چطور با همسر خود صحبت کنیم؟

چطور با همسر خود صحبت کنیم؟

برای داشتن یک زندگی آرام و به دور از تنش با همسر خود نیاز است تا مهارت‌های زندگی را یاد بگیریم و از آن‌ها بهره ببریم.

یکی از مهارت‌هایی که در این بین بسیار موثر است و در سال‌های اخیر بیشتر مور توجه قرار گرفته است، مهارت ارتباطی است.

یکی از دلایلی که زوجین به مشکل برمی‌خورند و آنان را به چالش می‌کشد، نداشتن مهارت ارتباطی است. زوجین بلد نیستند که چگونه با همسر خود به شیوه‌ای صحیح صحبت کرده و به جای بیان ناراحتی‌ها و مشکلات، از خود واکنش‌های ناسازگارانه و نابجا نشان می‌دهند. ما با صحبت کردن و لحن درست، باعث تحکیم زندگی خود می‌شویم.

اما با خودمان صادق باشیم، نوزادی که به دنیا می‌آید، حداقل دو سال طول می‌کشد تا صحبت کردن و بیان نیازهای خود را از طریق زبان یادبگیرد، پس برای یادگیری مهارت ارتباطی می‌بایستی صبور باشید و تمرین کنید.

چگونه باید مهارت ارتباطی را بهبود ببخشیم؟

برای اینکه بتوانید مشکلی را حل کنید، ابتدا می‌بایستی آن مشکل را درک کنید. برای اینکه شما بتوانید صحبت‌های همسر خود را به خوبی درک کنید، باید درقدم اول هنر خوب گوش دادن را تمرین کنید تا خواسته‌های او را شناسایی کنید. دقت کنید که خوب گوش دادن با ذهن‌خوانی متفاوت است.

در ذهن‌خوانی قبل از اینکه صحبت همسرتان تمام شود، شروع به برداشت از صحبت‌های او کرده و از صحت و درستی آن برداشت‌ها اطلاعی ندارید. اما در هنر گوش دادن، شما بدون اینکه به مساله‌ای فکر کنید فقط به صحبت‌های همسر خود توجه می‌کنید.

هنگامی که همسرتان دارد از مسائل مختلف با شما سخن می‌گوید، هنگامی که همسرتان درحال سخن گفتن با شما است با موبایلتان و یا تلویزیون سرگرم نباشید، با اینکار تمرکز شما از بین می‌رود و باعث می‌شود به موارد مختلف فکر کنید، و همچنین نوعی توهین به شعور نفر مقابلتان است.

از کوچیک شمردن صحبت‌ها و مسائل همسرتان اجتناب کنید، این کار نوعی تحقیر کردن و کوچیک شمردن همسرتان است که باعث کینه توزی و تفرقه میان شما می‌شود.

به دقت به حرف‌های همسرتان گوش کنید و در میان صحبت او از نصیحت کردن و دادن راهکار بپرهیزید، و دقت داشته باشید که از صحبت‌های همسرتان سوء استفاده نکنید، تمام حرف‌های همسر خود را شنیده و قسمت‌هایی که به ضررتان می‌باشد و ممکن است برایتان ناخوش آیند باشد را سانسور نکنید.

حال که خوب گوش دادن را یاد گرفتیم، می‌بایستی ابهامات و مسائل خود را برطرف کرده و صحبت با همسر را ادامه دهیم. اما چگونه؟

در صحبت کردن چند اصل مهم و حیاتی وجود دارد که می‌تواند ارتباط میان زوجین را بهبود ببخشد.

مثل بازپرس عمل نکنید

یکی از مهم‌ترین اصولی که باید رعایت کنید، این است که موضوعات را به هم ارتباط ندهید و آن‌ها را قاطی نکنید.

شما پس از حل کردن موضوعی می‌بایستی پرونده آن را در ذهن خود بسته و از ارجاع دادن صحبت‌ها به مطالب گذشته بپرهیزید. وقتی در مورد مشکلی صحبت می‌کنید، از وارد شدن به مسائل دیگر بپرهیزید و از حرف‌های همسرتان علیه او استفاده نکنید.

رعایت کردن حریم یکدیگر

هرفردی با هرسلیقه و علاقه‌ای قابل احترام است. زوجین نیز می‌بایستی این اصل را بپذیرند و برای خود خط قرمز تعریف کرده و یکدیگر را از آن آگاه کنند. در هنگام ناراحتی و عصبانیت، باید این خط قرمزها رعایت شده و به اعتقادات شخصی، خانواده، علایق و ... احترام بگذارید.

صحبت دوطرفه باشد

برای صحبت کردن و گفتگو، یک موقعیت مکانی مناسب و آرام را انتخاب کنید و در زمانی مشخص با هم شروع به صحبت کنید. وسط حرف یکدیگر نپرید و به هم فرصت صحبت کردن دهید، با یکدیگر زمان صحبت تعیین کنید و به هرشخصی به عنوان مثال تا 5 دقیقه زمان صحبت دهید.

