چگونه با بچه‌ها در مورد هویت جنسی و گرایش جنسی صحبت کنیم؟

  • خانه
  • وبلاگ
  • چگونه با بچه‌ها در مورد هویت جنسی و گرایش جنسی صحبت کنیم؟
چگونه با بچه‌ها در مورد هویت جنسی و گرایش جنسی صحبت کنیم؟

کودک شما ممکن است کودکی را ببیند که شبیه پسر است، اما لباس دخترانه به تن دارد، یا یکی از اعضای خانواده ممکن است اخیراً به عنوان همجنسگرا ظاهر شده باشد.رویدادها و تصاویر مختلف ممکن است در صفحه رسانه‌های اجتماعی فرزند شما پخش شود و سوالات و مکالماتی را ایجاد کند.

برنامه ریزی یک صحبت بزرگ در مورد هویت جنسیتی و گرایش جنسی احتمالاً سودمند نخواهد بود. در عوض، زمان مناسب زمانی است که کودکان به طور طبیعی شروع به پرسیدن سوال در حال بازی یا درحال تماشای کارتون می‌کنند.

با فرزندانتان صحبت کنید

شروع کننده مکالمه هر چیزی که باشد، نکته کلیدی این است که بحث را از همانجا شروع کنید. به فرزندان خود بیاموزید که همه را بپذیرند، برخی از بایدها و نبایدها را برای آموزش و پذیرش الگو ارائه ‌دهید.

وقتی در مورد جنسیت و گرایش جنسی صحبت می‌شود، خودتان را آموزش دهید یادگیری در مورد هویت‌های جنسیتی می‌تواند به شما کمک کند به سؤالات فرزندان خود در زمان بروز آن‌ها پاسخ دهید. اما، برای متخصص بودن در این موضوع بر خود فشار وارد نکنید. اگر پاسخ سوالی را نمی‌دانید، صادق باشید و فرزندتان را تشویق کنید تا آن را با شما پیدا کند.

گفتگو را حمایتی و مثبت پیش ببرید. با پذیرفتن سوالات فرزندان خود بدون توجه به آنچه هستند، پایه‌ای از آگاهی، حمایت، عشق و احترام ایجاد کنید. این به ایجاد محیطی کمک می‌کند که فرزندان شما احساس راحتی کنند که برای پرسیدن سوالات و صحبت در مورد مشکلات، افکار و احساسات خود به شما مراجعه کنند. با حمایت بی پایان شما، کودکان احساس قوی بودن خواهند کرد و این اطمینان را خواهند داشت که هرگز آن‌ها را در میان مشکلات و سوالات رها نخواهید کرد.

مهم است که باورهای فرزندان خود را درک کنید تا باورهای منفی یا تعصبات خود را بر روی آن‌ها قرار ندهید.

مشاور کودک

احساسات خود را کنترل کنید

رفتارهایی را که می‌خواهید در فرزندانتان ببینید الگو کنید. اقدامات شما و نحوه صحبت شما در مورد جنسیت، طرز فکر فرزندانتان را در مورد هویت جنسیتی و گرایش جنسی شکل خواهد داد. به عنوان مثال، اگر شما گرایشی را نمی‌پذیرید یا از زبان تبعیض آمیز استفاده می‌کنید، فرزندان شما نیز از آن پیروی خواهند کرد. بنابراین مطمئن باشید که با آنچه می‌گویید و انجام می‌دهید، تفاوت‌های افراد را پذیرفته‌اید.

وقتی در مورد جنسیت و گرایش جنسی صحبت می‌کنید، نباید کلیشه‌ها را تداوم ندهید. ما به عنوان والدین، اغلب ناخواسته کلیشه‌ها و نقش‌های جنسیتی را در اوایل تداوم می‌بخشیم. نوزادان دختر اغلب لباس‌ها و عروسک‌های صورتی دریافت می‌کنند، در حالی که نوزادان پسر معمولا لباس‌های ورزشی و کامیون‌های آبی دریافت می‌کنند. کودکان خود را در سنین پایین تشویق کنید تا علایق خود را دنبال کنند، چه عروسک باشد و چه کامیون، و فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که با علایق آن‌ها نه جنسیت آن‌ها مطابقت داشته باشد.در این باره از مشاوره تربیت فرزند نیز می‌توانید کمک بگیرید.

بچه‌ها را خجالت زده نکنید

از توهین یا سایر اصطلاحات منفی استفاده نکنید. وقتی از توهین‌های ضد جنسی یا کلمات منفی استفاده می‌کنید، می‌توانید کلیشه‌های خطرناک را تداوم بخشید. اگر شنیدید که فرزندتان یا دیگران از عبارت منفی استفاده می‌کنند، با فرزندتان صحبت کنید. اگر ساکت بمانید یا مداخله نکنید، این پیام را به فرزندانتان می‌فرستد که استفاده از این کلمات آزاردهنده اشکالی ندارد.

برخی نکات عمومی در مورد صحبت کردن در مورد جنسیت

فعال باشید. لازم نیست منتظر بمانید تا فرزندتان آن را مطرح کند یا حادثه‌ای رخ دهد. سوال بپرسید - این یک راه عالی برای شنیدن ایده‌هایی است که بچه ها از قبل درباره جنسیت دارند. در مورد خودتان یا چیزهایی که در رابطه با جنسیت با آن‌ها برخورد می‌کنید صحبت کنید تا بچه ها بتوانند افکار خود را بدون نیاز به صحبت در مورد خودشان بیان کنند. وقتی رسانه‌هایی را که جنسیت را به تصویر می‌کشند، می‌بینید، سؤالاتی بپرسید که تفکر انتقادی را تشویق می‌کنند: «چرا مادر شام درست می‌کند و آن را سرو می‌کند؟» "چه کسی در آن نمایش قوی است؟" "چه کسی مهربان است؟" کتاب‌هایی را بخوانید و درباره‌ی آن صحبت کنید که به جنسیت می‌پردازند. مراقب باشید که چگونه از بچه‌ها تعریف می‌کنید.

دختران اغلب به خاطر لباس‌ها یا مدل موهایشان، یا به خاطر شیرین یا مهربان بودنشان تحسین می‌شوند، در حالی که پسرها اغلب به دلیل بزرگ بودن، سرسخت بودن یا مستقل بودن تحسین می‌شوند. اگر این نوع ستایش را از بزرگسالان دیگر شنیدید، به فکر همراهی با انواع دیگر ستایش باشید. تعصبات خود را بپرسید و بررسی کنید. به عنوان مثال، در مورد پسرانی که لاک ناخن می‌زنند و دخترانی که می‌خواهند از بخش پسرانه لباس خرید کنند، چه احساسی دارید؟ در دوران کودکی چه پیام‌هایی در مورد بیان جنسیت به شما داده می‌شد؟ هنگام خواندن داستان برای فرزندانتان، زبان جنسیت را با هم مخلوط کنید. برای اکثر بچه‌ها، آزمایش جنسیت فقط با کاوش و بازی خواهد بود. با این حال، برای برخی از کودکان، ممکن است شدیدتر احساس شود. اگر فرزند شما در مورد جنسیت خود به روشی خارج از هنجارهای اجتماعی اصرار دارد، ممکن است بخواهد چیزی به شما بگوید، اگر نمی‌توانید او را همراهی کنید و به او گوش کنید از مشاور کودک یا روانشناس کودک کمک بگیرید.