نحوه برخورد با شوهر بد اخلاق

نحوه برخورد با شوهر بد اخلاق

خیلی از زنان و همسران از رفتار و اخلاق شوهرشان شکایت می‌کنند. "شوهرم خیلی بد اخلاق و عصبی هست، کلافه شدم"، "شوهرم انقدر عصبی هست که اصلا نمیشه باهاش صحبت کرد"، "چطور با بد اخلاقی شوهرم کنار بیام؟" احتمالا این جملات برای شما آشنا است و در برخی موارد این عصبی بودن و بد اخلاقی روی روند ارتباط و زندگی تاثیر می‌گذارد و حتی ممکن است شما را دچار مشکل کند.

دلایل عصبانیت و بهانه‌گیری مردان

اما چه مواردی می‌تواند بر روی اخلاق و بد رفتاری مرد تاثیر داشته باشد؟ چه راه‌حلی برای مقابله و کنار آمدن با این بد رفتاری‌ها وجود دارد؟ با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

افسردگی

یکی از دلایلی که ممکن است منجر به بد اخلاقی و بهانه‌گیری شوهرتان شود، افسردگی است. شوهر افسرده، حوصله و انگیزه انجام کارهای روزانه را نداشته و همچنین دارای خلق و خوی بهم ریخته و عصبی است که باعث می‌شود در طول روز بیشتر بد اخلاق و ناراحت باشد.

اضطراب و استرس

استرس و اضطراب یکی از عواملی است که می‌تواند فرد را بی‌دلیل عصبی، بهانه‌گیر و بد اخلاق کند. البته افرادی نیز هستند که فوبیا و یا اختلالات اضطراب دارند که با توجه به شرایط و موقعیت‌های خاص ممکن است، با تجربه‌کردن این استرس و اضطراب دچار خشم و عصبانیت شوند.

مشکل در زندگی

باتوجه به سخت شدن زندگی، فشار اجتماعی و مشکلاتی که ممکن است در محل کار، زندگی و غیره ایجاد شود، این مسائل می‌تواند روی اخلاق و رفتار فرد اثر منفی داشته باشد. فرد ممکن است تاثیرات و اتفاقات منفی که در محل کار برای او افتاده است را در قالب خشم و عصبانیت بروز دهد.

دوران کودکی

یکی از دورانی که بر روی فرد و رفتارهای او تاثیرگذار است، دوران کودکی می‌باشد. رفتارهایی که درکودکی دیده می‌شود و یا آموزش نحوه برخورد در برابر سختی‌ها و مشکلات می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی آینده فرد داشته باشد. ممکن است فرد در محیطی بزرگ شده باشد که خشم و عصبانیت اطرافیان زیاد بوده و این میزان عصبانیت باعث ایجاد خشم درونی در فرد شده باشد و این الگوبرداری در آینده بر روی رفتارهای فرد تاثیر دارد.

عزت نفس پایین

در برخی مواقع اعتماد به نفس و عزت نفس پایین باعث می‌شود تا فرد نتواند نظر مخالفش را نسبت به دیگران بیان کرده و یا انتقاداتش را بیان کند. به همین جهت ممکن است فرد دچار خشم و عصبانیت شده و این خشم را در جای دیگر و در برابر افرادی نظیر همسر و یا فرزند خویش خالی کند.

مشکلات در زندگی مشترک و رابطه عاطفی

دربرخی موارد ممکن است افراد در زندگی مشترکشان دچار مشکل شده و تلاش برای برطرف کردن آن مشکلات نکنند و انباشته شدن این مسائل و مشکلات در میان زوجین ممکن است باعث ایجاد خشم و عصبانیت شود. از همین رو پیشنهاد می‌شود تا اگر مشکلی میان زوجین ایجاد شده آن را برطرف سازند و در صورت نیاز می‌توانند با مراجعه به کلینیک روانشناسی و یا بیان مشکلات با مشاور و درمانگر مسائل و تنش میان خود را برطرف کنند.

تاثیر عصبانیت مداوم بر زندگی مشترک و روابط

عصبانیت و خشم مداوم و همیشگی باعث ایجاد ناراحتی در میان زوجین شده و می‌تواند زندگی افراد را خراب کند. عصبانیت و خشم همیشگی باعث می‌شود تا آرامش و لذت زندگی کاهش یافته و جنگ و دعواهای خانوادگی افزایش یابد. اما این عصبانیت و خشم همیشگی چه تاثیری برروی زندگی دارد؟

  • ایجاد افسردگی و غم در زندگی.
  • کاهش عزت نفس.
  • بحث و دعواهای همیشگی.
  • سرد شدن رابطه و دور شدن از یکدیگر.
  • کاهش احساس امنیت و اعتماد در رابطه.
  • احساس تنهایی.
  • اضطراب و استرس.

