کنترل عصبانیت در دوران پریودی

کنترل عصبانیت در دوران پریودی

پریود شدن نشانه آن است که بدن شما سالم است و همانطور که باید عمل می‌کند. اما این دوره گاهی اوقات با برخی از عوارض جانبی چالش برانگیز مانند نوسانات خلقی دوره همراه است. با کمی مدیریت، نوسانات خلق و خوی دوره نمی‌تواند اطرافیان شما را برنجاند. ما نکات ساده‌ای را برای کمک به شما و همچنین توصیه هایی در مورد اینکه چه زمانی باید برای کمک به مشاور مراجعه کنید خواهیم گفت.

چه چیزی باعث نوسانات خلقی در دوره پریود می‌شود؟

سندرم پیش از قاعدگی یا PMS که تا یک هفته قبل از پریود شما شروع می‌شود، می‌تواند باعث افزایش احساسات شود. ممکن است از احساسی که تقریباً همه چیز شما را به گریه می‌اندازد تا احساس عصبانیت که بخواهید فریاد بزنید متغیر باشد!

این نوسانات خلقی قبل از قاعدگی به دلیل تغییر هورمون‌ها در بدن شما است که منجر به قاعدگی می‌شود. کاهش استروژن به ویژه در نوسانات خلقی قبل از پریود مقصر است. استروژن می‌تواند باعث کاهش سطح سروتونین در مغز شود. سروتونین یکی از مواد شیمیایی مهم در مغز است که شما را در آرامش قرار می‌دهد و روحیه شما را خوب نگه می‌دارد.

برخی از دختران نیز به عنوان بخشی از مجموعه منحصر به فرد نوسانات خلقی خود قبل از پریود دچار اضطراب PMS می‌شوند.

مقاله پیشنهادی راهکارهای مدیریت خشم

در مورد نوسانات خلقی پریود چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

به منظور کاهش و مدیریت نوسانات خلقی قبل از پریود و در طول آن، تعدادی  تغییر ساده در سبک زندگی وجود دارد  که می‌توانید انجام دهید: ورزش کنید! ورزش باعث ترشح اندورفین می‌شود و اندورفین‌ها مواد شیمیایی مغز شما هستند که احساس خوبی منتقل کرده و خلق و خوی شما را تقویت می‌کنند. در مرحله بعد، سعی کنید از کافئین و غذاهای شیرین پرهیز کنید. این مواد ناراحتی یا عصبانیت شما را افزایش می‌دهند، اگر قبل از قاعدگی با نوسانات خلقی روبرو هستید، فراز و نشیب‌های ناشی از شکر و کافئین می‌تواند این دوران را سخت‌‌تر کند. در نهایت سعی کنید سطح استرس خود را کاهش دهید. در حالی که نوسانات خلقی در طول قاعدگی ناشی از استرس نیست اما استرس شدید مطمئناً می‌تواند باعث بدتر شدن احساس شما شود. تمام تلاش خود را بکنید تا از فعالیت‌ها و رویدادهای استرس زا قبل و در طول دوره پریود خودداری کنید تا به خود استراحت دهید. اگر هیچ کدام از کارهایی که گفتیم موثر نبود، با مشاور یا روانپزشک خود صحبت کنید تا به شما دارویی موثر پیشنهاد کند. گاهی اوقات، مصرف یک داروی ضد افسردگی نزدیک به دوره پریود می‌تواند کمک کننده باشد.

کنترل خشم در پریودی

چگونه در دوره پریود خود احساس بهتری داشته باشید؟

به نظر می‌رسد پریود و احساس بی‌حالی دست به دست هم می‌دهند و چیزهای زیادی مانند نفخ، گرفتگی عضلات، خونریزی و فراز و نشیب‌های احساسی بسیار آشنا ناشی از هورمون‌های فریتز به بدن شما وارد می‌کنند حتی ممکن است قبل از شروع قاعدگی این احساسات را تجربه کنید، همه اینها می‌تواند خشن نیز باشد. برخی از زنان ممکن است آن‌قدر از شریک زندگی خود عصبانی شوند که بخواهند او را ترک کنند . در مطالعه‌ای، دریافتیم که شریک زندگی زن می‌تواند به کاهش علائم PMS کمک کند. مطالعه ما نشان داد که مشاوره زناشویی علائم متوسط تا شدید قبل از قاعدگی را کاهش داده و رضایت از رابطه را بهبود می‌بخشد.

