چطور خواستگار را بهتر بشناسیم

چطور خواستگار را بهتر بشناسیم

آیا این فرد مناسب من است؟ چه سوالاتی را باید هنگام خواستگاری از او بپرسم؟ آیا با این فرد خوشبخت خواهم شد؟ چطور می‌توانم به تیپ شخصیتی و خلقیات خواستگارم پی ببرم؟ آیا او شایستگی‌های لازم و آمادگی ازدواج را دارد؟

احتمالا با این سوالات تا حدودی آشنا هستید. یکی از موقعیت‌های حساسی که در طول زندگی هر دختری پیش می‌آید و باعث می‌شود تا احساسات متفاوتی، از جمله استرس، نگرانی، شادی و حتی ترس را تجربه کند دوران حضور خواستگار و مراسم خواستگاری است. این سوالات، سوالاتی است که در ذهن هر دختری شکل می‌گیرد و در نهایت باید تصمیمی قاطع بگیرید.

ازدواج مثل هندوانه دربسته است، این جمله از گذشتگان و بزرگان به یادگار مانده است، اما امروزه می‌توان با توجه به تجربه مشاوران و متخصصین حوزه ازدواج، این جمله را رد کرد.

برای اینکه بتوانید خواستگار خود را بهتر بشناسید و تصمیمی درست برای زندگی خود بگیرید، لازم است ابتدا تا خود را بهتر بشناسید و نیازها، ایده آل‌ها و هدف خود را از ازدواج درک کنید. در ادامه به تعریف خودشناسی خواهیم پرداخت.

خودشناسی عبارت است از: تلاشی که انسان در راستای یافتن بهترین مسیر زندگی انجام می‌دهد. البته عوامل ارثی و محیطی در این تلاش تاثیر‌گذار است. تمامی افرادی که می‌خواهند به سعادت و کمال برسند، با توجه به استعدادها و یافته‌ها و آموزه‌ها، به شکلی آگاهانه و فکر شده در این راستا قدم بر می‌دارند. به عبارتی ساده‌تر خودشناسی یعنی شناخت علایق، ترس، آرزوها، قدرت‌ها و ضعف‌های هر فرد که منجر به رسیدن به سعادت و کمال می‌شود.

در ابتدای آشنایی به چه نکاتی توجه کنیم؟

مسلما شناخت هر خواستگار و هرفردی به زمان نیاز دارد و شما در طول این زمان با توجه به مسائل مختلف می‌توانید برداشت نسبتا درستی از خواستگار خود داشته باشید، اما لزوما یک سری مسائل به زمان خیلی زیادی برای شناخت نیاز ندارد و شما با چند جلسه ساده می‌توانید نسبت به آن مسائل نتیجه‌گیری کنید. در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

اختلافات فرهنگی و اقتصادی

آداب و رسم و رسومات هرخانواده و هرقوم و ملیتی با هم متفاوت است، شما باید میزان تشابهات نگرش، فرهنگی و تربیتی خانواده‌ها را مدنظر قرار دهید. یکی دیگر از مطالبی که می‌توان به آن اشاره کرد، اختلاف سطح اقتصادی دوطرف است که درصورت اختلاف زیاد، ممکن است خانواده‌ها را دچار اختلاف و مشکل کند.

سطح اعتقادات مذهبی

یکی از مهم‌ترین مسائلی که ممکن است زندگی زوجین را در آینده تحت‌الشعاع قرار دهد، مساله مذهب و اعتقادات مذهبی می‌باشد. شما باید در مورد دین و میزان عمل کردن به مسائل دینی سوالاتی را پرسیده و این سوالات در سطح وسیعتر درباره خانواده او نیز پرسیده شود. شما با بررسی این سوالات می‌توانید متوجه شوید تا از نظر اختلافات مذهبی در چه سطحی قرار دارید.

هنگامی که با او هستید و وقت می‌گذرانید، چه احساسی دارید؟

مدت زمانی را برای خود اختصاص دهید تا بتوانید خواستگار خود را بهتر بشناسید، شما با چند بار بیرون رفتن و وقت گذراندن می‌توانید میزان انرژی که از طرف مقابلتان را می‌گیرید و درک کنید. آیا وقتی که با او هستید خوشحال هستید؟ احساس عزت نفس و اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنید؟ آیا با نوع و لحن صحبت او مشکلی ندارید و این لحن تحقیر آمیز نیست؟ آیا صحبت‌های او برای شما آزاردهنده است؟ شما می‌توانید نتایج را کنار هم گذاشته و نتیجه گیری کنید.

میزان سطح تحصیلات

مسلما نمی‌توان گفت میزان سطح تحصیلات ارتباط مستقیمی با تربیت، روابط اجتماعی و ... هرشخصی دارد. اما می‌توان گفت این موضوع بی‌تاثیر هم نیست. مطمئنا شخصی که تحصیلات دانشگاهی دارد آشنایی بیشتری نسبت به برخوردهای اجتماعی و آداب و رسوم دارد. از سمتی دیگر، شما باید میزان سطح تحصیلات خود و خواستگار خود را مقایسه کنید، زیرا ممکن است تفاوت زیاد در میزان سطح تحصیلات باعث پدید‌آمدن مشکلات ارتباطی شود.

