اعتماد به نفس جنسی چیست؟

اعتماد به نفس جنسی چیست؟

به عنوان انسان، طبیعی است که در تک تک کارهایی که در زندگی انجام می‌دهیم اعتماد به نفس نداشته باشیم. بین داشتن سندرم ایمپوستر در مورد کار تا عدم اطمینان در مورد بدنمان، این یک مبارزه مداوم است که ما بیش از آن چیزی که دوست داریم اعتراف کنیم اما اگر موضوعی وجود داشته باشد که در بین دوستان یا عزیزانمان به اندازه کافی درباره آن صحبت نمی‌کنیم، این خودآگاهی در اتاق خواب است.

تا آنجا که موضوع رابطه جنسی تابو باشد، درک این که چگونه می‌تواند بر زندگی ما تأثیر بگذارد ضروری است. زیرا قبل از اینکه ما حتی دست به این عمل بزنیم، عوامل فرهنگی، خانوادگی و روانی، چه بخواهیم و چه نخواهیم، بر دیدگاه و رابطه ما با رابطه جنسی تأثیر می‌گذارد.

این به نوبه خود می‌تواند از ما جلوگیری کند یا به ما اجازه دهد تا عزت نفس جنسی سالم داشته باشیم، هنگامی که تصمیم گرفتیم این کار را انجام دهیم.

با این حال، در حالی که محیط‌های فرهنگی و خانوادگی ما می‌تواند بر روحیه جنسی ما تأثیر بگذارد، میشل هوپ، متخصص سکسولوژیست، می‌گوید که تروما نیز می‌تواند نقش داشته باشد. وقتی به افراد و توانایی آن‌ها در اعتماد به نفس در اتاق خواب فکر می‌کنیم، باید به دنبال درک عمیق‌تری از آسیب‌ها باشیم.

هوپ توضیح می‌دهد، اغلب اوقات، تروما را می‌توان به شیوه‌هایی تجربه کرد که لزوماً جسمی نیستند، بلکه به دلیل احساس شرم از اعضای خانواده، دوستان، رسانه‌ها، اعتقادات مذهبی یا حتی هویت‌های فرهنگی، لزوماً جسمی نیستند، بلکه روانی یا احساسی هستند.

اگر احساس می‌کنید که به دانش بیشتر در این زمینه نیاز دارید ما در کیلینیک روانشناسی توضیحات و آموزش‌های لازم را در اختیار شما زیر نظر کارشناسان و مشاوران مجرب، قرار خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

در حالی که تجربه ضربه برای همه متفاوت است، می‌تواند به ما نشان دهد که چرا ما در وهله اول در مورد این قسمت طبیعی زندگی خودآگاه هستیم، حتی زمانی که فکر می‌کنیم همه چیز در بیشتر موارد خوب است. هوپ ادامه می‌دهد: مهم است که به یاد داشته باشیم که حتی اگر کسی معتقد باشد که بر یک تجربه آسیب زا غلبه کرده است، بدن خود به تجربه تروما ادامه می‌دهد و گاهی اوقات می‌تواند آسیب را به روش‌هایی که پیش بینی نمی‌کردیم بیان کند. نداشتن اعتماد به نفس جنسی به این معنا نیست که مشکلی در مورد شما وجود دارد و چه به دلیل آسیب، فرهنگ شما، یا محیط خانوادگی که در آن پرورش یافته‌اید راهی وجود دارد که می‌توانید الگوهای فکری منفی را برای تقویت آن بیاموزید. اعتماد به نفس خود را داشته باشید و روایت جنسی خود را بازنویسی کنید.

1. احساسات خود را دسته بندی کنید

هوپ می گوید: این امر مستلزم این است که وقتی موضوعات پیرامون جنسیت مطرح می‌شود، به خاطرات تجربیات گذشته و احساسات بپردازیم و آنها را یاد بگیریم. نوشتن تجربیات شخصی شما در مورد رابطه جنسی چه در مورد مکالمات شما و چه در رابطه جنسی که درگیر آن بوده‌اید می‌تواند به شما این امکان را بدهد که 360 نظر داشته باشید که چرا در هنگام رابطه جنسی احساس اعتماد به نفس نمی‌کنید.

با این حال، اگر انجام این کار برای شما بسیار ناراحت کننده باشد، مشکلی نیست. به جای روزنامه نگاری به تنهایی، ممکن است ایده خوبی باشد که با یک متخصص تماس بگیرید تا به شما کمک کند، دریابید که این عدم اعتماد به نفس از کجا سرچشمه می‌گیرد.

هوپ توضیح می دهد: بارها، افراد ممکن است به حمایت مشاوران زناشویی و جنسی نیاز داشته باشند، زیرا ناامنی‌ها ناشی از آسیب‌های گذشته، چه جسمی و چه غیر آن است و به همین دلیل است که متخصصان می‌توانند کمک کنند.

2. خود را در سطح بالاتری‌تری بشناسید

یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت اعتماد به نفس جنسی این است که آنچه را دوست دارید و دوست ندارید یاد بگیرید. این بدان معناست که کاملاً با خود صادق باشید و از آن عذرخواهی نکنید و از آنجا که جنسیت شما ریشه در درک بهتر خود دارد، شناختن خود در سطح صمیمی‌تر می‌تواند به شما در ایجاد عزت نفس جنسی سالم کمک کند. هوپ می‌گوید: مهم است که ما خودمان را بشناسیم. اولین رابطه با خود شروع می‌شود و اگر این رابطه قطع شود، تمایل بیشتری وجود دارد که همه روابط دیگر ما قطع شود، چه روابط افلاطونی یا عاشقانه. همه این روابط متفاوت می‌توانند محرک‌های آرام در نقاط خاصی در طول رابطه جنسی یا در روابط باشند.