مشکلات رابطه

حدود 40 درصد از زنان استرس متوسط تا شدید قبل از قاعدگی را در سه تا چهار روز قبل از پریود گزارش می‌کنند. شایع‌ترین علائم تحریک‌پذیری، عصبانیت و افسردگی است که گاهی اوقات با خستگی، کمردرد و سردرد همراه است. این علائم ترکیبی از تغییرات هورمونی و استرس‌های زندگی است. شدت آن‌ها تحت تأثیر راهبردهای مقابله‌ای زنان و زمینه روابط آن‌ها است. زنانی که تغییرات قبل از قاعدگی را تصدیق می‌کنند، درگیر مراقبت از خود و حمایت از سمت مرد هستند، کمتر دچار استرس شدید قبل از قاعدگی می‌شوند. وقتی با زنانی که PMS را تجربه می‌کنند صحبت می‌کنیم، شنیدن اینکه آن‌ها از عوامل رابطه خود ناراضی هستند، چه حمایت عاطفی که در خانه دریافت می‌کنند، چه ظروفی که در پایان روز در سینک رها می‌شوند، معمول است. برای زنانی که از استرس متوسط تا شدید قبل از قاعدگی رنج می‌برند، می‌توان این مسائل را به مدت سه هفته در هر ماه، زمانی که سرکوب یا نادیده گرفته می‌شوند، پیش‌بینی کرد. اما در طول این یک هفته، زمانی که زنان احساس حساسیت یا آسیب پذیری بیشتری می‌کنند، ممکن است همه چیز به بیش از حد خود برسد. خشم فروخورده و رنجش سرانجام به نقطه جوش می‌رسد و زنان احساس می‌کنند دیگر کنترلی در دست ندارند. این خشم می‌تواند به پریشانی قابل توجه و تنش روابط منجر شود 

مشاوره زناشویی چگونه کمک می‌کند؟

در حالی که درمان‌های پزشکی، مانند تجویز قرص‎های ضد افسردگی، می‌تواند برای کمک به زنان برای مقابله با استرس قبل از قاعدگی استفاده شود، درمان روانشناختی در دراز مدت موثرتر است. در حالی که درمان استرس قبل از قاعدگی مسائل مربوط به رابطه را در نظر می‌گیرد، بسیاری از مردان می‌گویند که PMS را درک نمی‌کنند. آن‌ها می‌خواهند از شریک زندگی خود حمایت کنند اما نمی‌دانند چه کاری انجام دهند. برخی دیگر ممکن است در صورت بروز علائم از شریک زندگی خود دوری کنند، که باعث می‌شود زن احساس طرد شدن کند و استرس قبل از قاعدگی او بدتر شود .

زوج درمانی بهترین راه است

در آخرین مطالعه خود، نتایج نشان می‌دهد که درمان مبتنی بر زوج مؤثرترین درمان در بهبود روابط و کاهش ناراحتی قبل از قاعدگی بوده است. مردان می‌توانند بخشی از راه حل باشند پس از جلسات درمانی، زنان گزارش می‌دهند که در هنگام ابراز احساسات خود در زمان PMS، کمتر کنترل خود را از دست می‌دهند. آن‌ها آگاهی از پتانسیل تضاد روابط را افزایش داده‌اند و به احتمال زیاد با شریک زندگی خود در مورد PMS صحبت و درخواست حمایت می‌کنند. اگر زنان بدون شریک زندگی خود درمان را انجام دهند، باز هم می‌تواند تأثیر مثبتی داشته باشد. زنان همچنان مراقبت از خود و راهبردهای مقابله‌ای را یاد می‌گیرند، درک بهتری از PMS ایجاد می‌کنند و به خانه می‌روند و تجربیات درمان را به همسر خود می‌گویند. با این حال، نتایج این مطالعه به وضوح نشان می‌دهد که بیشترین تأثیر مثبت زمانی دیده می شود که شریک زندگی زن نیز در جلسات درمانی شرکت کند. بنابراین مردان ممکن است با سرزنش شدن برای PMS احساس بدی کنند. اما آنها می توانند بخشی از راه حل باشند.