چطور قدرت نه گفتن را در خود تقویت کنیم؟

  • خانه
  • وبلاگ
  • چطور قدرت نه گفتن را در خود تقویت کنیم؟
چطور قدرت نه گفتن را در خود تقویت کنیم؟

شجاعت نه گفتن از جمله خصوصیت‌هایی است که خیلی از ما تمایل داریم آن را به دست بیاوریم. اینکه ما بتوانیم به درخواست دیگران نه بگویم و سر حرفمان بمانیم شاید کار آسانی نباشد. نه گفتن هنر می‌خواهد و هر کس می‌خواهد به این هنر دست یابد باید تلاش کند. در این مقاله سعی داریم راهکارهایی را به شما آموزش بدهیم تا قدرت نه گفتن را پیدا کنید و با شجاعت این کلمه را بر زبان بیاورید.

دلایل عدم نه گفتن

دلایل زیادی برای عدم نه گفتن وجود دارد، مثلا کمبود اعتماد به نفس و یا حتی کمبود عزت نفس از جمله این دلایل می‌باشد. گاهی می‌تواند ترس از دیگران و یا حس مهربانی و خیرخواهی باشد یا می‌تواند این حس را در شما به وجود بیاورد که اگر نه بگویید آدم خودخواهی هستید. خلاصه همه این موارد می‌تواند دلایلی باشد که شما از نه گفتن اجتناب می‌کنید.

9 راهکار برای اینکه راحت‌تر نه بگویید

بپذیرید که شما توانایی انجام هر کاری را ندارید

ممکن است وقتی برای انجام آن کار ندارید و یا اصلا توانایی انجام آن کار را نداشته باشید، پس چرا خودتان را به زحمت می‌اندازدید و آن را قبول می‌کنید تا آن خواسته را برای شخص درخواست کننده برآورده سازید.

قبول کنید که نمی‌توانید همه را راضی و خوشحال نگه دارید

شما نمی‌توانید همه یا افرادی که با آن‌ها کار می‌کنید و یا دوستان و آشنایان خود را راضی و خوشنود نگه دارید. شاید فکر کنید با نه گفتن آن‌ها را غمگین می‌کنید اما بدانید اگر از اول نه بگویید خیلی بهتر از آن است که کارشان را ناقص انجام دهید. مطمئن باشید که با آوردن دلیلی منطقی می‌توانید آن‌ها را توجیح کنید که توانایی انجام کاری را ندارید.

از این که شما را خودخواه بشناسند، نترسید

شاید فکر کنید اگر شما نه بگویید دیگران شما را خود‌خواه می‌نامند، اما این‌گونه نیست. افراد خودخواه به تمام خواسته‌های دیگران نه می‌گویند و اصلا خواسته‌های دیگران برای آن‌ها مهم نیست. البته اگر کسی شما را به این دلیل که وقت ندارید و به درخواستش نه می‌گویید شما را خودخواه می‌نامد، بهتر است روابطتان را با او کاهش دهید.

بدانید نه گفتن برای شما بهتر است

به جنبه‌های مثبت نه گفتن فکر کرده و سعی کنید همیشه خودتان را مقدم بر دیگران بدانید. مثلا به جای این که خود را سرگرم کاری کنید که علاقه‌ای به آن ندارید، می‌توانید با نه گفتن وقت خود را در جای بهتری استفاده کرده و زمانی را صرف کارهای شخصیتان کنید و برای خودتان وقت بگذارید.

روش‌های مختلفی که شما مجبور به نگفتن می‌شوید را بشناسید

گاهی اوقات دیگران شما را به روش‌هایی فریب می‌دهند که به آن‌ها بله بگویید. زمانی که شما این روش‌ها را بلد باشید به راحتی می‌توانید جواب نه منطقی به آن‌ها بدهید. زمان هایی هست که دیگران با بی‌ادبی و عصبانیت و تهدید از شما درخواستی دارند و طوری رفتار می‌کنند تا شما را راضی کنند جواب مثبت به خواسته‌شان بدهید. سعی کنید با آرامش جواب منفی به آن‌ها دهید و دلیل خودتان را هم بگویید.