3. با خیال راحت علایق خود را کشف کنید

چه در رابطه عاشقانه باشید و چه نباشید، مهم است که قبل از رابطه جنسی با شخص دیگری آنچه را که فکر می‌کنید دوست دارید، امتحان کنید. وقتی فرد دیگری را نگران ندارید، می‌توانید بر خود و لذت خود تمرکز کنید و دریابید چه چیزی برای بدن شما مفید است و چه کار نمی‌کند.

گیلا شاپیرو، روان درمانگر و متخصص درمان جنسی، در مقاله ای برای HuffPost نوشت که می‌توانید برای درک بهتر علایق و بدن خود، یک اسکن بدن را تکمیل کنید. ارزش وقت گذاشتن دارد تا در مورد احساس خود در مورد بدن خود در هر قسمت از بدن، فکر کنید. به این فکر کنید که چه قسمت‌هایی را دوست دارید و دوست ندارید. آیا قسمت‌هایی وجود دارد که از آن‌ها شرمنده هستید؟ شاپیرو در این مقاله توضیح داد که همه چیز را در نظر بگیرید، زیرا عدم اعتماد به نفس می‌تواند به روش‌های ظریف ظاهر شود که باعث ناراحتی همسر یا شریک در هنگام رابطه جنسی شود. ما در این مقاله به عوامل جدایی و طلاق پرداخته‌ایم و به شما کمک خواهد کرد.

در حالی که این می‌تواند احساسات ناخوشایند و ناامنی را ایجاد کند، اسکن بدن می‌تواند به شما در کشف خواسته‌ها و نیازهای شما کمک کند. آیا قسمت‌های خاصی از بدن شما وجود دارد که ترجیح می‌دهید به آن‌ها دست بزنید؟ آیا راه‌هایی وجود دارد که بدن شما به تکنیک‌های خاصی بهتر از سایر روش‌ها پاسخ می‌دهد؟ آیا ترجیح می‌دهید از دستان خود استفاده کنید یا ویبراتور؟ هرچه بیشتر بفهمید چه چیزی شما را روشن می کند و چه چیزی نه، ممکن است اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید که بتوانید در مورد آن با شریک خود ارتباط برقرار کنید.

پیش از این صادقانه در مورد جنسیت با شریک خود صحبت کنید

هنگامی که درک بهتری از نیازها، بدن و تاریخ خود دارید، ممکن است احساس راحتی کنید که با شریک خود در مورد آنچه می‌خواهید و نمی‌خواهید صحبت کنید. با این حال، هوپ تأکید می‌کند که مهم است که قبل از هرگونه اقدام جنسی در این مورد صحبت کنید.

این می‌تواند به درک در مورد مرزهای شما، محرک‌های احتمالی شرم و احساساتی که ممکن است با شریک‌ها خود احساس امنیت و راحتی کنید، کمک کند. هوپ می‌گوید: من معتقدم مکالمات پیرامون جنسیت و ناامنی‌های جنسی قبل از خوابیدن با همسرتان در رختخواب اتفاق می‌افتد. Sex یک تجربه صمیمی است که با یک نفر، چند نفر، یا گروهی از افراد، چه در یک زمان و چه در یک جلسه فردی به اشتراک گذاشته میشود

یاد بگیرید که روال‌ها و عاداتی را ایجاد کنید که شما را در روحیه قرار دهد

هنگامی که همه چیز در معرض دید عموم قرار گرفت، ممکن است بتوانید قدم بعدی را با شریک (های) خود با ایجاد آیینی که به شما کمک می‌کند اعتماد به نفس خود را در کنار هم داشته باشید، بردارید. درست مانند آداب مراقبت از خود که هر شب انجام می‌دهید، از طریق اکتشافات خود، ممکن است آنچه را که فوراً برای شما و شریک زندگی شما مفید است پیدا کنید تا راحت تر و با اطمینان‌تر برانگیخته شوید. طبق مقاله ای در Medium، این مرحله نیاز به تأمل و اکتشاف دارد. در حالی که درک خود مهم است ، درک خواسته‌ها و نیازهای شریک زندگی برای ایجاد اعتماد به نفس به همان اندازه حیاتی است. با گوش دادن به آنچه آن‌ها دوست دارند و مشاهده پاسخ‌های آن‌ها، شما هر دو می‌توانید روال‌ها و عاداتی را ایجاد کنید که با خیال راحت تجربه جنسی را برای هر دوی شما افزایش می‌دهد.

در حالی که کشف خواسته‌های جنسی خود و ایجاد اعتماد به نفس جنسی ممکن است مانند یک تلاش بی‌پایان باشد، نگران نباشید. به یاد داشته باشید که با خودتان صبور باشید. با رضایت می‌توانید سابقه، خواسته‌ها و نیازهای خود را در رابطه با رابطه جنسی کشف کنید. سفری را که طی می‌کنید با شریک (های) مورد اعتماد خود در میان بگذارید و سعی کنید در این مدت باز و کنجکاو باشید. هیچ چیز به راحتی پیش نمی‌رود ، اما این می‌تواند سرگرم کننده باشد. تا زمانی که مهربان باشید و به خودتان فشار نیاورید تا کارهایی را که نمی‌خواهید انجام دهید، پس همه چیز باید به نفع شما عمل کند.