علت و درمان اضطراب در نوجوانان؟

علت و درمان اضطراب در نوجوانان؟

اضطراب یک مشکل رایج در بین نوجوانان است. در واقع، برخی از کارشناسان معتقدند که اضطراب در نوجوانان در حال افزایش است. با این حال، چرا نوجوانان بیشتر دچار اضطراب می‎‌شوند؟ بهتر از این، والدین چه کاری می‌توانند انجام دهند تا به آن‌ها کمک کنند تا اضطراب را کنترل کنند؟ یکی از بهترین کارها این است که یک مرکز درمان سلامت روان نوجوانان را پیدا کنند.

اضطراب چیست؟

اضطراب یک احساس طبیعی است که افراد هنگام تجربه استرس احساس می‌کنند. وقتی با فشار طاقت فرسا سروکار دارید، طبیعی است که سطحی از اضطراب را احساس کنید. متأسفانه، برخی از نوجوانان تقریباً به طور مداوم احساس اضطراب می‌کنند. پزشکان اغلب آن‌ها را با داشتن اختلالات اضطرابی تشخیص می‌دهند. علائم این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• احساس بی قراری، تنش یا عصبی بودن

• عرق کردن یا لرزش

• در تمرکز بر روی هر چیزی به جز نگرانی‌های خود مشکل دارید

• افزایش تنفس یا ضربان قلب

مهم است که به یاد داشته باشید که انواع مختلفی از اختلالات اضطرابی وجود دارد. آن‌ها از اضطراب اجتماعی تا اختلال اضطراب فراگیر را شامل می‌شوند. همچنین شایان ذکر است که اختلالات هراس و فوبیا در این دسته قرار می‌گیرند.

اختلالات اضطرابی به خودی خود از بین نمی‌روند. نوجوانان باید یاد بگیرند که با علت اصلی مقابله کنند. به همین دلیل دانستن علل شایع اضطراب در نوجوانان برای آن‌ها بسیار مهم است. هنگامی که خانواده‌ها بدانند چه چیزی باعث اضطراب می‌شود، برای آن‌ها راحت‌تر است که به نوجوانان کمک کنند تا بر آن غلبه کنند.

شایع ترین علل اضطراب در نوجوانان چیست؟

فشار همسالان یکی از علل شایع اضطراب است. نوجوانان تمایل دارند با همکلاسی‌ها و همکاران خود هماهنگ شوند. آن‌ها می‌خواهند با هم سازگار شوند، حتی اگر به معنای انجام کاری باشد که می‌دانند درست نیست. هجوم فشار هم‌سالان و ترس از انجام کاری که می‌دانند اشتباه است می‌تواند باعث اضطراب شود.

یکی دیگر از دلایل اضطراب ناشی از تغییرات هورمونی است. در حالی که افراد در طول زندگی خود تغییرات هورمونی را تجربه می‌کنند، تغییرات بیشتر از هر زمان دیگری در دوران نوجوانی رخ می‌دهد. بدن نوجوانان در حال تغییر است و مقدار زیادی هورمون ترشح می‌کند. این فرآیند باعث بروز مشکلات زیادی از جمله ایجاد اختلالات سلامت روان، مانند اضطراب می‌شود.

چهارمین علت شایع اضطراب، سوء مصرف مواد است. مصرف مواد مخدر و الکل باعث تغییرات ناخواسته در مغز می شود. بسیاری از این تغییرات می تواند منجر به اختلالات روانی شود. به همین دلیل، ابتلا به افسردگی و اضطراب در بین نوجوانانی که مواد مخدر مصرف می‌کنند رایج است.

در نهایت، تروما می‌تواند باعث اضطراب در نوجوانان شود. برای آن‌ها مهم است که راه‌های سالمی برای مقابله با تروما پیدا کنند، مانند دریافت مشاوره. عدم انجام این کار می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات روانی بیشتری شود.

انواع اضطراب در نوجوانان

یکی از علل شایع اضطراب نوجوانان، انتظارات زیاد والدین و معلمان است. برخی از والدین و مربیان انتظارات غیر واقعی دارند. نتیجه اضطراب زیاد است که موفقیت را برای نوجوانان غیرممکن می‌کند. سپس، ناتوانی در دستیابی به انتظارات باعث اضطراب بیشتر می‌شود.

انواع مختلفی از اضطراب وجود دارد، مانند:

• اضطراب اجتماعی

• اضطراب جدایی

• اختلال هراس

• اضطراب فراگیر

• اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

همچنین انواع مختلفی از فوبیا وجود دارد که ممکن است بر زندگی روزمره نوجوان شما تأثیر بگذارد. اضطراب زمانی مشکل ساز می‌شود که بر عملکرد اجتماعی، شغلی یا آموزشی نوجوانان تأثیر بگذارد. در اینجا چند نمونه از مواقعی که اضطراب مشکل ساز می شود آورده شده است:

• یک نوجوان فکر می کند همه و همیشه به او خیره شده اند. آن‌ها از خوردن در کافه تریا خودداری می‌کنند و از صحبت در کلاس اجتناب می‌کنند.

• یک نوجوان در یک عصر بارانی از یک تصادف رانندگی تقریباً مرگبار جان سالم به در برد. چندین ماه بعد، آن‌ها همچنان کابوس و خاطره تصادف را می‌بینند. وقتی باران می‌بارد از سوار شدن به ماشین خودداری می کنند.

