چطور بفهمیم رابطه عاطفی ما بی سرانجام خواهد ماند یا نه؟؟

  • خانه
  • وبلاگ
  • چطور بفهمیم رابطه عاطفی ما بی سرانجام خواهد ماند یا نه؟؟
چطور بفهمیم رابطه عاطفی ما بی سرانجام خواهد ماند یا نه؟؟

برقراری رابطه عاطفی جزئی جدا ناپذیر و تأثیرگذار در زندگی افراد است. اما برخی مواقع این رابطه سالم نیست و به هدفی نخواهد رسید. تمام افراد دوست دارند وارد رابطه‌های شوند که علاوه بر رفع نیازهای احساسی و عاطفی، به سرانجام مطلوب و مورد نظرشان نیز برسد و در غیر این صورت با مشکلاتی در رابطه مواجه خواهند شد. آگاهی از نشانه‌های رابطه بی سرانجام به شما کمک میکند تا در ارتباط با این موضوع بهتر عمل کنید. ممکن است برای ادامه رابطه و یا قطع آن دچار تردید شده باشید؛ در ادامه نکاتی را ذکر کرده‌ایم که به شما کمک میکنند دست به انتخاب بهتری بزنید.

برای داشتن رابطه عاطفی سالم چه باید کنیم؟

برای داشتن رابطه عاطفی سالم توجه به دو نکته ضروری و مهم است :

1. انتخاب فرد مناسب

2. تلاش دوجانبه برای رشد رابطه

عوامل هشیار و ناهشیار زیادی در جذب شدن ما به فردی خاص تأثیرگذارند و آگاهی از این موارد به ما کمک میکند، بتوانیم انتخاب‌های اشتباه را در وهله اول کنار بگذاریم. چرا که اگر آدم اشتباهی را انتخاب کنیم، تلاش برای ایجاد رابطه‌ای سالم بی فایده است . خودشناسی و خودآگاهی ما نقش به سزایی هم در انتخاب و هم در ایجاد رابطه‌ای سالم دارد، چرا که روان ما به طور ناهشیار تمایل دارد، زخم‌های دوران گذشته را در اینجا و اکنونِ بزرگسالی تکرار کند . ما برای ایجاد و رشد رابطه عاطفی سالم نباید از خودمان دور باشیم، باید خودمان را بشناسیم، درون‌مان را کشف کنیم، بر بخش‌های تیره و تاریک آن نور بتابانیم و زخم‌ها را مرهم نهیم.

برای داشتن رابطه عاطفی سالم، نیاز داریم در تنهایی‌مان شاد باشیم و از آن لذت ببریم. نیاز داریم خودمان را آن‌گونه که هستیم، ببینیم و پذیرا باشیم. به نوعی با بخش‌های تیره و روشنمان در صلح باشیم. برای شروع یک رابطه، نیازی به هیجان شدید نداریم، حد متوسطی از هیجان، احساس، علاقه کافیست. ما نیاز به زمان، تعامل و شناخت داریم.اگر انتخاب ما، انتخاب مناسبی باشد، لازم است که طرف مقابل‌مان را هم همان‌گونه که هست ببینیم، با تمام ضعف‌ها و قوت‌هایش، بدون آن‌که بخواهیم او را تغییر دهیم.

برای داشتن رابطه عاطفی سالم، دو طرف نیاز دارند که خودشان را بشناسند، دیگری را بلد باشند و به جای نمک پاشیدن به زخم‌های یکدیگر، زخم‌ها را مرهم نهند. در این میان موجود جدیدی شکل میگیرد و رشد میکند، به نام رابطه، که هر دو طرف سهم بسزایی در مراقبت، رسیدگی و رشد آن دارند . متأسفانه نه در مدرسه، نه در دانشگاه و نه در هیچ دوره‌ای از زندگی مهارت‌های داشتن رابطه عاطفی سالم به ما آموزش داده نمیشود و در نهایت در سنین جوانی و بزرگسالی اغلب به اشتباه و با آزمون و خطا در انتخاب و رابطه پیش میرویم.