صمیمیت فراموش نشود

درهنگامی که مشغول به صحبت هستید، از محبت کردن غافل نشوید. همسرتان را نوازش کرده و به او نشان دهید که به آن علاقه دارید. این محبت و علاقه باعث می‌شود تا صحبت‌های شما بیشتر درک شود.

اعتماد و صداقت

همواره در زندگی و در میان صحبت‌های خود صداقت داشته باشید. اعتماد و صداقت از اساسی‌ترین پایه‌های هر زندگی است. در برابر صداقت همسرتان نیز واکنش مثبت نشان دهید، اگر واکنش شما نسب به صداقت همسرتان منفی باشد، او ممکن است صادق بودن خود پشیمان و ناراضی شود پس با رفتار شایسته او را همواره به صداقت تشویق کنید.

زبان بدن را فراموش نکنید

هنگام صحبت و گوش دادن به طرف مقابل، بایستی سر تا پا گوش باشید. به این معنی که از صحبت‌های همسر خود عصبانی نشوید و با لبخند و روی گشاده او را همراهی کنید، با تکان دادن سر و حالات سر حرف‌های او را تصدیق کنید و به او نشان دهید که حواستان با او است. نوع نشستن هنگام صحبت مهم است، گارد نگیرید و دست به سینه ننشینید و نوع نشستن طوری باشد که همسرتان احساس راحتی کند. بهتر است نوع نشستن شما مطابق با نوع نشستن طرف مقابل شما باشد.

حواستان به لحنتان باشد

از رایج ترین لحن‌های اشتباه در میان زوجین، می‌توان به لحن تهاجمی، پرخاشگرانه و تحقیر آمیز اشاره کرد. لحن صحیح صحبت کردن یک مهارت است که می‌بایستی آن را فرا بگیرید. شما می‌توانید با گرفتن مشاوره از مشاورین مجرب لحن خود را اصلاح کنید.

ارتباط چشمی

ارتباط چشمی یکی از موثرترین شیوه‌های ارتباط است، هنگامی که همسرتان صحبت می‌کند او را نگاه کنید، شما با اینکار برای او ارزش قائل شده‌اید و همسرتان می‌داند که دارید به صحبت‌های او گوش می‌کنید. اگر هنگام صحبت با تلویزیون و موبایلتان کار کنید، همسرتان عصبانی و ناراحت می‌شود از این که به او و صحبت‌هایش ارزش قائل نمی‌شوید.

شما با تمرین نکاتی که ذکر شد، می‌توانید مهارت ارتباطی خود را افزایش دهید. بی‌طرف و بدون قضاوت بودن، تهمت نزدن، احترام گذاشتن و ... از دیگر نکاتی است که می‌بایستی هنگام صحبت با همسر خود رعایت شود.

اما در این بین بهتر است دو اصل را همواره رعایت کنید:

  • از گفتن کلمه تو به طور مداوم در جملات، و فاعل قرار دادن همسر پرهیز کنید. استفاده دائم از کلمه تو در جملات باعث می‌شود، لحن شما به صورت سرزنش‌گرانه باشد و همسرتان احساس گناه و مقصر بودن کند.
  • از کلمه من نیز در جملات و عبارات خود کمتر استفاده کنید.

انتخاب زمان و مکان مناسب برای شروع صحبت بسیار حائز اهمیت است. ممکن است همسر شما از سرکار برگشته، در محل کار مشکلی برایش ایجاد شده باشد و وقتی به خانه برمی‌گردد با رفتار و لحنی تند از سوی شما مواجه شود، خب طبیعی است که ممکن است صحبت و بحث شما در آن موقعیت بازخورد و نتیجه مطلوب و خوبی دربرنداشته باشد، لذا بهتر است شرایط و موقعیت را سنجیده و به نوع لحن در هنگام صحبت نیز توجه زیادی شود.

نکته: جالب است بدانید که مردان بیشتر گوش دادن را ترجیح می‌دهند و زنان سخن‌گوهای بهتری هستند.

درآخر

تلاش برای ارتباط موثر با یکدیگر، و صحبت درخصوص مسائل مختلف، نیازمند بررسی زمان و مکان مناسب و همچنین آموزش شیوه برقراری ارتباط است. زوجین می‌بایستی با مشورت و گرفتن راهکار از مشاورین، مهارت‌های زندگی و ارتباطی را فراگرفته تا بتوانند هنگام بروز مشکلات با شیوه و لحنی صحیح درصدد برطرف کردن مشکلات و مسائل خود برآیند. از همین رو مشاورین مجرب ما در موسسه روانشناسی مستانه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.