معرف شما چه کسی بوده است

آشنایی شما با خواستگارتان از چه طریقی بوده است؟ آیا از اقوام و آشنایان، کسی شما را معرفی کرده است و یا از قبل با هم دوست بوده‌اید؟ قطعا کسی که شما را معرفی کرده است می‌تواند رابط خوبی برای گرفتن اطلاعات و شناخت بهتر از خواستگار باشد. شما ممکن است از قبل با خواستگار خود آشنا بوده و شناخت نسبی از یکدیگر داشته باشید، اما اگر خواستگاری شما به صورت سنتی صورت گرفته است، تحقیق را فراموش نکنید.

در جلسات دوم به بعد آشنایی به این نکات توجه کنید

نکات بیان شده، مواردی است که شما در برخورد‌های اولیه می‌توانید درباره آن‌ها سوال کرده و یا با میزان کمی وقت گذراندن، اطلاعات خوبی نسبت به خواستگار خود پیدا کنید. البته مواردی دیگر وجود دارد که میزان زمان بیشتری نیاز دارد تا اطلاعاتی درست و پاسخی قطعی از آن دریافت کنید که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

نوع برخورد و ارتباط با خانواده و دوستان

نوع رفتار و برخورد خواستگار خود را با خانواده و آشنایانش مدنظر قرار دهید. شما می‌توانید از نوع صحبت خواستگار با دوستان خود و روابطش با عزیزان و کسانی که دوستشان دارد، میزان سلامت رفتاری و اخلاقی او را متوجه شوید و ببینید که دوستان قدیمیش چگونه او را می‌شناسند؟ آیا فردی قابل اطمینان هست و می‌توان در شرایط نامساعد و سختی‌ها به او تکیه کرد؟

نگاه به آینده و سطح درک و فهم

شما باید با مطرح کردن سوالاتی و با استفاده از تجربه خانواده و اطرافیان، میزان بلوغ عقلی و درک وی را از شرایط مورد بررسی قرار دهید. برای آینده چه برنامه‌هایی دارد؟ چه ایده‌آل‌هایی در ذهن او وجود دارد؟ جواب‌های منطقی و قابل درک از آینده می‌تواند میزان جدیت و فهم خواستگار را از زندگی نشان دهد.

صحت و سلامت در رفتار

شما می‌توانید با تحقیق کردن درباره خواستگار از محله‌ای که در آن زندگی می‌کنند و همچنین محل کار وی، درباره نوع رفتار و سلامت اخلاق در برخورد با دیگران اطمینان حاصل پیدا کنید. اعتیاد داشتن به مواد مخدر، انجام کارهای خلاف، شرب خمر و ... از جمله مواردی است که می‌تواند سلامت اخلاقی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

رفتارهای غیر قابل تغییر

برخی از رفتارها، رفتارهایی است که فرد با آن‌ها بزرگ شده و وی با آن‌ها خو گرفته است. بعضی از آن رفتارها ممکن است قابل چشم‌پوشی باشد اما برخی دیگر ممکن است برای شما در طول زمان آزاردهنده باشد. رفتارهایی نظیر عدم مسئولیت پذیری، رفتارهای بچه‌گانه و قهرکردن‌های مکرر جز رفتارهایی است که می‌تواند در طول زمان برای شما آزاردهنده باشد.

کمک برای تحقق اهداف

اگر فردی از لحاظ عاطفی و روحی شما را حمایت می‌کند و شما را برای دنبال کردن اهدافتان تشویق و حمایت می‌کند، می‌تواند فردی باشد که در کنار او خوشبختی را تجربه کنید، اما اگر خواستگار شما فردی باشد که مانع پیشرفت شما شود، قاعدتا می‌تواند این انتخاب، انتخابی اشتباه باشد.

توان برطرف کردن نیازهای جنسی

قطعا یکی از مسائلی که در آینده برای زوجین مهم شمرده می‌شود، توان برطرف‌کردن نیازهای جنسی یکدیگر است. هیچ ایرادی ندارد اگر درباره مسائل جنسی در سطح کلی باهم صحبت کرده و مسائل را بیان کنید. اما فراموش نکنید که از حد خارج نشده و مساله مطرح شده را به سمت حاشیه و سوءتفاهم نبرید. شما باید در زمینه جنسی نیز باهم توافق نظر و سازگاری داشته باشید، اگر نظرات و خواسته‌های شما کاملا با هم تفاوت داشته باشد، می‌تواند در آینده برای شما مشکل‌ساز شود.

بیان محبت با رفتار و همچنین کلامی

تا چه حد خواستگار شما توان بیان محبت و عشق و علاقه‌اش نسبت به شما را دارد؟ محبت کردن تنها در گفتار نیست و مرد باید آن را در رفتار خود نیز نشان دهد. وقتی شما دچار استرس و نگرانی هستید، به پای صحبت‌های شما بنشیند و با درد شما احساس همدردی کند، یا موقعی که در شرایط سخت و دشوار از کوره در می‌رود به شما توهین نمی‌کند و حرمت دوطرف را حفظ خواهد کرد.