نحوه برخورد با شوهر عصبانی و بد اخلاق

موارد ذکر شده تنها چند نمونه از عوارض عصبانیت و خشمگین بودن به طور دائم است. اما آیا می‌دانید چطور با شوهر بد اخلاق و بهانه‌گیر برخورد کنید؟

گفتگو کردن

بهترین راه برای آرام کردن فضا و کاهش تنش، صحبت و همدلی است. بهتر است با شوهر خود گفتگویی سازنده را شروع کنید و دلیل ناراحتی و عصبانیت او را جویا شوید. البته این بحث و گفتگو بهتر است در شرایطی که شوهر شما آرام‌تر شده باشد و عصبانی نباشد شکل بگیرد تا بتواند به درستی و با آرامش بیشتری به سوالات شما پاسخ دهد و جوابی منطقی دریافت کنید.

گفتگو کردن و ارتباط صحیح یکی از مهارت هایی است که ممکن است خیلی از افراد قادر به انجام دادن آن نباشند از این رو جلسات مشاوره خانواده می تواند این مهارت را در شما تقویت کرده و نحوه صحیح گفتگو و ارتباط خوب با همسر خود را به شما آموزش دهد.

اخیرا اتفاقی برای همسرتان افتاده است؟

هنگامی که شوهرتان ناراحت و عصبی می‌باشد به اطراف و اتفاقات اخیر بیشتر توجه کنید و ببینید آیا موضوع و یا مساله‌ای خاصی اتفاق افتاده که ممکن است همسرتان را آزرده خاطر کرده باشد. بهتر است این موضوع را دقیق بررسی کنید و ناراحتی و عصبانیت شوهرتان را به خودتان ربط ندهید و خود را مقصر همه اتفاقات و مسائل ندانید.

مشکلات و مسائل رابطه عاطفی

در هر زندگی و رابطه‌ای ممکن است مشکلاتی ایجاد شده و بحث و دعوا وجود داشته باشد، اما نحوه برخورد با مشکلات و برطرف کردن آن مهم است. حق به جانب به مسائل نگاه کردن و یا تسلیم شدن در برابر مشکلات برای این‌که گفتگو را ادامه ندهید کار درستی نبوده و بهتر است به گفتگو بنشینید و هر فردی اشتباهات خود را بپذیرد و با پذیرش اشتباهات عذرخواهی کرده و در صدد جبران آن برآید.

البته برخی از مشکلات ممکن است حل نشدنی باشد که در این حالت بهتر است برای برطرف شدن و پیدا کردن راه‌حل آن مشکل از مشاوره کمک گرفته و به کلینیک روانشناسی مراجعه کنید تا فردی متخصص بتواند به کمک در حل مسائل به شما کمک کند.

صحبت در شرایطی که حالتان خوب نیست ممنوع

گفتگو کردن و صحبت کردن یکی از اصلی‌ترین روش‌های برطرف کردن مشکلات و به نتیجه رساندن بحث‌ها و مشکلات است. اما صحبت کردن در شرایط و زمان‌هایی که عصبی هستید، استرس و اضطراب دارید و یا مشغول به کاری هستید تنها می‌تواند مشکلات و ناراحتی‌های شما را افزایش دهد.

بهتر است در فضایی آرام و به دور از تنش صحبت کرده و مشکلات و مسائل خود را بیان کنید.

حرمت‌ها را حفظ کرده و بی‌احترامی ممنوع

در هر صحبت و دعوایی از توهین و بی‌احترامی پرهیز کنید. خطوط قرمز را رعایت کرده و با رعایت حرمت‌ها به صحبت بنشینید و سعی در تضعیف و یا تحقیر یکدیگر نداشته باشید.

در آخر

زندگی کردن با همسری که مدام عصبی بوده و اخلاق خوبی ندارد ممکن است بر رفتار و روحیه شما اثرگذار باشد. بهتر است با رعایت مطالب گفته شده مشکلات و مسائل خود را حل کرده و به دنبال دلایل عصبانیت و ناراحتی همسر خود باشید و در صورت امکان او را در برطرف کردن مشکلات کمک کنید.

همچنین پیشنهاد می‌شود تا با مراجعه به کلینیک‌های تخصصی و صحبت با متخصصین این حوزه مسائل و مشکلات خود را بیان کرده تا آموزش‌های برخورد و رفتار با همسر خود درهنگام عصبانیت و ناراحتی را بگذرانید. مطمئنا شما با مدیریت زمان و موقعیت می‌توانید تاثیر مثبتی بر روی همسر خود گذاشته و با شناخت تیپ‌های شخصیتتان روش‌های صحبت با یکدیگر را نیز بیاموزید.

کلینیک روانشناسی مستانه با بهره‌گیری از کادری مجرب و تحصیل کرده همه روزه به جز روزهای تعطیل از ساعت 9 صبح الی 22 در خدمت شما عزیزان بوده و شما می‌توانید با مراجعه به سایت مستانه و یا تماس با شماره تلفن 22280882 از مشاوره حضوری و یا مجازی ما بهره‌مند شوید.