عوامل طلاق و جدایی

عوامل طلاق و جدایی

افزایش طلاق‌ها به ویژه برای کودکان مهم بوده است؛ زیرا میلیون‌ها نفر از افراد بزرگ سال طلاق والدین را تجربه کرده‌اند. علاوه بر این، افزایش‌های اخیر در زایمان‌های غیر زناشویی که عمدتاً ناشی از افزایش نرخ باروری در میان زوج‌های مشترک است، منجر به این شده است که تعداد بیشتری از فرزندان از جدایی والدین خود ازدواج نکرده باشند. بسیاری از کودکانی که در این اتحادیه‌ها متولد می‌شوند نیز با پایان یافتن روابط مشترک، تجزیه اتحادیه والدین خود را تجربه خواهند کرد.

divorc-parenting

با گذشت زمان، ایالات متحده از کشوری که ایده طلاق در آن شنیده نمی‌شد و ایجاد یک ازدواج موفق در اولویت اصلی قرار داشت، به مکانی با یکی از بالاترین آمار طلاق در جهان تبدیل شد. علیرغم شیوع روزافزون آموزش‌های زناشویی، مشاوره ازدواج و درمانگران خانواده، طلاق یک واقعیت دائمی در جامعه است.

با وجود کاهش آمار کلی طلاق در میان افراد 16 تا 65 ساله، تقریباً 45 درصد از ازدواج‌ها در ایالات متحده به طلاق ختم می‌شود.

شایع‌ترین عوامل طلاق

بر اساس مطالعات مختلف، سه علت شایع طلاق عبارتند از:

• تعارض

• مشاجره

• خرابی جبران ناپذیر در رابطه

• عدم تعهد

• خیانت

• عدم صمیمیت فیزیکی

شایع‌ترین دلایل رایج عدم علایق مشترک و ناسازگاری بین زوجین است.

13 دلیل رایج طلاق

ما 13 دلیل اصلی را که از تجزیه و تحلیل نظرسنجی‌های ما تهیه شده است، گزارش داده‌ایم که 20 درصد یا بیشتر از پاسخ دهندگان را با دلایل زیر ذکر کرده‌اند:

1. تعارض، مشاجره، خرابی جبران ناپذیر در رابطه

2. عدم تعهد

3. خیانت و روابط خارج از ازدواج

4. فاصله در رابطه و عدم صمیمیت فیزیکی

5. مشکلات ارتباطی بین زوجین

6. خشونت خانگی، تجاوز کلامی، جسمی یا احساسی توسط شریک زندگی

7. درک اینکه همسر ارزش‌های متفاوتی دارد.

8. اعتیاد به مواد و اعتیاد به الکل

9. عدم وجود صمیمیت و عشق

10. یکی از شریک‌ها توانایی تحمل وزن ازدواج را ندارد.

11. مشکلات مالی و بدهی

12. ازدواج در سن کم

13. عدم وجود علایق مشترک و ناسازگاری بین زوجین

ما عمیقاً علل شایع طلاق را بررسی می‌کنیم و بر گروه‌ها و اقشار مختلف جمعیت مورد بررسی تمرکز می‌کنیم

عوامل متعددی بر تصمیم به طلاق تأثیر می‌گذارد مانند سن، جنسیت و سابقه مالی

این مطالعه نشان داد که سوء استفاده لفظی، جسمی یا احساسی از دلایل اصلی طلاق در زوج‌های میانسال و بعد از سن است. خشونت خانگی، تجاوز کلامی، جسمی یا احساسی توسط شریک زندگی، درک اینکه همسر ارزش‌ها و اخلاق متفاوتی دارد. دلایل طلاق برای زوج های متاهل در 50 ، 60 و 70 ساله به دلیل تغییرات عمده زندگی در این دوران بی نظیر است.

این تغییرات شامل مواجه با لانه‌های خالی پس از ترک فرزندان، مسائل مالی، بازنشستگی و کاهش سلامت است که می‌تواند چالش‌های قابل توجهی برای طول عمر رابطه ایجاد کند و در نهایت باعث مشکلات زناشویی شود. تعدادی از نظرسنجی‌های دیگر در مورد دلایل طلاق در بین گروه‌های سنی مختلف و جمعیت شناسی انجام شده است.

