هر آنچه باید در مورد سکس تراپی بدانید

هر آنچه باید در مورد سکس تراپی بدانید

اما مشاوره جنسی دقیقاً چیست؟ اگر تا به حال به مشاروه جنسی مراجعه نکرده‌اید، به احتمال زیاد تصویر شما از آن توسط تلویزیون، فیلم‌ها یا چیزهایی که آنلاین دیده‌اید، است.

سکس تراپی برای هر کسی است که برای غلبه بر چیزی که در زندگی زناشویی یا جنسی آن‌ها در جریان است به کمک نیاز دارد. سکس تراپی به شما کمک می‌کند تا درک درستی از نیازها و خواسته‌های جنسی خود داشته باشید و در تمام مدت به شما کمک می‌کند تا در برقراری ارتباط با شریک جنسی خود راحت باشید.

اغلب اوقات، پزشک یا درمانگران معمولی شما که در زمینه جنسی درمانی تخصص ندارند، ممکن است برای مشاوره یا کمک به شما در مورد یک موضوع جنسی مناسب نباشند و ممکن است شما را به یکی از متخصصان ارجاع دهند.

برای یادگیری همه چیز در مورد راهنمایی‌های دلسوزانه و مبتنی بر تحقیق را یک درمانگر جنسی می‌تواند به شما بدهد و همچنین طیف وسیعی از عوامل روانی، فیزیولوژیکی و فرهنگی که بر زندگی جنسی شما تأثیر متقابل دارند، توسط یک مشاور جنسی به شما داده می‌شود.

سکس تراپی چیست؟

سکس تراپی نوعی روان درمانی تخصصی است. این روش مبتنی بر گفتار درمانی سنتی است که طیف گسترده‌ای از موضوعات جنسی را در بر می‌گیرد، از جمله اضطراب جنسی، اختلال نعوظ، مشکل در دستیابی یا حفظ برانگیختگی، چالش‌های برقراری ارتباط با شریک جنسی و موارد دیگر.

درمانگران جنسی معتقدند که تمایلات جنسی یک بعد ذاتی و ضروری از تجربه انسانی است. سکس تراپی به شما این فضا را می‌دهد تا تجربیات جنسی که در طول زندگی داشته‌اید، تجربیات جنسی فعلی و اولویت‌های خود برای بیان جنسی آینده را در نظر بگیرید و تجزیه و تحلیل کنید.

همان‌طور که با تغذیه خوب و ورزش از سلامت جسمانی خود مراقبت می‌کنید و با شرکت در درمان سنتی از سلامت روانی خود مراقبت می‌کنید، سکس تراپی به شما این شانس را می‌دهد که در مورد جنبه‌ای از زندگی خود که برای سلامتی و سلامت کلی شما حیاتی است آگاه باشید.

برای کسانی که زندگی جنسی کاملی ندارند، رابطه جنسی و صمیمیت می‌تواند منبعی از اضطراب یا ناراحتی عاطفی باشد. درمانگرهای جنسی به شما کمک می‌کنند تا با توجه به نگرانی‌های زمینه‌ای مانند استرس، اضطراب، تروما یا مسائل مربوط به اعتماد به نفس، عوامل روانی ناشی از اختلال عملکرد جنسی را برطرف کنید.

هنگامی که به یک درمانگر جنسی مراجعه می‌کنید، یاد می‌گیرید که: با شریک زندگی خود به طور آشکار و صادقانه ارتباط برقرار کنید، ریشه مسائل یا چالش‌های جنسی را پیدا کنید و به سمت یک زندگی جنسی قدرتمند، شاد و رضایت بخش حرکت کنید.

در طول یک جلسه مشاوره جنسی چه انتظاری باید داشت؟

جلسات سکس تراپی از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. آن‌ها به نگرانی‌ها و مسائلی که می‌خواهید روی آن‌ها کار کنید و سؤالاتی که می‌خواهید به آن‌ها پاسخ دهید بستگی دارد.

شما می‌توانید به تنهایی یا با هم به عنوان یک زوج بروید. مشکل شما هر چه که باشد، اگر در یک رابطه هستید، اغلب توصیه می‌شود از همان ابتدا با شریک زندگی خود همراه باشید. مطالعات نشان می‌دهد که رابطه جنسی زمانی موثرتر است که هر دو طرف درگیر باشند.

