چگونه مشاوره زوجین می‌تواند به مشکلات اعتیاد کمک کند

  • خانه
  • وبلاگ
  • چگونه مشاوره زوجین می‌تواند به مشکلات اعتیاد کمک کند
چگونه مشاوره زوجین می‌تواند به مشکلات اعتیاد کمک کند

طبیعی است که میل شدید به راحتی در رابطه خود احساس کنید، به خصوص اگر شامل شروع یک مسیر خانوادگی با هم باشد. با این حال، قبل از برداشتن این گام رو به جلو به سوی ازدواج، کمی وقت بگذارید و در مورد آنچه هر دوی شما از شراکت خود انتظار دارید فکر کنید.

دنبال چه چیزی می‌گردید؟

اگرچه ممکن است احساس کنید ذاتاً می‌دانید که می‌خواهید ازدواج کنید، مهم است که یک قدم به عقب بردارید و از خود بپرسید که دقیقاً به دنبال چه چیزی هستید.

اگر قبلاً در یک رابطه متعهد هستید و ازدواج به سادگی یک امر رسمی است، پاسخ شما می تواند این باشد که امنیت بیشتری می خواهید یا سنت هایی که ازدواج به ارمغان می‌آورد (مانند عروسی، سالگردها و غیره).

با این حال، مهم است که از خود بپرسید اگر در یک رابطه با ثبات کمتر هستید به دنبال چه هستید. آیا می‌خواهید رابطه را از طریق ازدواج درست کنید؟ آیا در تلاش برای راضی کردن شخص دیگری هستید؟ آیا می‌خواهید بچه دار شوید و احساس می‌کنید برای این کار باید ازدواج کنید؟

اگر مطمئن نیستید دقیقاً چه می‌خواهید، یک دفترچه یادداشت بردارید و شروع به نوشتن احساسات خود کنید. ممکن است تعجب کنید اگر بیشتر بدانید که از ازدواج چه می‌خواهید. حداقل، این تمرین به شما این امکان را می‌دهد که وقتی زمان صحبت با همسرتان فرا می‌رسد، خواسته های خود را واضح‌تر بیان کنید.

نیازهای خود را متعادل کنید

هیچ یک از طرفین نباید احساس کنند که مجبورند نیازهای خود را برای حضور در رابطه کنار بگذارند. مشخص کنید که مایلید در مورد برخی مسائل چه مصالحه‌هایی انجام دهید. به عنوان مثال، اگر ازدواج چیزی نیست که برای شریک زندگی شما اولویت بالایی دارد اما او همچنان به شما متعهد است، ممکن است مایل به مصالحه باشد و ازدواج را به پیش برود. از سوی دیگر، اگر آن‌ها به شدت با ازدواج مخالف هستند، ممکن است لازم باشد در نظر داشته باشید که این رابطه به نتیجه نمی‌رسد.

بهترین بخش در مورد ایجاد تعادل بین نیازهایتان این است که فرصتی برای گفتگوهای واقعی در مورد آنچه هر یک از شما از رابطه می خواهید داشته باشید. چه مشکل ازدواج را حل کنید یا نه، باید مشخص شود که چقدر با یکدیگر سازگار هستید و آیا ارزش ها و اهداف شما همسو هستند یا خیر.

احساسات خود را پردازش کنید

از این زمان برای پردازش احساسات خود به جای تلاش برای تغییر یا تأثیرگذاری بر شریک زندگی خود استفاده کنید. در مورد آنچه از یک شریک می‌خواهید و اینکه آیا شریک فعلی شما فرد مناسبی برای شماست فکر کنید. رابطه شما ممکن است آنطور که در زمان شروع به نظر می‌رسید قوی نباشد، فقط به این دلیل که می‌خواهید چیزهای متفاوتی از زندگی داشته باشید.

در حالی که عشق و جذابیت عناصر کلیدی برای یک رابطه خوب هستند، سازگاری در اهداف بلندمدت چیزی است که باعث ایجاد یک رابطه طولانی مدت می‌شود. اگر از توانایی صحبت کردن صحیح با شریک خود رنج می‌برید سعی کنید از مشاوره خانواده برخوردار شوید تا مشاور به شما و شریک شما در راستای طرز صحیح صحبت و بیان احساسات به شما کمک کند.

دیدگاه آن‌ها را بشنوید

ممکن است به نظر برسد که تلاش برای دریافت پاسخ از کسی که آماده نیست فقط هر دوی شما را ناامید می‌کند، در این مواقع با این حال، صبر می‌تواند به بهبود ارتباطات کمک کند تا بینش بیشتری در مورد اینکه چرا شریک زندگی شما احساس تردید می‌کند به دست آورید.

اگر می‌توانید، حالت تدافعی خود را کنار بگذارید و با ذهنی باز (همدلانه بدون قضاوت) گوش دهید، در این صورت شریک زندگی تان احساس می‌کند که فضایی برای کشف عمیق ترین افکار خود با شما دارد.

ازدواج از دو فرد با دیدگاه های متفاوت تشکیل شده است. اگر درباره آن دیدگاه‌های منحصربه‌فرد صحبتی نداشته باشید، وقتی زمان تصمیم‌گیری در مورد چیزهای بزرگ زندگی فرا می‌رسد، می‌توانند مانع شوند.

