چگونه از همسر خود عذرخواهی کنیم

چگونه از همسر خود عذرخواهی کنیم

برای همه زوج‌ها و تمام افرادی که در رابطه عاشقانه هستند گاهی پیش می‌آید که همدیگر را رنجانده و باعث ناراحتی یکدیگر شوند. بحث، سوءتفاهم و ناراحتی در روابط امری اجتناب‌ناپذیر است.

عذرخواهی کردن و جبران اشتباهات از جمله مهارت‌های ضروری است که هر فرد باید در ازدواج و زندگی مشترک با آن آشنایی داشته باشد، اما متاسفانه بعضی اوقات افراد نمی‌دانند به چه صورتی و در چه زمانی باید از همسرشان عذرخواهی کرده و برای رفع کدورت پیش قدم شوند.

عذرخواهی کردن از همسر، چه معنایی دارد؟

همه افراد در زندگی، دچار اشتباهاتی شده‌اند. اما پذیرش و درس گرفتن از اشتباه صورت گرفته امری ضروری است که باید یادگیری آن را تمرین کرد.

در زندگی مشترک نیز همین‌گونه است، همه زوجین در زندگی دچار اشتباهاتی می‌شوند، اما پذیرش آن اشتباه و تلاش برای تبدیل شدن به همسری بهتر، باعث تحکیم روابط می‌شود.

برخی زوجین تنها بر سر اختلاف عقیده و تفاوت نظر دچار مشکل می‌شوند و در این بین درست و غلطی وجود ندارد. در این مورد لزوما همیشه یک طرف مقصر نیست، پس به خاطر احساس قدرت و غرور به دنبال شخصی که اول برای عذرخواهی قدم برمی‌دارد، نباشیم. زوج‌های موفق غرور خود را کنار گذاشته و فارغ از تمام مشکلات و اشتباهات، سعی به رشد در کنار هم دارند. گاهی افراد بر این باورند که پذیرش اشتباه، عذرخواهی کردن و احساس خجالت به معنای ضعف و ضعیف بودن آن‌ها است اما باید بدانیم که افراد بالغ اشتباهات خود را می‌پذیرند و برای برطرف شدن مشکلات گام برمی‌دارند.

متاسفم ببخشید را فراموش نکنید. اشتباهات را بپذیریم، برای عذرخواهی بابت اشتباه انجام شده قدم برداریم و با خودمان عهد ببندیم تا آن اشتباه را دیگر تکرار نکنیم.

برای اطلاعات بیشتر حتما به صفحه مشاوره خانواده موسسه روانشناسی

مستانه مراجعه کنید.

روش‌های عذرخواهی از همسر

گاهی اوقات برای بخشیده‌شدن نیاز است تا به شریکتان زمان کافی بدهید. نوع اشتباه شما و شرایط همسرتان میزان زمان را تعیین می‌کند. بعضی اوقات ممکن است همسرتان هنوز از اشتباهی که انجام داده‌اید، عصبانی و ناراحت باشد، پس بهتر است صبور باشید.

اشتباه‌تان را بپذیرید

اولین مرحله و مهم‌ترین مرحله پذیرش اشتباه است. تا زمانی که شما نپذیرید مرتکب اشتباه شده‌اید، نمی‌توانید صادقانه معذرت‌خواهی کنید.

عذرخواهی صادقانه از چهره و طرز برخورد شما مشخص می‌شود، پس اولین قدم را درست برداشته و مسئول اشتباه خود باشید.

ناراحتی و آسیب به احساس همسرتان را قبول کنید. خودتان را جای همسرتان گذاشته و بابت ناراحتی و خدشه‌دار کردن احساسش عذرخواهی کنید و از همسرتان بخواهید شما را ببخشد.

عذرخواهی کردن روش‌های مختلفی دارد، شما می‌توانید از طریق تماس تلفنی، پیامک و یا حتی ایمیل از همسرتان عدرخواهی کنید. اما بهترین روش برای عذرخواهی به صورت مستقیم است.

قدرت انتقال کلمات و بیان عذرخواهی به صورت حضوری خیلی بیشتر از پشت تلفن و یا پیامک می‌باشد، پس بهتر است عذرخواهی کردن و گفتن کلماتی نظیر متاسفم، ببخشید که ناراحتت کردم را به صورت حضوری تمرین کنید.

ریشه مشکل را بیابید

قدم مهم بعدی در جلوگیری از تکرار اشتباهات یافتن ریشه مشکلات است. هنگامی که شما بابت مشکل پیش‌آمده عذرخواهی می‌کنید، باید در تلاش باشید تا آن اشتباه تکرار نشود و به خودتان تعهد بدهید تا آن را مجدد تکرار نکنید.