در یک نظرسنجی در سال 2012 توسط هاوکینز، ویلوبی و دورتی نمونه‌ای از 886 والدین مطلقه مورد مصاحبه قرار گرفت و مشخص شد که علل شایع طلاق عبارتند از:

• فاصله در رابطه

• مشکلات ارتباطی بین شرکا (53٪)

یک نظرسنجی در سال 2000 توسط Amato و Previti نشان داد که زوجین مطلقه دارای سطوح بالاتری از استرس روانی، اعتیاد به مواد مخدر و الکل ، افسردگی و به طور کلی سطح سلامت خود را کاهش می‌دهند. همین محققان مطالعه دیگری در مورد دلایل طلاق در جنسیت، طبقه اجتماعی و شیوه زندگی انجام دادند. هنگامی که از این افراد مطلقه خواسته شد انگیزه خود را برای طلاق ارائه دهند، رایج ترین دلایل عبارت بودند از:

• خیانت (21.6%)

• عدم وجود علایق مشترک و ناسازگاری بین شرکا (19.2%)

• نوشیدن یا سوء مصرف مواد

دلایل طلاق برای زوج‌های متاهل در 50، 60 و 70 ساله به دلیل تغییرات عمده زندگی در این دوران متفاوت است.

یک نظرسنجی در سال 2001 در ایالت اوکلاهما نشان داد که شایع‌ترین علل طلاق در ایالت عبارتند از:

1. عدم تعهد (85%)

2. تعرض، مشاجره، خرابی جبران ناپذیر در رابطه (61%)

3. خیانت یا روابط خارج از ازدواج (58%)

یک مطالعه در سال 2013 توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI) با 52 فرد مطلقه پس از اولین ازدواج آن‌ها، که قبل از ازدواج برنامه پیشگیری و تقویت روابط را به پایان رسانده بودند، مصاحبه شد. 14 سال بعد، زوجین مجددا ارزیابی شدند و نظرسنجی نشان داد که دلایل طلاق در این گروه شامل موارد زیر است:

1) عدم وجود صمیمیت و عشق عاشقانه (24%)

2) اعتیاد الکل و مواد (21%)

3) ضعف در کنترل خشم (16%)

4) مشکلات مالی (14%)

5) یکی از زوجین تحمل سختی‌ها ازدواج را ندارد. (14%)

6) خیانت و روابط زناشویی اضافه (10%)

7) رها شدن توسط شریک زندگی (10%) ا

لبته در نظرسنجی‌های Insider.com، هافینگتون پست، فوربس و NCBI دلایل گوناگونی را برای شروع روند طلاق برای زوج‌ها پیدا کرده‌اند.

هر چند وقت یکبار خیانت باعث طلاق می شود؟

در نظرسنجی‌های مختلف از زوجین مطلقه، خیانت یکی از دلایل اصلی طلاق بود، به طوری که 10 تا 58 درصد زوجین به این دلیل اشاره کردند.

هر چند وقت یکبار مصرف مواد باعث طلاق می شود؟

اعتیاد به مواد مخدر به طور مداوم به عنوان علت طلاق در رتبه بالا قرار دارد، به طوری که 10.6٪ تا 34.4٪ از زوجین در نظرسنجی‌های مختلف این را دلیل می‌دانند.

هر چند وقت یکبار پول عامل طلاق است؟

مشکلات مالی توسط 14٪ تا 36.1٪ از زوجین مطلقه در نظرسنجی‌های مختلف به عنوان دلیل طلاق آن‌ها ذکر شده است.

نگاه کلی

علل مختلف نظرسنجی‌های طلاق در این مقاله، دلایل متداول که حداقل در دو یا چند نظرسنجی از زوجین مطلقه ظاهر شده که عبارتند از:

 خیانت

 عدم تعهد

 اعتیاد به الکل و مواد

 مسائل مالی

 تعرض

خوشبختانه، علیرغم چالش‌هایی که زوج‌های متاهل در طول رابطه با آن روبرو هستند، با افزایش مدت ازدواج، احتمال طلاق کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، منابعی مانند مشاوره ازدواج، آموزش روابط و مشاوران حقوق خانواده به زوجین در حل تعارض و ایجاد ازدواج سالم قبل از طلاق اجتناب ناپذیر کمک می‌کند. اگر شرکای ازدواج بتوانند برای جلوگیری از ناامیدی از انتظارات غیرواقعی و برآورده نشده، به روابط خود با ذهن باز نزدیک شوند، در طول ازدواج انعطاف پذیر خواهند بود تا بر چالش‌هایی که با آن‌ها روبرو می‌شوند، غلبه کنند.