چگونه خبر مرگ عزیزان را به کودک بدهیم

چگونه خبر مرگ عزیزان را به کودک بدهیم

وقتی یکی از عزیزان از دنیا می‌رود، کودکان غم و اندوه خود را به شکل‌های مختلف احساس می‌کنند و نشان می‌دهند. اینکه بچه‌ها چگونه با این فقدان کنار می‌آیند به مواردی مانند سن، میزان نزدیکی آن‌ها به فردی که فوت کرده و حمایتی که دریافت می‌کنند بستگی دارد. در این مقاله مواردی وجود دارد که والدین می‌توانند برای کمک به کودکی که یکی از عزیزان خود را از دست داده است انجام دهند:

از کلمات ساده برای صحبت در مورد مرگ استفاده کنید. وقتی به فرزندتان می گویید که کسی مرده است، سعی کنیم خودتان آرام باشید. از کلمات واضح و مستقیم استفاده کنید. مثلا خبر غم انگیزی دارم که باید به شما بگویم، مادربزرگ امروز درگذشت. مکث کنید تا یک لحظه به فرزندتان فرصت دهید تا حرف‌های شما را درک کند.

• گوش کن و راحت باش. هر کودکی وقتی می‌فهمد یکی از عزیزانش مرده است، به شیوه‌ی خود واکنش نشان می‌دهد. بعضی از بچه‌ها گریه می‌کنند. برخی سوال می پرسند. برخی اصلاً واکنشی نشان نمی‌دهند، اشکالی ندارد. برای در آغوش گرفتن یا آرامش در کنار فرزندتان بمانید. به سوالات فرزندتان پاسخ دهید یا فقط چند دقیقه با هم باشید. اگر فرزندتان غم یا اشک شما را ببیند اشکالی ندارد.

• احساسات را در قالب کلمات بیان کنید. از بچه‌ها بخواهید آنچه را که فکر و احساس می‌کنند بگویند. به برخی از احساسات خود برچسب بزنید. این باعث می‌شود بچه‌ها راحت‌تر به اشتراک بگذارند. جملاتی از این قبیل بگویید: می‌دانم که تو خیلی غمگینی، من هم ناراحتم. ما هر دو مادربزرگ را خیلی دوست داشتیم و او هم ما را دوست داشت.

• به فرزندتان بگویید چه انتظاری داشته باشد. اگر مرگ یکی از عزیزان به معنای تغییر در زندگی یا روال زندگی فرزندتان است، توضیح دهید که چه اتفاقی خواهد افتاد. این به کودک شما کمک می‌کند تا احساس آمادگی کند. مثلاً عمه سارا مثل مادربزرگ تو را از مدرسه می‌برد یا من باید چند روز پیش پدربزرگ بمانم. این یعنی شما و پدربزرگ در خانه خواهید بود و از هم مراقبت می‌کنید اما من هر روز با شما صحبت خواهم کرد و یکشنبه برمی‌گردم.

• در صورت نیاز کمک بیشتری دریافت کنید. اگر مرگ یکی از عزیزان ناگهانی، شدیداً استرس زا یا خشونت آمیز بود، ممکن است کودک برای کمک به بهبودی به درمان نیاز داشته باشد. اگر ناراحتی کودک شما بیش از چند هفته طول کشید، یا اگر فکر می کنید خانواده شما به کمک بیشتری نیاز دارد، با مشاور روانشناسی کودک صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا درمانگر مناسب را برای کار با آن‌ها پیدا کنید.

• وقایعی که اتفاق می‌افتد را توضیح دهید. به کودکان اجازه دهید در مراسمی مانند بازدید، تشییع جنازه یا مراسم یادبود شرکت کنند. از قبل به آن‌ها بگویید چه اتفاقی خواهد افتاد. به عنوان مثال، بسیاری از افرادی که مادربزرگ را دوست داشتند، آنجا خواهند بود. ما عزاداری می‌کنیم، دعا می‌کنیم و در مورد زندگی مادربزرگ صحبت می‌کنیم. مردم ممکن است گریه کنند و در آغوش بگیرند. ممکن است به ما بگویند: برای از دست دادن شما متاسفم می‌توانیم بگوییم متشکرم یا ممنون که آمدی. اگر بخواهی می‌توانی نزدیک من بمانی و دستم را بگیر.

