معیارهای انتخاب همسر

معیارهای انتخاب همسر

ازدواج‌ کردن یکی از بزرگ‌ترین و اساسی‌ترین تصمیمات زندگی هر فرد است. هر دو طرف ازدواج (مرد و زن) معیارهایی برای انتخاب فرد مورد نظر خود و همچنین برای آینده، آرزوها و برنامه‌هایی دارند. مطمئنا زوجین علاقه‌مند هستند تا در کنار همسر آینده خود به رویاهایشان رنگ حقیقت ببخشند.

خانواده‌ها نیز قطعا برای فرزندان خود آرزوهایی دارند و آرزوی خوشبختی فرزند خود را دارند. از این رو حساسیت در امر ازدواج و انتخاب فرد مناسب بسیار حائز اهمیت است. از اشتباهات رایج در ازدواج می‌توان به عجول بودن برای ازدواج، تصمیم‌گیری براساس نظرات و حرف دیگران، انتخاب بدون تحقیق و بررسی فرد مورد نظر و ... می‌توان اشاره کرد.

از طرفی دیگر برای داشتن یک ازدواج موفق و درست، باید به یک سری معیار نظیر عشق و محبت، تعهد و وفاداری، صداقت، صبر، آرامش و مسئولیت‌پذیری توجه کرد. معیارهای انتخاب همسر را به طور کلی می‌توان به دو دسته تقسیم‌بندی کرد.

باید در انتخاب همسر با خودمان صادق باشیم، ازدواج کردن و انتخاب همسر به این صورت که شما احتمالا در فیلم‌ها و یا کتاب قصه‌ها خواندید، پیش نخواهد رفت.

تمام چیزهایی که دیدید و خوانده‌اید را دور بریزید و با واقعیت زندگی کنید. عاشق شدن و علاقه را کنار بگذارید، شما باید در ابتدا با دید عاقلانه و منطقی به انتخاب کردن بپردازید و همه جنبه‌ها را در نظر بگیرید و بعد از آن سراغ عاشق شدن بروید.

اگر در ابتدای کار منطقی به مسائل نگاه نکنید و خواسته‌ها و مشکلات را بررسی نکنید، زندگی شما در آینده با مشکل مواجه خواهد شد.

نکته: فراموش نکنید انتخاب شما، انتخابی سرنوشت‌ساز است. نه تنها برای شما، بلکه برای زندگی آینده فرزندانتان هم تاثیرگذار خواهد بود.

از آنجایی که در آینده قرار است تشکیل یک خانواده بدهید و این خانواده از فرزندان نیز تشکیل می‌شود، پس علاوه بر همسری خوب باید والدی مهربان و دلسوز نیز باشد.

معیارهای انتخاب همسر

برای انتخاب شریک زندگیتان باید ملاک‌های اساسی و کلیدی را مدنظر قرار داد تا به کمک آن‌ها بتوانید بهترین و منطقی‌ترین تصمیم را برای زندگی آینده خود بگیرید. البته باید توجه داشت که این شرایط مطلق نیست و باتوجه به معیارها و ملاک‌های طرفین متفاوت است.

برخی از این معیارهای عمومی، شرایط اساسی برای ازدواج هستند که در ادامه به توضیح هرکدام از آن‌ها خواهیم پرداخت:

فاصله سنی مناسب

بهتر است در ازدواج‌هایی که زن از مرد بزرگ‌تر است و یا هم‌سال هستند، توجه و دقت بیشتری صورت گیرد. درست است در این حالت ممکن است ایرادات و مشکلاتی رخ ندهد، اما به طور کلی توصیه می‌شود فاصله سنی 3 تا 7 سال رعایت شود. البته اگر معیارهای مشابه و همسان شما زیاد است، سن می‌تواند خیلی ملاک محکمی برای رد و یا پذیرفتن نباشد.

پیشنهاد می شود حتما مقاله بهترین سن برای ازدواج را مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری درباره این موضوع کسب کنید.

داشتن تناسب و هم کف بودن

احتمالا این جمله را بسیاری شنیده‌اید، زن و مرد باید هم کفو هم باشند. هم کفو بودن زوجین یعنی باید بین دختر و پسر تناسب وجود داشته باشد. این تناسب از لحاظ دینی و همچنین در مواردی نظیر فرهنگ، مسائل مالی و ... حائز اهمیت است.

