دلایل استرس دانش آموزان و درمان آن

دلایل استرس دانش آموزان و درمان آن

استرس تنها یکی از موانع بسیاری است که محصلان با آن روبرو هستند. استرس کوتاه‌مدت می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا نمره خود را بالا ببرند، مقاله‌ای را صیقل دهند، یا فرصت شغلی مورد علاقه خود را دنبال کنند. اما استرس طولانی مدت، در صورت عدم توجه به آن، می‌تواند عوارض جانبی مضری به همراه داشته باشد، قبل از ایجاد این عوارض از مشاور کودک و نوجوان کمک بگیرید.

طبق گزارش موسسه استرس آمریکا، از هر 5 دانشجو، 4 نفر استرس مکرر را تجربه می‌کنند. استرس کنترل نشده می‌تواند منجر به عوارض جانبی فیزیکی مانند مشکل در تمرکز، تحریک پذیری، کمبود انرژی، تغییرات اشتها، ضعف سیستم ایمنی و مشکلات خواب شود.

علاوه بر عوارض جانبی منفی که استرس به ارمغان می‌آورد، دانشجویان و دانش‌آموزان بیش از هر زمان دیگری آن را برای دوره‌های طولانی احساس می‌کنند. اگرچه اکثر این استرس‌ها اغلب ناشی از کار درسی است، عوامل دیگری مانند خانواده، دوستان و کار می‌توانند استرس را افزایش دهند و به نتایج نامطلوب تحصیلی و شخصی کمک کنند.

در ادامه مقاله در مورد انواع مختلف استرس و راه‌حل‌های مدیریت آن بیشتر خواهیم گفت.

استرس چیست و چه تاثیری بر محصلان دارد؟

استرس یک واکنش فیزیکی به احساسات یک فرد است. هم رویدادهای مثبت (مثلاً یک عروسی در آینده) و هم رویدادهای منفی (مثلاً از دست دادن یکی از عزیزان) می‌توانند باعث استرس شوند.

هنگامی که احساسی می‌کنید که باعث استرس می‌شود، غده فوق کلیوی شما اپی‌نفرین (هورمونی که مسئول پاسخ یا مبارزه است) و سپس کورتیزول ترشح می‌کند. کورتیزول بیش از حد می‌تواند تأثیر منفی طولانی مدت بر میزان متابولیسم، تشکیل حافظه و تنظیم قند خون شما داشته باشد.

استرس می‌تواند یکی از سه شکل زیر باشد:

استرس حاد: رایج‌ترین شکل استرس، استرس حاد، نتیجه استرس‌های روزانه است، مانند دیر بیدار شدن از خواب‌، دویدن به کلاس یا دریافت نمره بد؛ خوشبختانه، بیشتر استرس‌های حاد به سرعت از بین می‌روند و تأثیر روحی یا جسمی کمی دارند.

استرس حاد اپیزودیک: همان‌طور که از نامش پیداست، استرس حاد اپیزودیک زمانی ایجاد می‌شود که دانش‌آموز چندین بار در طول یک دوره طولانی استرس حاد را تجربه کند. علائم شایع شامل میگرن و سردردهای تنشی است.

استرس حاد مزمن: استرس حاد مزمن زمانی اتفاق می‌افتد که فردی نتواند از یک موقعیت استرس زا درازمدت اجتناب کند. به عنوان مثال، دانش‌آموزانی که از نظر تحصیلی در یک دوره اصلی با مشکل مواجه می‌شوند ممکن است دچار استرس حاد مزمن شوند که می‌تواند منجر به افزایش وزن، محرومیت از خواب و اضطراب شود.

علائم استرس در دانش‌آموزان چیست؟

هنگامی که افراد در معرض عوامل استرس‌زا یا محرک‌هایی قرار می‌گیرند که استرسشان را تحریک می‌کند، مجموعه‌ای از واکنش‌های فیزیکی، عاطفی، رفتاری و شناختی را تجربه خواهند کرد. به این ترتیب، دو دانش آموز ممکن است استرس را به روش‌های بسیار متفاوتی تجربه کنند.

علائم فیزیکی: تعریق، افزایش ضربان قلب یا فشار خون، سرگیجه، تنگی نفس، تنش عضلانی، سردرد، معده درد، خستگی

علائم عاطفی: خصومت، تحریک پذیری و سایر تغییرات خلقی. افزایش نگرانی؛ احساس درماندگی؛ تنهایی

علائم رفتاری: پرخوری یا کاهش خوردن، سوء مصرف مواد مخدر یا الکل، کاهش میل جنسی، خواب نامنظم

علائم شناختی: از دست دادن حافظه، از دست دادن تمرکز، دیدگاه منفی، گسستگی (یعنی قطع ارتباط با افکار، احساسات و هویت شما)

دلایل استرس در دانشجویان و دانش‌آموزان چیست؟

دانش‌آموختگان به طرق مختلف به عوامل استرس زا واکنش نشان می‌دهند، اما برخی موقعیت‌ها تقریبا همیشه استرس‌زا هستند. در ادامه برخی از رایج‌ترین عوامل استرس زا آورده شده است.