مقاله پیشنهادی: نکاتی که در اولین قرار ملاقات باید به آن‌ها توجه کرد

نشانه‌های رابطه بی سرانجام چیست؟

نشانه‌های رابطه بی سرانجام به شما میگویند که رابطه‌ای که در آن هستید میتواند موفقیت‌آمیز باشد یا خیر. در ادامه برخی از این نشانه‌ها را ذکر کرده‌ایم.

1. علاقه یک طرفه از جانب شما

در صورتی که در رابطه‌ای گرفتار شده‌اید که عشق و علاقه‌ی شما نسبت به طرف مقابلتان بیشتر است، نمیتوانید انتظار سرانجامی مطلوب و موفقیت آمیزی را داشته‌باشید. چرا که مطمئنا شخص مقابل به اندازه شما نسبت به این رابطه راغب نیست و نمیتواند ارزش و اهمیت آن را زمانی که توازن در رابطه برقرار نباشد، درک کند. شخصی که عشق و علاقه بیشتری دارد، بیشتر هم ضربه میخورد.

2. عشق یک طرفه از جانب فرد مقابل

اگر علاقه شخص مورد نظرتان بیشتر از علاقه شما به او باشد، ادامه رابطه آزاردهنده و اذیت کننده میشود. ممکن است تنها به خاطر حس وابستگی، از روی ناچاری و یا عذاب وجدان در رابطه با فردی که زیاد دوستش ندارید مانده باشید. توجه داشته‌باشید که در این شرایط هم شما و هم دیگری آسیب میبیند. شما نیز بعد از مدتی دیگر نمیتوانید رابطه را تحمل کنید و این در شرایطی است که فرد مقابل به شما وابسته‌تر شده و قطع رابطه سخت خواهد شد .

3. تصورات غیر واقعی از طرف مقابل

ممکن است در رویاهایتان شخص مورد نظرتان را جور دیگری تصور کنید و دلتان میخواهد که مدل دیگری باشد. اگر او را آن طور که در رویاهایتان است بیشتر دوست دارید، توصیه میشود که به این رابطه ادامه ندهید چون این رابطه سرانجامی ندارد. زمانی میتوانید انتظار ماندگاری رابطه‌تان را داشته باشید که او را هر طور که هست بخواهید. امید و انتظار برای تغییر طرف مقابل امری بیهوده است چرا که انسان‌ها به سختی و تنها زمانی که خودشان بخواهند تغییر میکنند.

4. حس ترحم به جای علاقه

شما فقط و صرفا برای این که او را نجات دهید و به او کمک کنید با او هستید. کارهایی را که برای او میکنید از روی ترحم است نه از روی عشق و مهربانی. یک نوع حس انسان دوستانه در شما به وجود میاید و شما خودتان هم این را میدانید. حتی ممکن است شرایط برعکس باشد و کاملا متوجه باشید که طرف مقابلتان نه از سر عشق بلکه از روی ترحم با شما در رابطه است؛ در این صورت رابطه‌تان سرانجامی نخواهد داشت.

5. او را برتر از خودتان میدانید

در همه لحظه‌ها فکر میکنید که او از شما بهتر است و باید از وی پیروی نمایید و همه چیز را از او یاد بگیرید ولی این طرز فکر به شدت اشتباه است. شما دو نفر مکمل هم هستید و باید با یکدیگر یک زندگی را اداره کنید. پس در صورتی که گمان میکنید طرف مقابلتان از شما برتر است، نمیتوانید توقع یک رابطه سالم و با آرامش را داشته باشید. این تصور اعتماد به نفس شما را میکاهد و در روابط‌تان تأثیرات منفی خواهد گذاشت.