بیشتر جلسات با ارائه خلاصه‌ای کامل از تاریخچه جنسی و رابطه خود شروع می‌شود. این به درمانگر شما کمک می‌کند تا بفهمد در حال حاضر کجا هستید و موقعیت‌ها و تعاملاتی که شما را به اینجا رسانده است چه چیزهایی هستند. در اینجا خجالتی نباشید، نکته کلیدی این است که صادق باشید. ممکن است صحبت کردن در مورد رابطه جنسی دشوار باشد اما این یک فضای امن و محرمانه برای شما است که می‌توانید نظر خود را بیان کنید. در طول مشاوره خود در رابطه جنسی، راه‌هایی را یاد خواهید گرفت که در صحبت کردن در مورد آن نیز بهتر شوید، بنابراین اگر در ابتدا به سختی می‌توانید مطالب را در قالب کلمات بیان کنید، نگران نباشید.

مشاور زناشویی و جنسی

در قدم بعد، در مورد اینکه چرا تصمیم گرفتید به مشاور جنسی بروید صحبت خواهید کرد. سپس می‌توانید اهداف خود را با درمانگر جنسی شروع کنید. چند نمونه از سوالاتی که ممکن است از شما بپرسند عبارتند از: چه چیزی را می‌خواهید در مورد تمایلات جنسی خود بهتر بفهمید؟ آیا عواملی وجود دارد که شما را از کشف رابطه جنسی به روشی کنجکاو و قدرتمند باز می‌دارد؟ در زندگی جنسی فعلی خود با چه چالش‌هایی روبرو هستید؟

هنگامی که درمانگر شما ایده خوبی از اینکه کجا هستید و کجا می‌خواهید باشید داشته باشد، به شما کمک می‌کند تا در مسیر درست حرکت کنید. از شما خواسته می شود که "تکالیفی" را خارج از جلسه مشاوره انجام دهید، که به معنای انجام فعالیت‌هایی است که درمانگر تنظیم کرده است، به صورت خصوصی در خانه باید انجام شود، رابطه جنسی زمانی موثرتر است که بتوانید همیشه صادق باشید و مهمتر از همه کاری را که برای شما تعیین شده است انجام دهید.

در طول جلسه اولیه، مطمئن شوید که با درمانگر احساس امنیت می‌کنید. آیا به راحتی می‌توان با او صحبت کرد؟ آیا او به سؤالات شما پاسخ می‌دهد حتی زمانی که شما مطمئن نیستید که چگونه آن‌ها را بیان کنید؟ داشتن یک اتحاد درمانی قوی یا رابطه حرفه‌ای با هر درمانگری بسیار مهم است، به خصوص با درمانگری که قصد دارید در مورد صمیمی‌ترین و آسیب‌پذیرترین لحظات خود با او صحبت کنید!

سکس تراپی چقدر زمان نیاز خواهد داشت؟

یک جلسه معمولا یک ساعت طول می‌کشد، در واقع هیچ دلیل علمی یا درمانی وجود ندارد که چرا یک ساعت در هفته بهتر است. هیچ زمان مشخصی برای سکس تراپی وجود ندارد، مانند هر درمانی، هیچ راه حل سریعی وجود ندارد، اما اگر تکالیف خود را انجام دهید و صادقانه بمانید، پیشرفت خواهید کرد و بر مشکل خود غلبه خواهید کرد.

چه کسانی به سکس تراپی نیاز دارند؟

این موضوع می‌تواند مانند یک چیز منحصر به فرد و خاص باشد که فقط افرادی که باید واقعاً در مورد رابطه جنسی صادق باشند به سراغ آن می‌روند. این در حالی است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با مشکلات جنسی روبرو هستند. اکثریت افراد حداقل یک اختلال عملکرد جنسی را در طول زندگی خود تجربه خواهند کرد . حقیقت این است که سکس تراپی برای هر کسی است که مشکل جنسی باعث ناراحتی او می‌شود یا هر کسی که از زندگی جنسی خود چیز بیشتری می‌خواهد. برای شروع هم لازم نیست در نقطه جوش باشید.

خیلی آسان است که آن را در اولویت‌های خود قرار دهید، نباید منتظر بمانید تا اوضاع واقعاً بد شود، اگر می‌توانید از هم اکنون کاری در مورد آن انجام دهید، چالش‌های جنسی می‌توانند بر سلامت عاطفی و کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارند، و این در روابط زناشویی شما مهم است. دانستن زمان مراجعه به یک درمانگر جنسی ممکن است دشوار باشد. اگر در این فکر هستید که آیا باید بروید یا نه، به دلایل زیر نگاهی بیندازید:

• من از زندگی جنسی خود راضی نیستم

• رابطه جنسی باعث تنش، اضطراب یا مشکل در روابط ما می‌شود

• فکر نمی‌کنم همسرم نیازها، خواسته‌ها یا تخیلات جنسی من را درک کند

• زندگی جنسی من بر سایر جنبه‌های زندگی من، مانند کار یا سلامت روان تأثیر منفی می‌گذارد

• زندگی جنسی من باعث ناراحتی، اضطراب یا شرم من می‌شود

• من با برانگیختگی یا ارگاسم مبارزه می‌کنم

• من اختلال نعوظ، درد حین رابطه جنسی یا مشکلات میل جنسی را تجربه می‌کنم

• ترومای گذشته بر زندگی جنسی فعلی من تأثیر منفی گذاشته است

اگر هر یک از موارد فوق شبیه شماست، بهتر است به یک مشاور جنسی مراجعه کنید.

