در چه شرایطی به کلینیک روانشناسی مراجعه کنم؟

  • خانه
  • وبلاگ
  • در چه شرایطی به کلینیک روانشناسی مراجعه کنم؟
در چه شرایطی به کلینیک روانشناسی مراجعه کنم؟

همه ما در زندگی دچار چالش و مشکلاتی هستیم و این امر اجتناب ناپذیر است. اکثر ما این توانایی را داریم به تنهایی و یا با کمک اطرافیان با این چالش‌ها کنار آمده و مشکلات خود را حل کنیم. اما گاهی این مشکلات آنقدر زیاد و سخت می‌شود که کنارآمدن با آن‌ها و برطرف ساختن مشکلات روند طبیعی زندگی ما را مختل می‌سازد و در اینجا نقش یک متخصص و روانشناس برای کمک به رفع مشکلاتمان پررنگ می‌شود.

مشکلات روانی بر اساس رفتارهای نامناسب و عادت‌های بد فرد در طی سالیان متوالی ایجاد می‌شود و برای اصلاح آن رفتار و ترک عادت بد ممکن است نیاز به زمانی طولانی باشد.

از فردی که دچار مشکلات افسردگی است و یا فردی که حالاتی نزدیک به جنون دارد، نمی‌توان انتظار داشت که درمان او به طور کامل صورت پذیرد و نیاز به زمان بیشتری دارد.

در موقعیت‌هایی که فرد دچار بیماری‌های زمینه روانی است و یا با مشکلاتی روبرو می‌شود، ممکن است راه ‌حل دقیق و درست از نحوه برخورد با آن مشکل را نداشته باشد. وجود روانشناس، برای حل مشکلات و گرفتن راه‌حل امری ضروری است. ممکن است فردی که پیش زمینه بیماری دارد، در صورت درمان نشدن مشکلاتش افزایش یافته و رشد بیماری در او باعث تبدیل شدن به یک بیماری حاد شود.

افراد دقیقا چه زمانی باید به کلینیک روان شناسی مراجعه کنند؟

به طور کلی می‌توان گفت مراجعه به روانشناس و گرفتن مشاوره اقدامی مهم و مفید می‌باشد که در کشورهای پیشرفته، امری ضروری و بدیهی بوده و تقریبا تمامی افراد حداقل سالی یک‌بار به روانشناس مراجعه می‌کنند.

مراجعه به کلینیک روانشناسی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، به وجود آمدن مشکلات شخصی، مشکلات جنسی، مسائل خانوادگی، پرخاشگری و افسردگی از جمله مواردی است که باعث می‌شود تا فردی به کلینیک روانشناسی مراجعه کند.

درادامه به مواردی خواهیم پرداخت که می‌توانید با مراجعه به کلینیک روانشناسی و طرح موضوع، از کمک مشاورین مجرب مجموعه مستانه بهره برده و با برنامه‌ای مدون و مداوم مشکلات خود را حل نمایید.

وحشت (فوبیا)

هر فردی ترس و وحشت را در زندگی حس می‌کند، اما در برخی از موارد این ترس و وحشت جلوی زندگی عادی ما را می‌گیرد و تبدیل به یک نگرانی دائمی می‌شود که به مرور به جسم و روان فرد آسیب می‌زند.

همه ما در اطرافمان، افرادی را می‌شناسیم که ممکن است از چیزی بترسند. ترس از ارتفاع و عنکبوت از جمله ترس‌های شایع است. اما برخی دچار مشکلات عدیده‌ دیگری نظیر ترس از خون وجود دارد که می‌تواند موجب بروز مشکلات جسمی و روانی شدیدی شود.

در این شرایط است که می‌توانید با مراجعه به کلینیک و مشاوره با افراد با تجربه در این حوزه بر ترس‌های خود غلبه کرده و پیروز شوید.

استرس و اضطراب

همه ما به نوعی استرس و اضطراب را در زندگی تجربه کرده‌ایم. شما ممکن است به دلایل مختلفی دچار استرس و اضطراب شوید، از موقعیت‌های کاری گرفته تا تصادف خودرو از جمله موارد استرس‌زا هستند و شما را مضطرب می‌کنند.

استرس و اضطراب درصورت درمان نشدن منجر به مشکلات عدیده‌ای از جمله انزوای اجتماعی و افسردگی می‌شود. شما با مراجعه به روانشناس و دریافت مشاوره، راه‌های مقابله با استرس و غلبه بر اضطراب را خواهید آموخت.

عادات منفی و بد

برخی از عادات و رفتارها در صورت زیاده‌روی و اعتیاد به آن‌ها می‌تواند اثرات منفی بر زندگی فرد داشته باشد. رفتارهایی مانند سیگار کشیدن به میزان زیاد، اعتیاد به مشروبات الکی و همچنین اعتیاد به مواد مخدر نمونه‌ای از این رفتارها و عادت‌ها می‌باشند.

