آسیب های سپردن کودک به دیگران

آسیب های سپردن کودک به دیگران

از جمله مواردی که همواره والدین را با نگرانی‌هایی مواجه کرده است، سپردن کودک خود به دیگران می‌باشد. البته در سال‌های اخیر، به علت مشغله والدین، نبود وقت کافی و شاغل بودن آن‌ها شاهد افزایش این مورد بوده‌ایم.

مادری که شاغل است، صبح زود از خواب بیدار شده تا در محل کارش حاضر شود. پدری که همه روزه مشغول به فعالیت و کسب درآمد می‌باشد و شب موقعی برمی‌گردد، که کودک خوابیده است و فرزندی که در کودکی خود به سر می‌برد و نیاز به شادی، بازی و وقت گذرانی با پدر و مادر خودش را دارد.

کودک نیاز به مراقبت دارد، نیاز دارد تا با پدر و مادر با او وقت بگذرانند، با او بازی کنند، به او آب و غذا بدهند، در برابر خطرات احتمالی از او مراقبت کنند، کتاب بخوانند

اما مادری که مشغول به کار است و وقت برای فرزندش ندارد و پدری که وقت خود را به‌طور کامل صرف کار می‌کند. چه کاری باید انجام دهند؟ راه‌حل چیست؟ در ادامه به راه‌حل این موضوع خواهیم پرداخت:

کار نیمه وقت

بهتر است نحوه ساعت کار و نوع شغلتان را طوری تنظیم کنید تا بتوانید زمان بیشتری درکنار فرزندتان باشید. بخشی از روز فرزند شما توسط مهدکودک و یا بستگان نگهداری شود و بقیه روز شما بتوانید با او وقت گذرانده و نیازهای عاطفی او را تامین کنید.

انتخاب پرستار مناسب

اگر فردی متمول می‌باشید و مشکلی برای هزینه کردن ندارید، انتخاب پرستار می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. البته پیدا کردن یک پرستار خوب و کاربلد، کار آسانی نیست و هزینه‌های نسبتا بالایی را دارد.

یک پرستار می‌تواند تمام طول روز درکنار فرزند شما باشد و اگر پرستاری که انتخاب کرده‌اید دارای تحصیلات مرتبط باشد، می‌تواند کمک زیادی به شما در تربیت کودکتان بکند.

پرستار بچه

هماهنگی پدر و مادر

شما می‌توانید ساعت کاری خود را با همسرتان تنظیم کرده تا هرکدام نیمی از روز را کنار فرزندتان باشید. حضور حداقل یکی از والدین در روز درکنار فرزندان می‌تواند بخش زیادی از نیازهای عاطفی کودک را برطرف کند.

پیشنهاد می شود مقاله چطور با همسر خود صحبت کنیم را حتما مطالعه کنید.

نگهداری کودک توسط بستگان

والدین معمولا ترجیح می‌دهند تا کودک خود را در مهدکودک نگذارند و به جای آن نزد بستگان نزدیک نظیر پدربزرگ، مادربزرگ و یا ... گذاشته تا از آن‌ها مراقبت شود. دلیل این موضوع می‌تواند اعتمادی باشد که به اقوام و بستگان خود دارند و این اعتماد نسبت به مهدکودک وجود ندارد. والدین مطمئن هستند هنگامی که فرزندشان پیش مادربزرگ و پدربزرگشان است، جای او را عوض می‌کنند، به او غذا می‌دهند، مراقبت سلامتی جسمی و روانی او هستند، نوع صحبت و بیانشان با او به درستی است و ... اما درخصوص افراد غریبه قضیه متفاوت خواهد بود.

والدین نگرانی‌های زیادی نظیر آموزشی که به کودکشان داده می‌شود، نحوه برخورد و نگهداری توسط افراد غریبه را دارند.

سپردن کودک به دیگران

شما برای سپردن کودک به دیگران باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • اعتماد میان کودک و شخص نگهدارنده.
  • علاقه به نگهداری کودک توسط فرد.
  • اطمینان به فردی که کودک را نگه می‌دارد.
  • دنباله‌رو سبک تربیت شما.
  • اجتناب از اتفاقات ناگوار.

