چطور کسی را که دوست داریم فراموش کنیم

چطور کسی را که دوست داریم فراموش کنیم

قطعا یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است در طول زندگی برای هرکسی ایجاد شود، فراموش‌کردن و پذیرفتن نبود انسانی است که پیش از این با او خاطره‌ای داشته است. هرچقدر که سعی کنید خود را با انجام کارهای مختلف و شلوغ کردن اطرافتان، از فکر کردن به آن شخص دوری کنید اما باز جایی در ذهن شما درگیر است و به طور ناخودآگاه به آن موضوع برمی‌گردید.

فراموش کردن کسی که اکنون حضور ندارد و شما او را عاشقانه دوست داشته‌اید، کار دشواری است، ولی گاهی اوقات درطول زمان متوجه خواهید شد شاید بهتر باشد برای جلوگیری از آسیب به دو طرف این رابطه را تمام کرده و با تمام خاطراتی که با شریک عاطفی خود داشته‌اید او را فراموش کنید.

چرا نمی توانم طرف مقابل را پس از اتمام رابطه فراموش کنم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که هنوز شما به طرف مقابلتان فکر می‌کنید و نمی توانید او را از ذهن خارج کنید، اما معمولا دو دلیل اصلی و عمده وجود دارد:

  1. هنوز به بازگشت او امید داشته و به فکر شروع مجدد رابطه هستید.
  2. برای خود از طرف مقابلتان بت ساخته‌اید، و باور دارید او از هرلحاظ بی‌نظیر بوده و هیچوقت دیگر کسی مثل او برای شما نخواهد آمد.

عمدتا این دو دلیل، جز دلایل اصلی می‌باشند که باعث می‌شود تا شما نتوانید طرف مقابلتان فراموش کنید و یا فراموش‌کردن طرف مقابل را برای شما سخت می‌کند.

به عنوان مثال: درخیابانی درحال قدم زدن هستید و فردی از کنار شما رد می‌شود، بوی عطری به مشامتان می‌رسد که ناخودآگاه شما را به یاد شریک عاطفی قبلیتان می‌اندازد. در رستورانی درحال غذا خوردن هستید که قبلا با شریک عاطفیتان آنجا غذا خورده بودید و این موضوع باعث می‌شود تا یاد او برای شما تداعی شود.

تمام این حالات ممکن است برای فردی که از یک رابطه عاطفی به تازگی خارج شده است رخ دهد، پس نگران نباشید شما دچار بیماری و یا مشکل خاصی نمی‌باشید و این حالات طبیعی است.

فراموش کردن امری تدریجی است و البته بهتر است بدانید شما هیچگاه فراموش نخواهید کرد و فقط نقش اتفاقات و شریک عاطفی گذشته‌تان در ذهن شما کمرنگ خواهد شد. در طول زمان ملاقات شما با افراد مختلف باعث می‌شود تا جایگاه پررنگ‌تری در ذهن شما پیدا کنند و شما به طور ناخودآگاه نقش افراد و خاطرات گذشته را در ذهن خود به فراموشی و کمرنگ شدن می‌سپارید.

فراموشی رابطه

در ادامه این مقاله راهکارهای برای راحت تر طی شدن مرحله فراموشی را بیان خواهیم کرد اما همواره مشاوره طلاق می تواند راهکار مناسبی برای افرادی باشد که از خارج شدن از یک رابطه رنج می برند.

راهکارهایی برای گذراندن مرحله فراموشی

درادامه به چند نکته و راهکار برای اینکه بتوانید زودتر از این وضعیت رهایی یافته و پذیرای موضوع باشید اشاره خواهیم کرد. شما با استفاده از این آموزش‌ها، می‌توانید مرحله فراموشی را زودتر و راحت تر بگذرانید.

1- پذیرش

اولین قدم برای اینکه بتوانید این درد را تحمل کرده و قدمی برای شروع فراموش‌کردن و کم‌رنگ شدن در ذهنتان ایجاد کنید، این است که موضوع را بپذیرید. با خودتان صادق باشید و از گفتن جملات زیر پرهیز کنید.