ممکن است این رفتارها بنا به دلایل گوناگونی نظیر مشکلات شخصی ایجاد شده باشد، اما نگران نباشید شما می‌توانید با کمک یک روانشناس راه‌های ترک این عادت‌ها و زندگی بدون اعتیاد را تجربه کنید.

مشکلات خانوادگی و مشکلات در روابط

بحث‌های خانوداگی، مشکلات میان زوجین، مسائل و مشکلات کاری، عدم توانایی در برقراری ارتباط با فرزندانمان، شیوه و نحوه تربیت کودکان و تمامی مسائلی از این دست، جزء مواردی است که می‌تواند برای ما استرس‌زا بوده و ما را به چالش بکشد. روانشناسان و متخصصین این حوزه می‌توانند در برقراری ارتباط و همچنین ارائه راه حل جهت رفع مشکلات، موثر واقع شوند.

افسردگی

افسردگی یک اختلال شایع است. افرادی که به این اختلال دچار هستند علاقه و اشتیاق خود را به همه چیز از دست داده‌اند و احساس ناامیدی، خستگی و بی‌حوصلگی می‌کنند. از جمله نشانه‌های افسردگی می‌توان به ناامیدی و تنهایی اشاره کرد. در ابتدا شروع این اختلال، افراد دچار احساس غم و اندوه شده و توانایی کنترل احساسات خود را ندارند.

از عمده‌ترین علائم این اختلال می‌توان به کم‌خوابی و یا پر‌خوابی، ناامیدی، احساس پوچی و بی‌فابدگی و ناتوانی در تصمیم‌گیری اشاره کرد.

اغلب مردم فکر می‌کنند این عارضه خود به خود و ناگهانی از بین رفته و درمان می‌شود اما در بسیاری از موارد در صورت درمان نشدن ممکن است این عارضه جدی‌تر شود.

از دست دادن و مرگ عزیزان

برای برخی از افراد از دست دادن عزیزان و فقدان یک عزیز کار بسیار دشواری است و نمی‌توانند با مرگ آن‌ها کنار بیایند.

اجتناب کردن از واقعیت و نپذیرفتن مرگ یک عزیز در آینده فرد را دچار مشکلات زیادی خواهد کرد. صحبت با یک روانشناس می‌تواند راه درستی برای کنار آمدن با فقدان و پذیرفتن مرگ عزیزان به همراه داشته باشد.

مشکلات و اختلالات روانی

اختلال دوقطبی، افسرگی حاد، استرس پس از ضربه، اسکیزوفرنی و تمام مواردی از این دست، اختلالاتی ذهنی هستند که درمان نشدن آن‌ها می‌تواند باعث ایجاد مشکلات بزرگ‌تری شود.

نیاز به مشاوره

گاهی اوقات فرد ممکن است برای بیان مشکلات خود، گرفتن راهنمایی و هم‌صحبتی با فرد غریبه به مشاوره مراجعه کند.

شما باید در اولین قدم به دنبال روانشناسی خوب و کاربلد بگردید تا بتوانید آزادانه و به راحتی درباره مسائل مختلف خود با او سخن بگویید. صحبت با یک روانشناس می‌تواند ابزاری مناسب برای بالابردن سلامت و سطح فکری شما باشد.

شما با صحبت درباره مسائل مختلف و بیان مشکلات، ذهن خود را از این مسائل خالی کرده و شفافیت ذهنی نسبت به مسائل پیرامون خود پیدا خواهید کرد.

پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه مقاله مشاوره روانشناسی را مطالعه نمائید.

درآخر

این روزها با زیاد شدن مسائل فکری و درگیری‌های روزمره‌، نیاز به یک فرد امین و قابل اطمینان که بتوان با او بدون قضاوت شدن و نگاهی منفی به صحبت نشست بیشتر احساس می‌شود.

یک مشاور با توجه به تجربه و علمی که دارد به صحبت‌های شما گوش داده و شما را بدون قضاوت کردن راهنمایی می‌کند. از همین جهت افراد با مراجعه به کلینیک‌های روانشناسی و بیان شفاف و صریح مشکلات خود می‌توانند از مشاورین راهنمایی خواسته و در جهت رفع مشکلات قدم بردارند.

همانطور که گفته شد صحبت با مشاوره نه تنها در رفع مسائل و مشکلات شما تاثیرگذار است، بلکه باعث می‌شود تا شفافیت ذهنی برای شما ایجاد شود و برای زندگی و آینده خوب با چشمی باز و به صورت درست‌تری گام بردارید.

جهت بیان مشکلات و گرفتن وقت مشاوره می‌توانید همه روزه به جز روزهای تعطیل از ساعت 9 شب تا 22 با شماره 22280882 تماس گرفته و یا با متخصصین ما در موسسه روانشناسی مستانه درارتباط باشید.