دهید.

درمورد اختلاف‌هایتان با خانواده خود و همسرتان صحبت نکنید این کار یکی از اصلی‌ترین دلایل دخالت در خانواد‌ها هست و اگر تکرار شود خانواده‌ها نیز بیخیال نمی‌شوند و سعی می‌کنند شما و یا همسرتان را هم قضاوت کنند و با اطلاعات ناقصی که شما می‌دهید راهکارهای اشتباهی به شما خواهند داد. همیشه نگرانتان هستند حتی زمانی که اختلافی ندارید و خلاصه اینکه بهترین کار اجتناب از دردو دل کردن با آن‌ها است.

حفظ حریم‌ها و حرمت‌ها

برای مرزهایتان نگهبان قرار دهید، این بهترین راه برای نگهداری از حرمت خود و همسرتان هست. بدون اینکه خانواده‌هایتان را ناراحت کنید به آن‌ها بگویید که هر شخص برای خود مرزی دارد و اجازه نمی‌دهد که حتی نزدیکانش وارد مرز خصوصی زندگیشان شود. بدانید که با این کار باعث می‌شوید آن‌ها در زندگیتان هرگز سرک نکشند.

فرصت دفاع به همسر خود بدهید، اگر همسرتان به خانواده‌تان یا خانواده خودش شکایت شما را کرده و یا حرفی از روابط‌تان میان آن‌ها برده به او اجازه حرف زدن بدهید و بگذارید از خودش دفاع کند و سعی کنید طوری برخورد داشته باشید که رفتار اشتباهش را فهمیده و دوباره آن را تکرار نکند.

هرکس مسئول رفتار خودش است، باید به این باور برسید که هر کس مسئول رفتار خودش است و مثلا اگر همسرتان اشتباهی می‌کند آن را به گردن خانواده‌‌اش نیاندازید و بدانید خود او بوده که این رفتار را داشته است. همسرتان به سن بلوغ رسیده و خودش مسئول اعمال و رفتارهایش هست و قدرت تفکر و تصمیم گیری دارد.

بگویید چشم اما راه خودتان را بروید، اگر سعی داشتند شما را به راهی که پیشنهاد می‌کنند مجاب کنند و یا هنوز شما را لایق برای تصمیم‌گیری در مورد زندگی خودتان نمی‌دانند، هر چیزی که به شما گفتند را تایید کنید و راه خودتان را بروید به این شکل به آن‌ها نشان دهید که می‌توانید درست تصمیم بگیرید و نیازی به آن‌ها ندارید اما سعی کنید در مقابل تیکه وکنایه‌های طرف مقابلتان لبخند بزنید. این بهترین روش برای آرام کردن اوضاع است و با عصبانیت و داد و فریاد وضع و اوضاع را بهم نریزید.

برنامه‌های خود را به صورت راز نگه دارید، هر برنامه‌ای دارید تا زمانی که به وقوع نپیوسته از آن صحبتی به میان نیاورید. این کار باعث می‌شود آن‌ها مدام سوال بپرسند. مثلا اگر برنامه سفر دارید تا قبل از مطمئن شدن از رفتنتان به آن‌ها اطلاع ندهید.

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس همسرتان را تقویت کنید، سعی کنید با این کار به او اجازه دهید تا برای خوش ارزش قائل باشد و مسائل و مشکلات بین خودتان حل و فصل شوند. اجازه دهید راحت با شما صحبت کند و از مشکلات بگوید و حلشان بکند، تا اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند.

زبان عذر‌خواهی داشته باشید

عذرخواهی از همسر، اگر این شما بوده‌اید که مشکلاتتان را با خانواده‌تان در میان گذاشته‌اید و ساختار شکنی کرده‌اید به همسرتان بگویید و از او عذر خواهی کنید چرا که بعد از هر اشتباهی عذرخواهی بهترین روش برای بهتر کردن شرایط است و به او قول دهید که دیگر این کار را انجام نمی‌دهید.

آیا می‌دانید چطور از همسر خود عذرخواهی کنید؟

درآخر

سعی داشتیم در این مقاله به راهکارهایی بپردازیم که به شما کمک کند و شما بتوانید جلوی دخالت‌های نابجا را بگیرید. سعی کنید همیشه آرامش خود را در هر حال حفظ کنید و اجازه ندهید افکار منفی بر شما مسلط شوند و منطقی فکر کنید و بدانید که ساختن زندگی بهتر خیلی هم سخت نیست فقط باید به شیوه درست رفتار کنید.