مواردی که در بالا گفته شد، از جمله مواردی است که شما حتما در نظر بگیرید تا کم‌ترین آسیب به کودک شما وارد شود. به کلمه کم‌ترین آسیب، توجه داشته باشید. در نتیجه نگهداری کودک توسط دیگران در هر صورت آسیب‌هایی را به همراه دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

آسیب نگهداری کودکان توسط دیگران

درست است که والدین ترجیح می‌دهند تا کودکان خود را نزد نزدیکان و بستگان خود قرار دهند، اما این مساله نیز به دور از ایراد نبوده و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. به عنوان مثال: ارتباط عاطفی نزدیکی که بین شخص نگهدارنده و کودک ایجاد می‌شود، در مواقعی موجب خواهد شد تا شما نتوانید از فرد نگهدارنده انتظار داشته باشید تا با روش و شیوه تربیتی شما با کودکتان رفتار کند.

اگر از اطرافیان خود بپرسید، افرادی که تجربه سپردن کودک به پدربزرگ و مادربزرگ خود را دارند، گاهی با آن‌ها بر سر تغذیه کودک نیز دچار مشکل می‌شوند. به علت مسن بودن آنها و تفاوت نظر و ایده‌ها، نمی‌توانند نظرات شما در مورد تغذیه، خواباندن کودک و یا ... بپذیرند و به شیوه رفتاری خود با کودکان رفتار می‌کنند.

کودک در این شرایط دچار تضاد شده و گیج می‌شود. برای جلوگیری از این تضاد و مشکلات آتی، بهتر است از روز اول شیوه رفتاری، روش‌های تربیتی و خواسته هایتان را با فردی که کودک را به او می‌سپارید، در میان بگذارید.

افراد مسن، از انرژی کمتری به نسبت کودکان برخوردار هستند. کودک نیاز به دویدن، شیطنت و بازی‌گوشی کردن دارد. اما افراد مسن و کسانی دارای کهولت سن هستند نیاز دارند تا زمانی را برای استراحت خود در نظر بگیرند.

این تضاد ممکن است برای دو طرف آزاردهنده شود. بهتر است فردی را انتخاب کنید تا بتواند با انرژی کودکان کنار آمده و سعی در نگهداشتن و آرام کردن کودک نکند. کودک باید انرژی خود را به شیوه صحیح و درست تخلیه کند. البته درنظر داشته باشید نظارت بر رفتارها و فعالیت‌های کودک بسیار مهم است و باید بر فعالیت‌های کودکان نظارت کرد.

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است ایجاد شود، از دست رفتن و فوت فردی است که کودک به او وابسته و دل‌بسته است. از دست دادن و فوت یک عزیز همیشه دردناک و ناراحت کننده است.

نوع برخورد و واکنش کودکان نسبت به از دست دادن عزیزان متفاوت است. کودکی که درکنار پدربزرگ و مادربزرگ بزرگ می‌شود و در سن کودکی به دلیل اختلاف سنی زیادی که وجود دارد ممکن است یکی از آن‌ها را از دست بدهد. از دست دادن و فوت یکی از عزیزان می‌تواند تاثیرات منفی زیادی روی کودک داشته باشد.

بهتر است در صورت بروز همچین اتفاقی به کودک زمان داده تا فردی دیگر را به عنوان فردی صمیمی بپذیرد و نسبت به او دلبسته شود، در این حالت کودک به مرور می‌تواند از استرس خود بکاهد و به مرور موضوع را بپذیرد.

درآخر

بهتر است زمان بیشتری برای تربیت و حضور در کنار کودک خود در نظر بگیرید. بهتر است تا دو سالگی مادر نقش اصلی و نگهدارنده فرزند باشد تا دلبستگی میان فرزند و مادر قوی‌تر شود.

انتخاب شخص نگهدارنده کودک با توجه به شرایط شما متفاوت می‌باشد. شما با توجه به شرایط و مواردی که گفته شد، می‌توانید برای فرزند خود از پرستار استفاده کرده و یا او را به پدربزرگ و مادر بزرگ بسپارید.

در نهایت فراموش نکنید فرزند شما نیازمند محبت است. پدر و مادر موظف هستند تا برای فرزند خود وقت گذاشته، با او بازی کنند، کتاب بخوانند و او را به تفریح ببرند.

توجه و مهر والدین یکی از اصلی‌ترین اصول اولیه تربیتی کودکان است. شما می‌توانید برای بیان مشکلات و مشاوره تربیت فرزند با شماره‌های 22220802 و یا از طریق وب سایت موسسه روانشناسی مستانه با مشاورین مجرب ما در ارتباط باشید.