گاهی دیگران سعی می‌کنند با تعریف و تمجید کردن از شما مجابتان کنند تا خواسته‌شان را برآورده سازید، سعی کنید در مقابل تعریف آن‌ها شرمنده و یا جوگیر نشوید و با قاطعیت نه بگویید.

بعضی وقت‌ها آدم‌ها با ایجاد عذاب وجدان و کلماتی از این دسته تلاش می‌کنند کارشان را به گردن شما بیاندازند، اما شما باید زرنگ‌تر باشید و سعی کنید جلوی احساساتی‌شدنتان را بگیرید.

زمان‌هایی هم پیش می‌آید که افراد با شکایت و ناله به سوی شما می‌آیند تا سعی کنند رضایت شما را برای برآورده شدن خواسته‌شان بگیرند در هر صورت سعی کنید با آرامش و خونسردی جواب نه قاطعانه‎ای به آن‌ها بدهید.

از زبان بدنتان برای گفتن جواب کمک بگیرید

این‌گونه تاثیر نه شما بیشتر خواهد بود و راحت‌تر باور خواهند کرد که شما از پس این کار برنمی‌آیید و دیگر اصرار نمی‌کنند. سرتان را بالا بگیرید و بازوان خود را در کنار بدن‌تان قرار دهید و با حالات دستتان بر روی گفته‌های خود تأکید کنید. سعی کنید با چیزی در دستانتان بازی نکنید و دودل نباشید.

بیش از حد معذرت خواهی نکنید

اگر نارحت هستید که نتوانسته‌اید جواب مثبت بدهید، می‌توانید با یک‌بار عذر خواهی کردن از طرف مقابل دلجویی کنید اما زیاد این کار را انجام ندهید و همان یک‌بار کافی است. با این کار امکان دارد شخص مقابل زیاد اصرار کرده و شما را دودل کند و به شک بیاندازد.

با آرامش صحبت کنید و راهکار مناسب بدهید

سعی کنید خیلی با آرامش و متانت صحبت کنید و بگویید که نمی‌توانید درخواست آن‌ها را قبول کنید و اگر در توانتان هست راه‌حلی پیشنهاد کنید. مثلا ماشین دوستتان خراب شده و ماشین شما را درخواست می‌کند و شما نمی‌توانید ماشین را به او بدهید ولی می‌توانید تعمیرگاهی را که می‌شناسید را به او معرفی کنید تا زودتر ماشینش تعمیر شود.

دلیلی کوتاه بیاورید

نیاز نیست که به طور کامل توضیح دهید، با گفتن توضیحی کامل ولی کوتاه طرف مقابلتان را متقاعد کنید که قادر به انجام درخواستشان نیستید. می‌توانید در حد یک یا دو جمله کوتاه دلیل بیاورید ولی دلیلی محکم بیان کنید.

فواید نه گفتن

  • موجب افزایش اعتماد به نفس در شما می‌شود و می‌توانید از خودتان احساس رضایت داشته باشید.
  • قاطعیت شما را نشان می‌دهد.
  • وقت خود را با کارهایی که علاقه‌ای به آن‌ها ندارید تلف نمی‌کنید و یا حتی کارهایی که توانایی انجام آن‌ها را ندارید.
  • عزت نفستان افزایش پیدا می‌کند و ارزشمندی شما بیش‌تر می‌شود.
  • مهارت مدیریت زمان را افزایش می‌دهد.

سعی کنید این راهکارها را استفاده کنید تا این قدرت کم کم در شما به وجود آید که بتوانید قاطعانه نه بگویید. می‌توانید به کودکان نیز از سنین کودکی این هنر را بیاموزید. با کمک گرفتن از مشاور کودک راه‌کارهایی متناسب با سن و سال آن‌ها برای یادگیری به کار بگیرید و بدانید که با پیگیری و تمرین حتما موفق خواهید شد.