درباره فتیش پا و فتیشیسم بیشتر بدانید

درباره فتیش پا و فتیشیسم بیشتر بدانید

فتیش به معنای یک تعهد بسیار قوی به چیزی است. فتیش‌های جنسی و غیرجنسی وجود دارد که هر دو از علایق وسواسی ناشی میشود.

رایج‌ترین استفاده از کلمه فتیش معنای جنسی آن است. به طور مثال فردی که فتیش پا دارد به طور غیرعادی به پاها علاقه دارد و از دیدن یا بودن در اطراف و حتی فکر کردن به پاها لذت جنسی می‌برد. یک فتیش غیرجنسی فقط یک علاقه مفرط به چیزی دارد، مانند یک هوادار فوتبال که همه چیز آن را زندگی می‌کند و نفس می‌کشد.

فتیش پا چیست؟

فتیش پا یک علاقه جنسی به پا است. به عبارت دیگر، پاها، انگشتان پا و مچ پا لذت جنسی آن‌ها را فعال می‌کنند. این ترجیح خاص برای پاها می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی افراد فقط با نگاه کردن به پاها دچار تحریک جنسی می‌شوند. دیگران ممکن است ناخن‌های لاک زده، جواهرات یا سایر تزئینات پا را جذاب بدانند. برخی دیگر از کارهای مربوط به پا، مانند ماساژ یا نوازش پا، رضایت جنسی را کسب می‌کنند.

آیا اختلال فتیش پا رایج است؟

فتیش پا به عنوان یک گره خوردگی جنسی در جریان اصلی زندگی در نظر گرفته می‌شود. یعنی بیشتر از سایر انواع فتیشها درباره آن صحبت و درک می‌شود. روانشناسان دریافتند که فتیش‌های مربوط به اعضای بدن انسان رایج‌ترین فتیش‌ها هستند. فتیش‌های پا یا پودوفیلیا، تقریبا 50 درصد از ترجیحات این گروه را تشکیل می‌دهند.

چرا مردم فتیش پا دارند؟

درست مانند سلیقه لباس یا سبک‌های موسیقی، گره‌های جنسی متفاوت است. هر فردی جذب چیزهایی می‌شود یا حتی ممکن است از آن‌ها دفع ‌شود، چیزهایی که دیگران ممکن است آن‌ها را بیهوده بدانند. علامت اصلی اختلال فتیشیستی، تحریک جنسی مکرر و شدید ناشی از استفاده از اشیاء غیرزنده یا تمرکز بسیار خاص بر روی اعضای غیر تناسلی بدن است که به صورت تخیلات، اصرار یا رفتار ظاهر می‌شود. فرد مبتلا به اختلال فتیشیستی ممکن است از کانون غیر معمول میل جنسی خود احساس شرم و ناراحتی کند.

چه چیزی باعث فتیش می‌شود؟

فتیش‌ها معمولاً با شروع بلوغ ایجاد می‌شوند. برخی از نظریه پردازان بر این باورند که علاقه فتیشیستی به دلیل ارتباط یک شی یا قسمتی از بدن با اولین تجربیات یک فرد از برانگیختگی جنسی یا خودارضایی ناشی می‌شود. هیچ شواهد قطعی در مورد اینکه چه چیزی باعث یا محرک اختلال فتیشیستی می‌شود وجود ندارد.

تأثیرات اختلال فتیشیسم بر افراد و روابط

اختلال فتیشیستی معمولاً در افرادی که این نوع برانگیختگی را تجربه می‌کنند منجر به شرم و ناراحتی عاطفی می‌شود. تضاد درونی و ترس از قضاوت می‌تواند منجر به انزوا و مشکل در یافتن یا برقراری ارتباط صادقانه در روابط جنسی شود.

شرکای افراد مبتلا به اختلال فتیشیستی ممکن است احساس ناکافی و غیرجذاب بودن کنند و نگران پیامدهای یک علاقه فتیشیستی شوند.

اختلال عملکرد جنسی اغلب زمانی رخ می دهد که شیء فتیشیستی وجود نداشته باشد. اختلال نعوظ (ED) یا تاخیر در انزال (DE) ممکن است افراد یا زوج‌ها را به فکر مشاوره روانشناسی زناشویی و جنسی بیفتند.

درمان اختلال فتیشیسم

سکس تراپی با یک مشاور زناشویی خبره که در این زمینه تخصص دارد بهترین شکل درمان برای اختلال فتیشیستی است. یک مشاور جنسی ممکن است از درمان شناختی رفتاری (CBT) برای شناسایی و تغییر رفتارهای فتیشیستی استفاده کند. ثابت شده است که CBT برای درمان اختلال فتیشیسم در ترکیب با دارو موثرتر است.