به عنوان مثال: هنگامی که مشکلی برایتان اتفاق می‌افتد و در ترافیک می‌مانید و .. با شما تماس گرفته و نگرانی خود را با محبت از اینکه دیر کردید بیان می‌کند، این رفتار نشان می‌دهد که برای شما احترام قائل است و می‌توان گفت فرد مقابل شما عشق را بلد و گزینه خوبی برای تکیه کردن است.

داشتن گوش شنوا

این بسیار مهم است که همسر شما بتواند شنونده خوبی باشد، زمانی که از موضوعی دلخور هستید و یا در محل کارتان مشکلی برای شما پیش آمده است، بتوانید به راحتی با خواستگارتان صحبت کنید و او بدون قضاوت کردن به حرف‌های شما گوش کند. یک شنونده خوب هنگامی که شخص مقابلش درحال صحبت با او می‌باشد، تمام هوش و حواس خود را به گوینده معطوف می‌کند و از موبایل، تلویزیون و یا ... استفاده نمی‌کند، زیرا که می‌داند این کار بی‌احترامی به شخص مقابل است.

شکاک بودن

آیا خواستگار شما فردی شکاک است؟ به رفت و آمدهای شما حساس است و به افرادی که با آنان معاشرت می‌کنید حساسیت دارد و نسبت به آن‌ها گارد می‌گیرد؟ آیا برسر موضوع روابط اجتماعی و دوستانتان بحث و دعوا داشته‌اید؟ این خیلی خوب است که فردی نگران شما باشد و شما بتوانید روابط اجتماعی و دوستانتان را به او معرفی کنید، اما این موضوع که فرد نسبت به افراد و روابط شما شکاک باشد اصلا قابل قبول نیست و باید در این مورد بیشتر با هم به گفتگو بپردازید.

داشتن ارزش های مشترک

هرفردی برای خود ارزش‌ها و باورهایی دارد. ارزش‌ها و باورهای هر فرد، او را در مسیر زندگی هدایت می‌کند و باعث جهت‌دهی به افکار، اهداف و اعمال او خواهد داشت. بهتر است باهم درباره ارزش‌ها و باورهایتان بیشتر صحبت کنید و اشتراک‌های خود را پیدا کنید. نداشتن ارزش‌های مشترک، پایه‌های زندگی را متزلزل و سست کرده و باعث شکست می‌شود.

نتیجه گیری

شما با بررسی موارد ذکر شده، و مقداری گذراندن وقت با خواستگار خود، تا حد زیادی جواب سوالات و ابهامات خود را می‌گیرید.

اما مسلما استفاده از تجربه دیگران و گرفتن مشاوره تخصصی در این زمینه می‌تواند شما را برای ساختن آینده‌ای روشن و داشتن انتخابی صحیح کمک کند. بهتر است در روابط و برخوردهای خود، خط قرمزهایی را برای خود تعریف کنید.

با خودتان صادق باشید، عشق به تنهایی برای ساختن آینده و داشتن یک زندگی ایده‌آل و خوب کافی نیست. نگرانی و استرس شما برای انتخاب همسر آینده‌تان امری کاملا طبیعی است زیرا که شما اکنون در حال گرفتن بزرگ‌ترین تصمیم زندگی‌تان هستید. در نتیجه منطقی است که قبل از اتخاذ این تصمیم از مشاوره پیش از ازدواج بهره ببرید تا مشاوران روانشناسی بتوانند در گرفتن بهترین تصمیم به شما کمک کنند.

شما با تحقیق کردن از محل کار و محل زندگی خواستگار خود تا حدودی می‌توانید اطلاعات نسبی نسبت به روابط اجتماعی و نظرات دیگران درمورد او به دست آورید. با بررسی شیوه آشنایی با شما، عقاید و باورهای خانواده و ارتباط او با خانواده، همچنین نحوه برخورد با مسائل و اهداف آینده‌اش میتوانید خواستگار خود را مورد بررسی قرار دهید.

درباره مسایل مختلف نظیر عشق، روابط جنسی و ... صحبت کنید اما هیچگاه از خط قرمزهای خود عبور نکنید و باورهای خود را حفظ کنید.

برای دادن جواب مثبت و یا رد، عجله نکنید. مسلما بررسی موارد ذکر شده زمان‌بر است، پس نگران نباشید و برای آینده و زندگی خود به خوبی تحقیق کنید.

با تماس با شماره 22280882 و یا با مراجعه حضوری به موسسه مشاوره و خدمات روانشناسی مستانه می‌توانید از نظرات و خدمات مشاورین مجرب ما بهره‌مند شوید. شما با شرکت در جلسات مشاوره به صورت حضوری و یا غیرحضوری، به همراه خواستگار خود و یا انفرادی می‌توانید برای آینده خود تصمیم بهتری اتخاذ کنید.