ممکن است لازم باشد درباره مراسم دفن به کودک خود توضیح دهید. به عنوان مثال بعد از تشییع جنازه، دفن در یک گورستان انجام می‌شود. جسد فرد در یک تابوت است که با یک مراسم خاص در زمین دفن می‌شود. این می‌تواند مانند یک خداحافظی غم انگیز باشد و مردم ممکن است گریه کنند. باورهای خانواده خود را در مورد اتفاقاتی که پس از مرگ برای روح یا روح یک فرد می‌افتد به اشتراک بگذارید.

همچنین توضیح دهید که بعد از مراسم چه اتفاقی می‌افتد. به عنوان مثال، همه با هم می‌رویم غذا می‌خوریم. مردم می‌خندند، صحبت می‌کنند و بیشتر در آغوش می‌گیرند. صحبت در مورد اوقات خوشی با مادربزرگ و با هم بودن به مردم کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشند.

مقاله پیشنهادی: عواقب فریادزدن والدین بر سر کودکان چیست؟

• به فرزندتان کاری برای انجام دادن بدهید. داشتن یک نقش کوچک و فعال به بچه‌ها این امکان را می‌دهد که احساس کنند بخشی از مراسم هستند و به آن‌ها کمک می‌کند تا با آن کنار بیایند. ممکن است از فرزندتان دعوت کنید شعری بخواند، آهنگی را برای پخش انتخاب کند، چند عکس برای نمایش جمع آوری کند یا چیزی بسازد. بگذارید بچه‌ها تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند شرکت کنند یا نه.

• به فرزندتان کمک کنید تا آن شخص را به خاطر بسپارد. در روزها و هفته‌های پیش رو، فرزندتان را تشویق کنید که نقاشی بکشد یا داستان‌های عزیز خود را بنویسد. از صحبت در مورد فردی که مرده اجتناب نکنید. به اشتراک گذاشتن خاطرات شاد به التیام غم کمک می‌کند.

• به فرزندتان آرامش و اطمینان خاطر دهید. توجه داشته باشید که آیا فرزندتان به طریق دیگر غمگین، نگران یا ناراحت به نظر می‌رسد. در مورد احساساتش از او سوال کنید و گوش دهید. به کودک خود اجازه دهید تا بداند که پس از مرگ یکی از عزیزان برای احساس بهتر به زمان نیاز دارند.

برخی از بچه‌ها ممکن است مشکل خواب داشته باشند یا ترس یا نگرانی داشته باشند. بگذارید بچه‌ها بدانند این چیزها بهتر می‌شود. به آن‌ها زمان بیشتری بدهید و مراقبت کنید. گروه‌های حمایتی و مشاوره می‌توانند به بچه‌هایی که نیاز به حمایت بیشتری دارند کمک کند. ما در مقاله کودکان چه زمانی نیاز به مشاوره دارند به شما در درک بهتر مشکلات کودکان خود کمک خواهیم کرد.

• به کودک خود کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشد. آرامش مورد نیاز فرزندتان را فراهم کنید اما روی احساسات غم انگیز تمرکز نکنید. پس از چند دقیقه صحبت و گوش دادن، کودک خود را به فعالیت متفاوت مشغول کنید یا موضوع جدیدی را بیان کنید که به کودک شما کمک می‌کند کمی بهتر شود. با هم بازی کنید، نقاشی بکشید، آشپزی کنید یا جایی بروید.

• به کودک خود زمان بدهیم. غم و اندوه فرآیندی است که در طول زمان اتفاق می‌افتد. حتماً صحبت کنید و گوش دهید تا ببینید فرزندتان چه احساسی دارد و چگونه است. شفا دادن به این معنا نیست که عزیزتان را فراموش کنید. یعنی از شخص با عشق یاد کردن. خاطرات محبت آمیز احساسات خوبی را برمی‌انگیزند که از ما حمایت می‌کنند تا از زندگی لذت ببریم.