امور مالی

بسیاری از دانش آموزان در حین تحصیل کار می کنند تا از پس هزینه‌های بالای شهریه و خرید کتاب و لوازم برآیند. متأسفانه، مشاغل پاره وقت معمولاً حداقل دستمزد را پرداخت می‌کنند.

دلتنگی و سطوح جدید استقلال

علاوه بر کلاس‌ها، امتحانات و ملاقات با مردم، بسیاری از دانش‌آموزان باید با دور ‌شدن سر و کار داشته باشند. دانش‌آموزان خارج از شهر ممکن است برای اولین بار در زندگی خود زندگی دور از خانه را تجربه کنند، که به راحتی می‌تواند منبع استرس دائمی باشد.

زندگی در میان غریبه‌ها

دانش‌آموزانی که تازه وارد زندگی دانشگاهی شده‌اند، اغلب احساس انزوا می‌کنند، به خصوص اگر در شهر ناآشنا باشند. برخی از دانش آموزان به طور طبیعی خجالتی هستند و ممکن است دوستیابی برایشان دشوار باشد .

زندگی مشترک با هم اتاقی‌ها

بسیاری از دانش‌آموزان ممکن است عادت نداشته باشند که اتاق خود را با شخص دیگری به اشتراک بگذارند، به خصوص اگر هم اتاقی آن‌ها کسی باشد که به سختی می‌شناسند. این وضعیت می‌تواند استرس عادی زندگی دانشگاهی را تشدید کند.

درس و امتحانات

دانش‌آموزان اغلب از افزایش حجم کاری مرتبط با دوره‌های درسی در سطح دبیرستان غرق می‌شوند و این می تواند دانش‌آموزان را کور کند و به استرس و اضطراب کمک کند. در بسیاری از کلاس‌ها، امتحانات کلاسی درصد زیادی از نمرات دانش آموزان را تشکیل می‌دهد و باعث می‌شود که میان‌ترم و پایان‌ترم بیش از حد معمول استرس داشته باشند.

آشفتگی خانواده یا از دست دادن

بازگشت به خانه مرگ یکی از عزیزان دومین علت استرس در بین بزرگسالان است. مرگ در خانواده می‌تواند برای محصلان نیز بسیار آسیب زا باشد، به خصوص اگر آن‌ها دور از خانه زندگی می‌کنند و نمی‌توانند کلاس‌های خود را رها کنند.

برنامه‌های کاری

از هر 5 دانشجو، 4 نفر در حین تحصیل کار می کنند. یک دانش آموز به طور متوسط 19 ساعت در هفته کار می‌کند. بسیاری از فراگیران سعی می‌کنند شغلی بیابند که بتواند نگرانی‌های مربوط به زمان بندی مرتبط با تحصیلات تمام وقت را برآورده کند.

تعهدات اجتماعی

علاوه بر فشارهای آکادمیک، فشارهای اجتماعی زیادی نیز وجود دارد، مانند این ایده که باید دوستان زیادی پیدا کنید، فشار همسالان و انتظارات اجتماعی می‌تواند استرس را به خصوص برای دانش آموزان سال اول تشدید کند.

روابط عاشقانه

در روابط عاشقانه، فشار می‌تواند بیشتر احساس شود. علاوه بر این، بسیاری از دانش‌آموزان ممکن است در حال زیر سوال بردن جنسیت و/یا هویت جنسی خود باشند، که می‌تواند بر قرار ملاقات و روابط تأثیر بگذارد.

عوارض استرس

تحقیقات نشان می‌دهد که استرس می‌تواند منجر به ایجاد بسیاری از شرایط سلامت روان از جمله افسردگی، اضطراب و سوء مصرف مواد شود. همچنین می تواند شرایط فیزیکی مانند درد مزمن را اضافه کند.

دلایل استرس دانش آموزان

افسردگی

افسردگی یک وضعیت پیچیده سلامت روان است که اغلب توسط ترکیبی از عوامل بیولوژیکی، روانی و محیطی ایجاد می‌شود. سیل هورمون‌های استرس می‌تواند افراد، از جمله دانشجویان پرمشغله را در معرض ابتلا به افسردگی قرار دهد.

اضطراب

اضطراب شدید می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال اضطرابی باشد. این وضعیت که به ویژه در بین دانشجویان رایج است، با علائم فیزیکی مانند تنش، لرزش عضلانی و همچنین افکار تند، احساس عذاب قریب‌الوقوع، ترس، نگرانی بیش از حد و تحریک‌پذیری مشخص می‌شود.