  • نظیر برمی‌گرده
  • این دفعه که برگرده همه چی درست میشه
  • الان تماس می‌گیره و ...

شاید برای شما سخت باشد، اما حقیقت این است که باید این مساله را پذیرفت و با تمام دردی که وجود شما را فرا می‌گیرد تلاش کنید تا از او خبر نگیرید و به دنبال ایجاد درگیری فکری برای خود نباشید.

2- سوگواری به خاطر عشق از دست رفته

جدایی در هرحالتی دردناک و عذاب آور است. این جدایی ممکن است با مرگ یک عزیز و مرگ همسر اتفاق بیافتد و یا ممکن است شریک عاطفی و نامزدتان شما را ترک کند، درهرصورت این جدایی دردناک و آسیب‌زننده است. اگر می‌خواهید همسرتان و یا شریک عاطفیتان را فراموش کنید، پس بهتر است پس از پذیرفتن این موضوع به خودتان اجازه گریه کردن و سوگواری بدهید.

همانطور که گفته شد فراموش کردن امری ناممکن است و افراد فقط با آلزایمر است که می‌توانند فراموش کنند، و فراموش کردن عشق سابق به معنی کمرنگ شدن نقش او در ذهن ما است. برای اینکه این نقش کمرنگ شود، زمان بهترین راه حل است. برای رابطه تمام شده و اتفاقات سوگواری کنید و اجازه بدهید در طول زمان این غم و سوگواری به شما برای کم‌رنگ شدن خاطرات کمک کند.

3- بازبینی وسایل و گالری گوشی

مسلما نمی‌توان انتظار داشت تا شما فردی را که هرروز می‌بینید و با او در ارتباط هستید را فراموش کنید. وسایل، گالری موبایل، پیام‌ها و ... نیز از همین جنس هستند. بهتر است برای اینکه روند فراموشی سریعتر اتفاق بیافتد، یادگاری‌ها و وسایلی که شما را ممکن است به یاد او بیاندازد از جلوی چشمتان دور کنید، پیام‌های او و راه‌های ارتباطی خود با او را ببندید تا به گذشته رجوع نکنید.

ممکن است با دیدن شریک عاطفی سابقه‌تان در فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و سایر شبکه های اجتماعی که در آن‌ها فعالیت دارید و یا دیدن یک پست از او، دچار تشویش و ناراحتی شوید. بهتر است این راه‌های ارتباطی نیز بسته شود تا دیدن عکس و یا پستی باعث نشود تا مجدد شما به مرور خاطرات بنشینید.

4- تماس ممنوع

افراد پس از تمام شدن رابطه به بهانه‌های مختلف سعی در برقراری ارتباط با شریک عاطفی گذشته خود می‌کنند. خداحافظی‌کردن، گرفتن جواب سوالات، آخرین بار دیدن و بستن این پرونده  از جمله مواردی است که ممکن است با شریک عاطفیشان تماس بگیرند و از او درخواست ملاقات کنند.

افراد براین باورند که بعد از انجام این کار فراموش‌کردن آسان‌تر شده و به بهبود زخمشان کمک می‌کند. اما متاسفانه این باوری اشتباه است و دیدن مجدد و صحبت با شریک عاطفی سابق، نه تنها مشکلی را برطرف نمی‌کند بلکه ممکن است حال شما را بدتر کند. بهتر است جلوی احساسات هیجانی را گرفته و با فکر و منطق کاری را انجام دهید.

5- سرخود را به کارهای مختلف گرم کنید

انسان در فکرکردن بسیار قدرتمند و توانا است. هر چقدر هم که این قدرت زیاد باشد، اما وقتی شما مشغله ذهنی داشته باشید و به کاری مشغول باشید، تمرکز شما برروی انجام کاری است که در حال انجام آن هستید. پس بهتر است برای اینکه بتوانید به گذشته فکر نکنید، سر خود را شلوغ کنید و مشغول انجام کارهای مختلف شوید.

از انجام یک پروژه دانشگاهی می توانید شروع کنید و یا خود را به کار و پروژه‌های کاری یا انجام مداوم ورزش محدود کنید. به هرحال وقت خالی برای خود نگذارید تا باعث شود براثر بیکاری ذهنتان به گذشته برگردد.