یک درمانگر جنسی در چه مواردی کمک می‌کند؟

پزشک عمومی یا پزشک شما می‌تواند هر گونه فاکتور فیزیولوژیکی را رد کند، بنابراین اگر فکر می‌کنید ممکن است مشکلی در رابطه جنسی داشته باشید، آن‌ها بهترین راه حل هستند. بعد از اینکه هر چیزی فیزیکی کنار گذاشته شد یا به آن پرداخته شد، وقت آن است که درمانگر جنسی وارد عمل شود.

اغلب، این یک مشکل فیزیولوژیکی و روانی است، بنابراین حتی زمانی که عوامل فیزیولوژیکی تحت مراقبت قرار می‌گیرند، ممکن است برای بازگشت به جایی که قبلا بودید به درمان نیاز داشته باشید.

اگر چیزی شما را از احساس راحتی کامل با بدن، جنس یا شریک زندگی خود باز می‌دارد، سکس تراپی به شما کمک می‌کند تا این مشکل را حل کنید. هنگامی که نگرانی‌های اصلی خود را بیان کردید، درمانگر جنسی شما برای داشتن یک زندگی جنسی شاد و سالم با شما همکاری خواهد کرد. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا این چالش‌ها را در موقعیت‌های قابل حل و محدود تغییر دهید.

اگر صحبت کردن با همسرتان در مورد نگرانی‌هایتان برایتان دشوار است، یک درمانگر جنسی به شما کمک می‌کند تا به شما آموزش دهد تا صریح و واضح با هم ارتباط برقرار کنید تا نیازها و خواسته‌های شما بهتر درک شوند و به مرور زمان بهتر برآورده شوند. همچنین ممکن است روی رابطه با لمس و بدن خود کار کنید. شما هیچ کاری جنسی انجام نمی‌دهید یا در اتاق با درمانگر برهنه نمی‌شوید، این فعالیت ها به عنوان "تکالیف" داده می‌شود تا با شما همراه باشد. سپس در جلسه بعدی با درمانگر و احتمالاً شریک زندگی خود به آن‌ها فکر خواهید کرد.

فراتر از ایجاد اعتماد به نفس و مهارت‌های ارتباطی جدید، یک درمانگر جنسی برای کمک به مشکلات مختلف جنسی آموزش دیده است. این مشکلات شامل موارد زیر است:

• تغییرات در پویایی جنسی و رابطه

• مشکل در نعوظ یا حفظ آن (اختلال نعوظ)

• مشکل در رسیدن به ارگاسم

• افکار جنسی ناراحت کننده

• تفاوت های سازگاری در میل جنسی

• تفاوت های سازگاری در نوع رابطه جنسی که هر دو زوج می خواهند

• ناتوانی در کنترل رفتار جنسی

• ناتوانی در ارگاسم

• تغییر در یا عدم پاسخ به محرک جنسی

• درد حین رابطه جنسی یا ناتوانی در داشتن رابطه جنسی نفوذی

• تغییر در رابطه جنسی قبل و بعد از زایمان

• تغییرات جنسی در دوران یائسگی

• انزال زودرس یا سایر مشکلات انزالی

• فتیش یا تخیلات جنسی ناخواسته

این مسائل غیرمعمول نیستند، اما به ندرت توجهی را که نیاز دارند و سزاوار آن هستند دریافت می‌کنند. در بسیاری از موارد، این مشکلات ناشی از جابجایی مرحله زندگی و استرس‌های سنگین است.

سکس تراپی به شما کمک می‌کند تا با این عوامل استرس زا مقابله کنید و تأثیر آن‌ها بر زندگی شما را کاهش دهید. بسیاری از مردم فکر می‌کنند این عوامل فقط به این معنی است که شما باید با تغییر در زندگی جنسی خود زندگی کنید، و این درست نیست. سکس تراپی می‌تواند به همه این‌ها کمک کند.

این به شما کمک می کند تا عوامل موثر در این مسائل را مشخص کنید تا تأثیر آن‌ها را کاهش دهید و (در نهایت!) یک زندگی جنسی رضایت بخش داشته باشید.