سطح تحصیلات

درست است که سطح تحصیلات، صرفا تعیین‌کننده شخصیت و منش شخص نیست اما عموما توصیه می‌شود سطح تحصیلات همسان بوده و تحصیلات طرفین متناسب با هم باشد. البته این استثنا وجود دارد، در صورتی که مرد از لحاظ اجتماعی و وضعیت شغلی در جایگاه مطلوبی باشد اشکالی ندارد که تحصیلات زن بیشتر از مرد باشد.

اما این واقعیت را بپذیرید که افراد تحصیل کرده از لحاظ طرز فکر و نوع برخورد و منش متفاوت‌تر از افرادی می‌باشند که سطح تحصیلات پایین‌تری دارند.

صداقت

راستی و درستی اصلی است که هیچگاه نباید زیرپا گذاشته شود. شرط به وجود آمدن اعتماد، صداقت و درستی است و فردی که دروغ می‌گوید پایه‌های بی‌اعتمادی را بنا گذاشته است.

اگر موردی و یا موضوعی را پنهان کنید، باعث می‌شوید تا در آینده در صورت روشن‌شدن حقیقت همسرتان به شما بدبین شود. بهتر است از ابتدا با همسر خود به درستی و با صداقت رفتار کنید و درمورد مسائل محتلف زندگیتان، نظیر بدهی مالی، شغل، ازدواج قبلی، جدایی والدین، عیب و ایرادات جسمی، و ... با همسرتان صادق باشید.

ظاهر همسرتان

قطعا اولین چیزی که زن و مرد را به سوی هم جذب می‌کند و باعث می‌شود تا کششی عاطفی بینشان ایجاد شود، مساله زیبایی ظاهری و ویژگی‌های ظاهری طرفین است. دوطرف باید همدیگر را از لحاظ ظاهری بپسندند زیرا قرار است مدتی طولانی با ظاهر هم زندگی کنند، اگر ظاهر همسرتان برای شما قابل قبول نباشد، قطعا در طول زمان دچار مشکل خواهید شد.

اخلاق نیک

اخلاق خوب و حسن نیک یکی از معیارهای اصلی انتخاب همسر می‌تواند باشد. امروزه بسیاری از طلاق‌ها و ریشه اصلی بسیاری از اختلافات به دلیل عدم تفاهم و نداشتن اخلاق نیک است. در زندگی سختی‌ها و مشکلات فراوانی وجود دارد که باید با صبر و حوصله از کنار آن‌ها عبور کرد. از ویژگی فردی که دارای اخلاق خوب باشد می‌توان به خوش‌رویی، باادب بودن در لحن و صحبت، صبر و ... اشاره کرد.

فردی که در زندگی لجباز باشد، به طور مدام عصبی، پرخاشگر و بدبین باشد نمی‌تواند تکیه‌گاه مناسبی در بحران‌ها و اتفاقات باشد. البته درنظر داشته باشید این اخلاق نیکو و درست رفتاری باید میان زوجین برقرار باشد.

شما با بررسی موضوعات بیان شده می‌توانید رفتار همسر خود را مورد ارزیابی قرار دهید، اگر رفتار او آزاردهنده باشد و نتوانستید آن را تحمل کنید انتظار تغییر نداشته و به امید آینده از اتفاقات و اشتباهات عبور نکنید.

مسئولیت پذیر بودن

مسئولیت‌پذیر بودن یکی از عوامل مهمی است که به فرد در روند پیشرفت زندگی، پیشرفت اجتماعی، مالی و ... می‌تواند کمک به‌سزایی کند. زندگی با یک فرد مسئولیت‌پذیر و متعهد بسیار شیرین‌تر و آسان‌تر از زندگی با فردی بی‌مسئولیت است که کارهای خود را با امروز و فردا کردن به تاخیر می‌اندازد.

بهتر است از همین امروز مسئولیت‌پذیر بودن را تمرین کرده و مسئولیت تمام اتفاقات بد و خوب زندگی، مسئولیت جایگاهی که دارید و ... را بپذیرید. البته فراموش نکنید این مسئولیت‌پذیری گاهی می‌تواند دردناک باشد.