6- آشنایی با افراد جدید

انسان همیشه از آشنایی با افراد جدید و ثبت خاطرات احساس رضایت می‌کند. یکی از کارهایی که شما پس از تمام شدن رابطه‌تان می‌توانید انجام دهید، پیدا کردن دوست‌ها و آشنایان جدید است تا کمی با آن‌ها وقت گذرانید، خاطراتی برای خود بسازید و این افراد با پرکردن وقت شما باعث می‌شوند تا خاطرات جدیدی ثبت شود و کمک می‌کنند کم کم خاطرات گذشته کمرنگ و فراموش شود.

آشنایی با دوستان جدید

البته توجه داشته باشید که این افراد قرار نیست جایگزین شریک عاطفی گذشته شما شوند و میزان حد روابط شما با این افراد تعریف شده و صرفا درحد روابط اجتماعی می‌باشد تا شما را از آن فضای دردناک و تلخ گذشته رهایی دهند.

نکته: هیچ گاه برای فراموش کردن رابطه‌ای در قدیم وارد رابطه‌ای جدید نشوید. به خود فرصت دهید تا رابطه گذشته‌تان را فراموش کرده، نقاط ضعف خود را دریافته و با شروع رابطه جدید از اشتباهات گذشته خود درس بگیرید.

7- بخشش فراموش نشود

برای اینکه بتوانید از احساسات منفی خود دور شوید، و راحت‌تر فراموش کنید، بخشیدن را تمرین کنید. هرگاه از فکر انتقام خارج شدید و به شرایط و زندگی عادی برگشتید، بهتر است برای اینکه خودتان سبک شوید بخشش کنید. بخشیدن در قدم اول باعث می‌شود تا روح و فکر شما سبک شود تا زانوی غم را رها کنید.

8- ورزش کنید

داشتن فعالیت بدنی و ورزش کردن در همه حال برای جسم و روح انسان مفید است. شما با ورزش‌کردن باعث می‌شوید تا سوخت و ساز بدنتان افزایش یابد، ضربان قلبتان بالا برود، هوای بیشتری در بدن و در خون‌های شما جریان پیدا کند. با ورزش‌کردن شما نه تنها به بدنی سالم می‌رسید بلکه باعث می‌شود تا روند بهبود شما سریعتر صورت پذیرد.

9- زمان را برای خود محدود نکنید

رابطه‌ای که طولانی‌تر باشد و عمق روابط بیشتری داشته باشد، قاعدتا زمان بیشتری نیاز دارد تا فراموش شود. پس خودتان به زمانی خاص محدود نکنید. عشق شما یک دفعه و یک شبه شکل نگرفته است که بتوانید آن را به یکباره فراموش کنید، زمان بهترین وسیله برای کمرنگ شدن خاطرات است به شرط اینکه شما بخواهید فراموش کنید.

10- آیا آماده رابطه جدید هستید؟

زندگی به پایان نرسیده است. دو فرد ممکن است به تنهایی انسانهای بسیار خوبی باشند اما درکنار هم نتوانند خوشبخت شوند. اگر شما از یک رابطه خارج شده‌اید و مدتی است از این موضوع می‌گذرد، و توانسته‌اید خاطرات را کمرنگ و فراموش کنید، بهتر است به خودتان فرصت تجربه یک رابطه جدید را بدهید. البته فراموش نکنید که شروع رابطه جدید شما باید منوط به فراموش کردن رابطه قدیم باشد و همچنین شما باید در رابطه جدیدتان، از اشتباهات و نکات رابطه گذشته درس گرفته باشید تا دیگر اتفاقات گذشته تکرار نشود.

11- موسیقی غذای روح هرفرد

مسلما شما پس از پایان یک رابطه، احساس ناراحتی و اندوه دارید. اگر در این بین به موسیقی‌های غمگین گوش دهید، حال شما بدتر می‌شود. اما اگر موسیقی‌های شما از جنس موسیقی‌های شاد باشد می‌توانید تاثیر آن را به مرور زمان بر روی روحیه خود ببینید. پس از موسیقی‌های غمگین در هنگام غم و اندوه دوری کنید و به موسیقی‌های شاد روی بیاورید.