سوالاتی مانند، مشکل از کجا است؟ چرا باعث شدم همسرم ناراحت شود؟ چطور می‌توانم جلوی ناراحتی و اتفاقات بعدی را بگیرم؟ از جمله سوالاتی است که می‌تواند شما را برای ریشه‌یابی کردن مشکلات کمک کند.

خودتان را ببخشید

سرزنش کردن و ناراحت بودن ممکن است انرژی شما را برای جبران اشتباه‌تان بگیرد. همانطور که از همسرتان عذرخواهی می‌کنید از خودتان نیز عذرخواهی کرده و تلاش کنید تا همسر بهتری باشید. به همسرتان نشان دهید چقدر پشیمان هستید.

عذرخواهی باید در رفتار و اعمال ما مشخص باشد. عذرخواهی به صورت زبانی نیاز است اما کافی نیست. شما باید در انتخاب لغات در جملات عذرخواهی دقت کنید. مثلا بهتر است اشتباهتان را مشخص کرده و بگویید: "من بابت .... متاسفم"

عذرخواهی خود را به صورت صادقانه و با رفتاری دوستانه و مهربان به همسرتان نشان دهید.

برنامه‌ریزی کنید و به آن عمل کنید

بهتر است برای کارهای خود و جبران اشتباه خود برنامه‌ریزی کنید و به همسرتان نشان دهید که قصد جبران اشتباهات را دارید. یک لیست از کارهایی که باعث می‌شود مجدد آن اشتباه را تکرار کرده و جلوی رخ دادن آن اشتباه را می‌گیرد تهیه کرده و طبق آن پیش بروید.

عذرخواهی شما زمانی موثرتر و کارآمد‌تر می‌شود که به آن عمل کنید. بهتر است به جای حرف زدن، تلاش کنید تا اشتباهات گذشته دیگر رخ ندهد و برای تغییر و تبدیل شدن به انسان و همسری بهتر تمرین کنید.

افزایش تاثیر و قدرت عذرخواهی

موارد گفته شده مراحل اولیه و آغاز هر عذرخواهی است، اما برای تکمیل شدن راه‌های فوق مواردی نیز وجود دارد که با عمل کردن به آن تاثیر زیادی روی همسر خود خواهید داشت.

برای او هدیه تهیه کنید

گاهی حتی هدیه دادن یک شاخه گل می‌تواند تاثیر مثبتی میان روابط شما داشته باشد. فرقی نمی‌کند که هدیه چی باشد، از یک شاخه گل گرفته تا جواهرات، شما با هدیه دادن به همسرتان نشان خواهید داد به یاد او هستید و او را دوست می‌دارید.

البته نیازی نیست تمام هدیه‌ها را بخرید، گاهی می‌توانید با درست کردن یک شام ساده و با گذاشتن یک جمله ساده " عزیزم متاسفم" روی میز، احساس خوبی برای همسر خود ایجاد کرده و او را تحت تاثیر قرار دهید.

همسرتان را در آغوش بکشید

برقرار کردن روابط حسی و تماس جسمی با همسرتان می‌تواند قدرت ناراحتی و تاسف شما از اشتباه‌تان را نشان دهد. پس از این‌که به طور کامل از او عذرخواهی کردید و نشان دادید که برای اتفاق پیش آمده متاسف هستید بهتر است دست او را بگیرید و با او مهربانانه به سخن بنشینید.

البته ممکن است همسر شما به خاطر ناراحتی که دارد نخواهد دست شما را بگیرد و از این کار امتناع کند، که در این صورت بهتر است به او فرصت و زمان دهید تا اوضاع آرام‌تر شود و او را وادار به انجام کاری نکنید.

در انجام کارهای روزمره به او کمک کنید

انجام کارهایی نظیر خرید روزانه منزل، شستن ظروف و همچنین نظافت و تمیزکردن منزل از کارهایی است که می‌تواند رابطه میان شما و همسرتان را صمیمی‌تر و بهتر کند. درآخر

همانطور که گفته شد عذرخواهی نشانه بزرگ شدن و بالغ بودن شما است و لزوما ممکن است شما خطاکار نباشید. بهتر است برای رابطه‌تان ارزش قائل باشید و در صورت مرتکب شدن اشتباهی، خالصانه و با روش‌های گفته شده برای جبران اشتباهات تلاش بکنید.

عذرخواهی نکردن ممکن است شکاف میان شما و سوءتفاهمات را زیاد کند، بخشیدن و بخشیده‌شدن را تمرین کنید و به دنبال حل ریشه‌ای مشکلات باشید. هدیه دادن را فراموش نکنید و از کلماتی مانند اما و بهانه آوردن اجتناب کنید.

درصورتی که نیاز به مشاوره برای بیان مسائل و مشکلات خود داشته باشید، می‌توانید روزهای شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت 9 الی 22 با شماره 22280882 تماس گرفته و یا از طریق وب سایت موسسه روانشناسی مستانه با ما در ارتباط باشید