رابطه عاطفی

6. عاشق داشته‌هایش هستید

بیشتر از این که عاشق خودش و رفتارش باشید عاشق موقعیت شغلی، چهره، پول و داشته‌هایش هستید. به این فکر کنید که او ممکن است روزی تصادف کند و چهره‌اش را از دست بدهد یا این‌که ورشکست شود و تمام پولش را از دست بدهد؛ آیا باز هم حاضر به ادامه رابطه هستید؟ در صورتی که پاسخ‌تان منفی است باید رابطه‌تان را بازنگری کنید.

7. هدف‌های نامناسب از برقراری ارتباط

بسیاری افراد تنها برای نشان دادن موفقیت خود در رابطه و خوشبختی خود به دیگران وارد رابطه‌ای می‌شوند و هدف‌شان جلب توجه دیگران است. ممکن است برای اینکه نامزد قبلی خود را آزار دهید و به خیال خود باعث حسادت او شوید، رابطه‌ای جدید را آغاز کنید؛ هیچ کدام از این‌ها هدف مناسبی برای برقراری رابطه با دیگری نیست و سرانجامی هم نخواهد داشت.

8. وجود شکاکیت و عدم اعتماد در رابطه

اگر در رابطه مدام به هم شک میکنید و به دنبال این هستید که سر از کار هم دربیاورید، نمیتوانید اعتماد را در روابط خود پرورش دهید و رابطه‌ای که اعتماد در آن وجود نداشته‌باشد به مرور زمان دچار رکود و دلسردی میشود. پس این رابطه نیز برای شما سرانجامی ندارد. یا از آن خارج شوید و یا شکاکیت خود را به طور کامل رفع کنید.

9. اصلا راجع به ازدواج صحبت نمیکند

بسیاری از دختران با هدف ازدواج وارد رابطه با جنس مخالف میشوند. در صورتی که اصلا راجب این صحبت نمیکنید که بخواهید با هم ازدواج کنید این یعنی طرف مقابل به هیچ وجه به داشتن آینده با طرف شما فکر نمیکند. پس قطعا این رابطه، رابطه بی سرانجامی است و شما را به هدف مورد نظرتان نمیرساند.

مقاله پیشنهادی: چه رابطه هایی را باید تمام کرد؟

عواملی که رابطه عاطفی شما را پایدار نگه میدارد

• بخشش شاید بشود گفت بزرگ‌ترین رمز موفقیت یک رابطه عاطفی گذشت است. ببخشیم تا بخشیده شویم.

• شانه به شانه هم تلاش کنید رابطه عاطفی یک خیابان دوطرفه است؛ عشق بورزید و در خوشی و ناخوشی همدم یکدیگر باشید.

• اوقات زیادی را باهم سپری کنید اولویت اول هر کسی بعد از آغاز رابطه عاطفی و ازدواج باید شریک عاطفی‌اش باشد.

• علایق خود را هم دنبال کنید خودتان را فراموش نکنید؛ قرار نیست بعد از شروع یک رابطه عاطفی، علایق‌مان را نادیده بگیریم.

• مشوق همدیگر باشید مطمئنا شما نمیخواهید کسی دست و بال‌تان را ببندد و از انجام بعضی از امور و رسیدن به رؤیاها منعتان کند. نه شما این را میخواهید و نه همسرتان این موضوع را خواهد پذیرفت. پس حتما همدیگر را در رسیدن به اهداف‌تان تشویق کنید.

حرف آخر

فراموش نکنید مردم گفته‌هایتان را فراموش میکنند، کارهایتان را فراموش میکنند، اما هرگز احساسی را که در آن‌ها خلق کردید فراموش نمیکنند. ما در موسسه روانشناسی مستانه در کنار شما هستیم تا با آموزش سواد عاطفی به شما و همراهتان مسیر دو نفره ارتباطیتان را هموار کنیم.

نویسنده:خانم دکتر طناز عاطف وحید