به آزادی انتخاب و فردگرایی شریک زندگی خود احترام بگذارید. ممکن است مخالفت کنید یا آرزو کنید که احساس متفاوتی از شریک زندگی تان داشته باشد، اما اعتماد داشته باشید که او می داند چه چیزی برای او بهتر است. اگر می‌دانید که شریک زندگی‌تان علاقه‌ای به گفتن «من دارم» را ندارد، آخرین کاری که می‌خواهید انجام دهید این است که احساس کند باید برای سواری همراه شود.

ترس آن‌ها را درک کنید

Tina B. Tessina، روان درمانگر و یکی از نویسندگان چگونه شرکای شادی داشته باشیم: با هم کار کنیم، توصیه می‌کند که ترس اغلب زمینه ساز این نوع درگیری ها است. او استدلالی دارد که درک اینکه شریک زندگی شما از کجا آمده است، کلیدی است.

اگر تصمیم دارید خود را به یک نفر برای زندگی متعهد کنید، پس این به معنای پذیرفتن تمام خطرات است، از جمله نرسیدن به آنچه می‌خواهید یا نیاز دارید. تعهد به پر کردن شکاف بین تفاوت ها کمک می‌کند. این شبکه‌های ایمنی در برابر تنهایی را فراهم می‌کند و می‌تواند به رشد ارتباطات در زمانی که شرکا با هم برای رسیدن به اهداف مشترک کار می‌کنند، کمک کند.

برخی از مردم آنقدر می‌ترسند که دوباره آسیب ببینند که در زندگی خود مانعی برای تعهد ایجاد می‌کنند. آن‌ها وحشت دارند و این ایده را رد می‌کنند زیرا در حال حاضر یا شاید همیشه برای آن‌ها خیلی سخت است. در همین حال، دیگران ممکن است خود را وسوسه کنند، اما همچنین از ارتکاب هراس دارند. این ممکن است به دلیل تجربیات گذشته باشد که آن‌ها را نسبت به اعتماد به سایر افراد در مورد همه جنبه‌های خود محتاط کرده است.

مشاوره زوجین را در نظر بگیرید

اگر شریک زندگی شما علاقه ای به ازدواج ندارد، لازم نیست فوراً از هم جدا شوید. کارهایی وجود دارد که هر دوی شما می‌توانید برای ایجاد یک رابطه هماهنگ‌تر انجام دهید. انتظار برای همیشه در اطراف توصیه نمی‌شود. در عوض، صحبت با فردی که در این زمینه تجربه دارد مانند مشاور ازدواج ممکن است به پر کردن شکاف کمک کند.

اگر شریک زندگی شما در مشاوره با شما شرکت نمی‌کند، به درمان فردی بروید تا در مورد احساسات خود در یک فضای امن صحبت کنید. این می‌تواند به ویژه در صورتی مفید باشد که مسائلی دارید که احساس راحتی نمی‌کنید جلوی شریک زندگی خود صحبت کنید. به عنوان مثال، ممکن است در مورد زمان بندی تشکیل خانواده نگران باشید. از طریق درمان فردی، می‌توانید با این مسائل کار کنید و بهترین راه‌حل‌ها را برای شادی طولانی‌مدت خود بیابید.

بدانید چه زمانی باید ترک کنید

اگر نتوانید در مورد ازدواج به مصالحه برسید، ممکن است در مقطعی نیاز به ترک رابطه داشته باشید. شما احتمالاً طیف وسیعی از احساسات را تجربه خواهید کرد، از غم و اندوه در از دست دادن تا عصبانیت در زمان تلف شده.

ممکن است برای شریک زندگی شما راحت نباشد که در مورد دلایل تردید خود صادقانه صحبت کند اما اگر نمی‌توانید بیشتر بیاموزید، احتمالاً هیچ شانسی برای حرکت به جلو وجود ندارد. سعی کنید از آن‌ها بپرسید که چه احساسی دارند یا در مورد سناریوهای مختلف با هم صحبت کنید تا درک بهتری داشته باشید.

با این حال مهم است که در مورد آنچه می توانسته باشد صحبت نکنیم. بهترین زمان برای رفتن زمانی است که همه گزینه‌ها را برای انجام کارها به پایان رسانده باشید. در آن مرحله، شما می‌توانید احساس اطمینان کنید که همه چیزهایی را که داشته اید داده‌اید و زمانی که تمام تلاش خود را انجام داده اید، دیگر دلیلی برای ناراحتی از وضعیت وجود ندارد. اگر می‌توانید، سعی کنید روی آینده بهتری که در انتظار شماست تمرکز کنید.

نتیجه گیری

اینکه آیا رابطه شما ادامه پیدا می کند و منجر به ازدواج می شود، اغلب نتیجه تعامل پیچیده نیازها و خواسته‌های شما و همسرتان است. در حالی که همیشه امکان دستیابی به یک سازش وجود دارد، اگر شکاف زیادی بین خواسته‌های هر یک از شما وجود داشته باشد، این معمولاً نشانه‌ای است که حتی سازش‌ها نیز می‌توانند منجر به درگیری در مسیر شوند.

در برخی مواقع، بهتر است دیدگاهی بیرونی در مورد وضعیت خود داشته باشید، حتی اگر از طرف خانواده و دوستان باشد. وقتی می‌توانید ترس‌ها و نگرانی‌های خود را با شخص دیگری در میان بگذارید، اغلب به شما کمک می‌کند آنها را متفاوت ببینید. حداقل، گفت‌وگو کردن مشکل با شخص دیگری به شما کمک می‌کند کمتر احساس تنهایی کنید و برای حرکت رو به جلو برنامه‌ریزی کنید.