اختلالات خواب

اختلالات خواب و اضطراب اغلب دست به دست هم می‌دهند. طبق گفته انجمن اضطراب و افسردگی، مشکلات خواب می‌تواند باعث اضطراب یا تشدید آن شود.

سوء استفاده از مواد

برخی از دانش‌آموزان برای کمک به مدیریت استرس خود به الکل یا مواد مخدر روی می‌آورند. با این حال، این مکانیسم‌های مقابله‌ای خطرناک می‌تواند منجر به سوء استفاده از مواد شود.

درد مزمن عضلانی

برای برخی از دانش‌آموزان، استرس می‌تواند منجر به شرایط فیزیکی مداوم مانند گردن درد مزمن، کمردرد، معده درد و سردرد شود. مؤسسه ملی سلامت توصیه می‌کند برای آرام کردن بدن و رهایی از تنش عضلانی، یوگا و مدیتیشن را تمرین کنید.

7 نکته کلیدی نحوه مدیریت استرس

فهمیدن اینکه چه موقعیت‌هایی ممکن است باعث استرس شوند، تنها نیمی از مسیر کنترل استرس است. خوشبختانه، چندین ترفند وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای جلوگیری از استرس، کاهش میزان استرس و بهبود توانایی خود برای مقابله با استرس و در نهایت از بین بردن استرس استفاده کنید.

1. به اندازه کافی بخوابید هم خواب با کیفیت و هم خواب کافی، فواید سلامتی مختلفی دارد، از جمله کاهش استرس و بهبود خلق و خو. علاوه بر این، دانش‌آموزانی که خوب می‌خوابند، کمتر بیمار می‌شوند، حافظه بهتری برای به خاطرآوردن دارند و از ذهنی شفاف‌تر لذت می‌برند.

2. خوب بخورید سعی کنید وعده‌های غذایی مغذی بخورید و از خوردن غذا در حال دویدن اجتناب کنید تا بتوانید از سوء هاضمه جلوگیری کنید. همچنین ممکن است به دنبال غذاهایی باشید که برای مبارزه با استرس و تقویت خلق و خوی شما شناخته شده است.

3. به طور منظم ورزش کنید ورزش منظم علاوه بر حفظ سلامت بدن، اندورفین ترشح می‌کند و توانایی‌های شناختی کلی شما را بهبود می‌بخشد. ورزش حتی می تواند به شما کمک کند به خواب بروید و در نتیجه استرس را کاهش دهید. به خاطر داشته باشید که ورزش نیازی به سختی ندارد – یوگا، پیاده روی کوتاه و حرکات کششی همگی می‌توانند به مزایای سلامت روانی فوق العاده‌ای منجر شوند و به کاهش تنش کمک کنند.

4. به محرک‌ها تکیه نکنید نوشیدن قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا برای تامین انرژی جلسات مطالعه آخر شب شما به ناچار بعداً منجر به تشدید عوامل استرس‌زا می‌شود. این محرک‌ها سطح کورتیزول را در بدن و اثرات فیزیکی استرس را نیز افزایش می‌دهند.

5. انتظارات واقع بینانه تنظیم کنید به طور مداوم داشتن بیش از حد انتظار از خود می‌تواند منجر به استرس زیادی شود. سعی کنید با تعیین انتظارات واقع بینانه و انتخاب یک برنامه کلاسی که زمان زیادی برای مطالعه و استراحت به شما می‌دهد، حجم کاری خود را مدیریت کنید.

6. از به تعویق انداختن کارها بپرهیزید به تعویق انداختن کار ممکن است در لحظه احساس خوبی داشته باشد، اما اغلب منجر به استرس می‌شود. با مدیریت عاقلانه زمان خود، می‌توانید از گذراندن تمام شب برای پیگیری دروس اجتناب کنید. علاوه بر این، به تعویق انداختن عادت ممکن است نشانه‌ای از ADHD یا اضطراب باشد.

7. یک خروجی استرس را شناسایی کنید هرگز نمی‌توان به طور کامل از استرس اجتناب کرد. با این حال، یافتن یک راه سالم برای کاهش استرس می‌تواند تا حد زیادی مانع از تحت فشار قرار دادن شما شود. خروجی‌های استرس رایج شامل ورزش، گذراندن وقت با دوستان و خانواده و ماساژ است. همچنین می‌توانید تکنیک‌های تمدد اعصاب مانند تنفس عمیق شکمی، تمرکز روی یک کلمه آرامش‌بخش، انجام یوگا یا تای چی و تجسم صحنه‌های آرام را امتحان کنید.

دانش آموزان برای مدیریت استرس به کجا می توانند مراجعه کنند؟

استرس می‌تواند به سطوح خطرناکی برسد و سلامت جسمی، عاطفی و روانی دانش‌آموزان را تهدید کند. اما هیچ‌کس مجبور نیست به تنهایی با استرس روبرو شود. می‌توانید با تماس با کلینیک روانشناسی مستانه در خواست مشاور کنید.