• یک نوجوان شروع به تجربه حملات عصبی کرده است. آن‌ها نگران هستند که یک حمله عصبی در مدرسه اتفاق بیفتد. آن‌ها شروع به امتناع از رفتن به مدرسه کرده‌اند.

تقریباً 60 درصد از جوانان مبتلا به اختلال اضطراب تحت درمان قرار نمی‌گیرند. این مایه تاسف است زیرا اضطراب قابل درمان است. دو روش درمانی که بیشتر به نوجوانان کمک می کند، درمان شناختی رفتاری (CBT) و دارو درمانی است.

استفاده از دارو برای درمان اضطراب

داروهای تجویزی می‌توانند در درمان اختلالات اضطرابی مفید باشند. آن‌ها همچنین اغلب همراه با CBT استفاده می‌شوند. در واقع، مطالعات تحقیقاتی نشان می‌دهد که ترکیبی از CBT و دارو برای کودکان 7 تا 17 ساله بهتر از هر دو درمان به تنهایی کار می‌کند که در صورت نتیجه بخش نبودن این مورد شما باید به یک کلینیک روانشناسی مراجعه کنید.

با این حال، زمانی که نوجوانان دارای اختلالات عملکردی خفیف تا متوسط هستند، معمولا توصیه می شود تا استفاده از دارو به تعویق بیوفتند.

مانند تمام داروها، نسخه هایی که برای درمان اضطراب استفاده می‌شوند خطراتی دارند. با این حال، زمانی که پزشک یا روانپزشک فکر می‌کند فواید آن بیشتر از آن خطرات است، آن‌ها تجویز می‌شوند.

انواع داروهای اضطراب برای نوجوانان

پیدا کردن داروی مناسب اضطراب که برای نوجوان شما کارساز باشد، می‌تواند دشوار و چالش برانگیز باشد. اثربخشی این داروها ممکن است 4 تا 6 هفته طول بکشد.

SSRIs و SNRIs

مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) رایج‌ترین داروی تجویز شده برای اضطراب در کودکان و نوجوانان هستند. آن‌ها با مسدود کردن بازجذب سروتونین در مغز، خلق و خو را بهبود می‌بخشند.

در صورتی که SSRI ها اثر مطلوب را نداشته باشند، ممکن است مهارکننده های بازجذب سروتونین نوراپی نفرین (SNRIs) تجویز شوند. مانند SSRI ها، SNRI ها بر انتقال دهنده‌های عصبی در مغز تأثیر می‌گذارند. SNRI ها بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین را مسدود می‌کنند. SNRIها ممکن است شامل داروهایی مانند سیمبالتا (دولوکستین) و افکسور XR (ونلافاکسین) باشند.

بنزودیازپین‌ها

اگرچه SSRIها و SNRIها بیشتر برای درمان اضطراب در نوجوانان استفاده می‌شوند، ممکن است از نسخه‌های دیگری نیز استفاده شود. بنزودیازپین‌ها ممکن است برای نوجوانان مبتلا به اضطراب شدید تجویز شود. آن‌ها معمولاً درمان‌های کوتاه مدت هستند.

بنزودیازپین‌ها کمتر تجویز می‌شوند زیرا برخی از خطرات مرتبط دارند. نوجوانان ممکن است به آن‌ها وابسته شوند و بنزودیازپین‌ها مورد سوء استفاده قرار گیرند. توقف ناگهانی آن‌ها می‌تواند منجر به علائم ترک یا حتی تشنج شود.

عوارض جانبی SSRI و SNRI

بسیاری از نوجوانان هنگام مصرف SSRI یا SNRI عوارض جانبی را تجربه نمی‌کنند. آن‌هایی که این کار را انجام می‌دهند ممکن است عوارض جانبی اغلب خفیف باشند و معمولاً در چند هفته اول درمان از بین می‌روند.

شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از:

1. سرگیجه

2. دهان خشک

3. تعریق بیش از حد

4. سردرد

5. حالت تهوع

نتیجه گیری

اگر نوجوان شما با اضطراب دست و پنجه نرم می کند، با پزشک او صحبت کنید. نگرانی های خود را شرح دهید و در مورد گزینه های درمانی خود بپرسید. در حالی که برخی از پزشکان مراقبت های اولیه و متخصصان اطفال با تجویز داروهای ضد اضطراب برای نوجوانان احساس راحتی می کنند، برخی دیگر ممکن است کودکان را به روانپزشک ارجاع دهند.

روانپزشکان متخصصانی هستند که اختلالات سلامت روان را درمان می کنند. اگر در مورد تشخیص یا برنامه درمانی نوجوان خود نگرانی دارید، نظر دوم را جویا شوید. صحبت با یک مشاوره روانشناسی نوجوان دیگر می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین راه را انتخاب کنید.

همیشه خود را در مورد داروهایی که فرزندتان مصرف می‌کند آموزش دهید. جزوه ها را بخوانید، سوال بپرسید و با پزشک و داروساز صحبت کنید. انطباق نوجوان خود را با مصرف دارو تحت نظر داشته باشید و مطمئن شوید که آن‌ها آن را طبق دستور مصرف می کنند. نادیده گرفتن دوز یا دوبرابر کردن مصرف قرص‌ها می‌تواند مضر باشد.