پس فردی را در زندگی انتخاب کنید که فردی با استقلال و مسئولیت‌پذیر باشد، شما نمی‌توانید روی فردی تنبل، بیخیال و بدون مسئولیت برای ساختن آینده خود و زندگیتان حساب باز کنید.

سلامت روان

زندگی کردن با فردی که دارای بیماری‌های روحی و روانی است امری ناممکن است. بهداشت روانی تعریف‌های متفاوتی دارد اما طبق تعریف سازمان جهانی، بهداشت روانی عبارت است از: فرد به توانمندی‌های خود آگاه بوده و توانایی کنار آمدن با استرس‌های معمول زندگی را داشته باشد.

برای شناخت بهداشت روانی یک فرد، باید فرد را در موقعیت‌های مختلف مورد بررسی قرار دهید. اما این شناخت ممکن است به طول بیانجامد و شاید شما تا آن موقع ازدواج کرده باشید و برای شناخت وقت کافی نداشته باشید. پس چه کاری باید انجام داد؟ شما می‌توانید با بررسی چند فاکتور ساده متوجه سلامت روان فرد شوید.

آیا شخص به خودش، شما و دیگران احترام می‌گذارد؟ آیا برای نیازهای اولیه ارزش قائل است؟ دربرابر مشکلات و سختی‌ها چه برخورد و واکنشی از خود نشان می‌دهد؟ روابط اجتماعی و روابط او با خانواده‌اش چگونه است؟

شما با بررسی فاکتورهایی که ذکر شد می‌توانید تا حد زیادی از سلامت روان خواستگار و همسرتان آگاهی کسب کنید. البته مراجعه به مراکز روانشناسی و گرفتن مشاوره پیش از ازدواج از مشاورین مجرب نیز می‌تواند در زمینه شناخت همسرتان کمک شایانی به شما کند.

عقاید و فرهنگ خانوادگی

شما در زندگی باید بتوانید با عقاید یکدیگر زندگی کنید و همدیگر را بپذیرید. پس بهتر است از نظر مذهبی و اعتقادات دینی با هم در تناسب بوده و سازگاری داشته باشید. افرادی که دارای اعتقادات گوناگون هستند برای تشکیل زندگی درآینده با چالش روبرو خواهند شد.

از طرفی فرهنگ خانواده، آداب و رسوم، وجود تناسب اجتماعی و همسانی میان خانواده‌ها، خصلت‌های قومی و نژادی از جمله فاکتورهایی است که باید در نظر بگیرید.

نکاتی که ذکر شد، از جمله مهم‌ترین مواردی است که باید در انتخاب همسر به آن‌ها دقت کنید. ازدواج کردن یکی از بحث‌هایی است که اگر انتخاب به صورت درست صورت نپذیرد، ممکن است در آینده تاثیرات منفی و اتفاقات ناگواری را به همراه داشته باشد.

بالعکس اگر انتخاب شما انتخابی درست و به صلاح باشد، زندگی و آینده شما تضمین شده است و خواستگار شما نه تنها برای شما همسر خوبی است بلکه می‌تواند برای فرزندان آینده شما والد خوبی نیز باشد. شما علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد می‌توانید شغل، وضعیت اقتصادی را مدنظر قرار دهید.

تربیت خانوادگی و آموزش فرزند از مهم‌ترین معیارهای ازدواج می‌باشد. داشتن یک خانواده اصیل و با‌اصالت می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی تربیت کودک و آینده او نیز داشته باشد. اصالت و شرافت به معنای متمول بودن یک خانواده نیست و اسلام بر خوشنام بودن خانواده و میزان ایمان و اخلاق در آن تاکید دارد.

به این نکته توجه کنید که انتخاب همسر به دور از هرگونه عجله و با دقت صورت بپذیرد. شما بدون شناخت کافی نمی‌توانید وارد یک رابطه شوید و انتظار خوشبختی داشته باشید. از همین جهت بیان مسائل و گرفتن مشاوره از مشاورین مجرب می‌تواند به شما کمک بزرگی کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه انتخاب همسر مناسب می‌توانید با شماره تماس 22280882 و یا از طریق به سایت موسسه مشاوره روانشناسی مستانه با ما در ارتباط باشید.