12- تخلیه احساسات

اجازه ندهید تا احساسات منفی درون شما جمع شود و شما را عذاب دهد، سرکوب‌کردن احساسات اشتباه‌ترین تصمیم ممکن است. هر فردی به یک نحوی احساسات خود را بیان می‌کند، شخصی ممکن است با داد و فریاد کردن و یا شیون و زاری آرام بگیرد و فردی دیگر با صحبت‌کردن و درد و دل‌کردن خود را تخلیه کند. به هر طریقی که هست اجازه ندهید احساساتتان سرکوب شود.

اگر نمی‌خواهید کسی متوجه داستان شما و یا شکست عاطفیتان شود، می‌توانید آن را در قالب یک فرد غریبه در شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ و ... نشر دهید و یا در دفترچه‌ای مخصوص بنویسید. اگر هم فردی امین و قابل اطمینان برای اینکار دارید، می‌توانید با او به صحبت بنشینید.

13- به خودتان بیایید

وقتی یک رابطه تمام می‌شود، شما اگر تا آخر عمرتان غصه بخورید، اندوهگین باشیدنه تنها نمی‌توانید به گذشته برگردید، بلکه حال و آینده را نیز از دست می‌دهید. بهتر است پس از مدتی سوگواری به خودتان بیایید و برای خود و آینده خود فکری اساسی کنید. این شما هستید که با توقف و درجا زدن دارید وقت خود را هدر می‌دهید و به گزینه‌های پیش‌رویتان نه می‌گویید. رسیدگی به ظاهر، رفتن به آرایشگاه و اهمیت به ظاهر و سلامتی خود از جمله مواردی است که می‌تواند روحیه شما را بهبود ببخشد.

14- مشاوره فراموش نشود

تمام شدن یک رابطه، خصوصا اگر مدت زمان زیادی از آن رابطه گذشته باشد برای هر دو طرف دردناک و عذاب‌آور است. فکر به روزهای خوب، علت تمام شدن رابطه، مکان‌هایی که دوتایی باهم رفته‌اید و خاطراتی که مدام با آن روبه رو می شوید، همه از مواردی است که در ذهن افرادی که قصد دارند رابطه‌ای را فراموش کنند مرور می‌شود.

اما گاهی این فراموش‌کردن زمان زیادی می‌برد و باعث می‌شود تا روح شخص دچار آسیب شود و نتواند با شخصی دیگر وارد رابطه جدید شود. از همین جهت به افراد پیشنهاد می‌شود تا با مراجعه به موسسه مشاوره روانشناسی و بیان مشکلات از بار عذاب خود بکاهند.

مشاور صحبت شما را بدون اینکه قضاوت شوید خواهد شنید و به شما بهترین راهکارها را ارائه می‌دهد. مراجعه به مشاور دو مزیت بزرگ دارد:

  • اول اینکه شما به راحتی می‌توانید صحبت کنید، فریاد بزنید و حتی گریه کنید.
  • دوم اینکه مشاور با ارائه راهکارهای مفید به شما در جهت فراموش کردن عشقتان کمک شایانی می‌کند.

در پایان

زندگی همواره درجریان است، ما باید در مسیر این زندگی جاری باشیم تا بتوانیم از سیلاب مشکلات عبور کنیم. هیچگاه فراموش نکنید پایان یک رابطه، پایان همه چیز نیست و شما بعدها با افراد جدیدی آشنا خواهید شد که می‌توانید چیزهای جدیدی را از آن‌ها یاد بگیرید. رابطه‌ای که تمام شده است را به هیچ عنوان سعی نکنید مجدد آن را آغاز کنید، در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام، فیس بوک و ... شریک عاطفی گذشته خود را دنبال نکنید و یادگاری‌های او را دور بیاندازید.

کینه‌ها را دور بریزید و او را ببخشید. با انجام این کارها باعث خواهید شد تا روح شما سبک شود و راحت‌تر بتوانید آن رابطه را فراموش کرده و به خود فرصت شروع رابطه‌ای جدید را بدهید.