مشاوره زناشویی و جنسی

همچنین صحبت با یک مشاور جنسی، یک رویکرد آگاهانه و بدون قضاوت را با روان درمانی تضمین می‌کند. یک درمانگر جنسی یک تاریخچه جنسی و روانی-اجتماعی مفصل می‌گیرد تا عواملی را که به علاقه فتیشیستی و بیان آن از طریق اصرار، خیال پردازی‌ها و رفتارها کمک می‌کنند، ارزیابی کند. درمانگر شروع و زمینه علائم تجربه شده را بررسی می‌کند، به ویژه هرگونه تغییر در موقعیت‌ها یا نشانه‌هایی که باعث تشدید افکار یا تمایلات فتیشیستی شده است.

آن‌ها احتمالاً در مورد تکنیک‌های ذهن‌آگاهی و رفتاری که یک فرد یا یک زوج می‌توانند آن‌ها را کشف کنند، راه حلی ارائه خواهند داد. شرایط روان‌شناختی همزمان، مانند اختلالات خلقی نیز مورد ارزیابی و درمان قرار خواهند گرفت. درمانگران جنسی با آموزش از تکنیک‌های بازسازی شناختی برای شناسایی و تغییر افکار و رفتارها استفاده می‌کنند. آن‌ها ممکن است از درمان با تصاویر هدایت شده برای کاهش علاقه به اشیاء فتیشیستی استفاده کنند. مطالعات نشان داده‌اند که CBT زمانی که همراه با دارو درمانی استفاده می‌شود، یک درمان مؤثر برای اختلال فتیشیسم است.

داروهای موثر برای اختلال فتیشیستی

مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) مانند پروزاک/فلوکستین می‌توانند به اختلالات خلقی همزمان مانند افسردگی یا اضطراب کمک کنند و میل جنسی را کاهش دهند. بسیاری از افرادی که از SSRI استفاده می‌کنند عوارض جانبی جنسی را تجربه می‌کنند، که اغلب شامل کاهش علاقه به رابطه جنسی می‌شود.

مقاله پیشنهادی اعتماد به نفس جنسی چیست؟

کاهش میل جنسی می‌تواند به تکانشگری مرتبط با افکار و رفتارهای فتیشیستی کمک کند. مدروکسی پروژسترون استات و سیپروترون استات، دسته‌ای از داروها هستند که می‌توانند برای کاهش موقت سطح تستوسترون به منظور کاهش میل جنسی و امکان درمان موثرتر مورد استفاده قرار گیرند. این داروها به کاهش سطح تستوسترون در گردش کمک می‌کنند و گیرنده را برای تکنیک‌های درمانی بازسازی شناختی آماده می‌کنند.

چگونه برای اختلال فتیشیستی کمک بگیریم؟

اکثر افرادی که از اختلال فتیشیسم رنج می‌برند به دلیل خجالت یا ترس از قضاوت به دنبال درمان نیستند. اگر شما یا شریک زندگی‌تان علاقه‌ای دارید که باعث ناراحتی یا آسیب قابل توجهی می‌شود، جستجوی کمک از کلینیک روانشناسی و مشاوره با متخصص آگاه و بدون قضاوت اولین قدم مهم است.

زندگی با اختلال فتیشیستی

روش‌ها و گام‌های زیادی برای مقابله با اختلال فتیشیستی وجود دارد. اگر از اختلال فتیشیسم رنج می‌برید، حتما موارد زیر را رعایت کنید: صادقانه با شریک زندگی خود در مورد تمایلات و تخیلات جنسی خود صحبت کنید. زمانی که رفتار شما مخفیانه یا غیر صادقانه نباشد، شرکای شما بیشتر حامی و درک کننده هستند.

با یک درمانگر جنسی مشورت کنید تا گزینه‌های خود را برای کاهش رفتارهای اجباری و بیماری‌های روانی همزمان بررسی کنید. به دنبال جامعه‌ای متشکل از افراد دیگری باشید که با اختلال فتیشیسم دست و پنجه نرم می‌کنند یا در هدایت امیال، خیال‌پردازی‌ها و رفتارهای خود در یک انجمن جنسی غیرآزاردهنده موفق بوده‌اند. به یاد داشته باشید که مانند بسیاری از شرایط سلامت روان، اختلال فتیشیسم هر چه زودتر درمان شود، به طور موثرتری درمان می‌شود.