عوارض مصرف گل (ماری‌جوآنا)

عوارض مصرف گل (ماری‌جوآنا)

آیا مصرف ماده‌ مخدر گل ضرر دارد؟ مصرف گل و یا ماری‌جوآنا چه عوارضی برای بدن می‌تواند داشته باشد؟ آیا این ماده مخدر اعتیادآور است؟ در این مقاله قصد داریم تا با عوارض و تاثیرات مخربی که ماری‌جوآنا بر ذهن و جسم فرد می‌گذارد، آشنا شویم.

ماریجوآنا چیست؟

ماری‌جوآنا یا همان گل ماده‌ای اعتیاد‌آور است که از گیاه شاهدانه به دست آمده و مصرف این ماده مخدر در فرد باعث آرامش، خواب آلودگی و سرخوشی می‌شود.

ماری‌جوآنا نام‌های مختلفی دارد از جمله: علف و یا گل که از برگ و سرشاخه گیاه شاهدانه به دست می‌آید. این ماده بر روان فرد تاثیر‌گذار بوده و به صورت خوراکی و یا تندخین مورد استفاده است.

امروزه متاسفانه مصرف گل یا ماری‌جوآنا در جوانان و نوجوانان افزایش پیدایش کرده و از علل افزایش مصرف آن می‌توان به فرار از مشکلات و تنهایی اشاره کرد. افراد به صورت تفریحی و مقدار کم با فرض اینکه این ماده مخدر و اعتیاد آور نیست و می‌توانند به راحتی آن را ترک کنند، به مرور شروع به مصرف آن کرده و به طور ناخواسته گرفتار اعتیاد می‌شوند.

طریقه مصرف گل (ماری‌جوآنا)

ماری‌جوآنا، حشیش و یا گل به شکل‌های مختلفی مصرف می‌شود. عده‌ای از مصرف‌کنندگان آن را در غذا می‌ریزند یا با گیاه مار جوآنا کیک درست می کنند و برخی دیگر با چای مصرف می‌کنند، اما بیشتر مردم آن را به شکل سیگار و یا با استفاده از پایپ و ویپ مصرف می‌کنند.

مصرف‌کنندگان درون یک سیگار را خالی کرده و به جای تنباکوی داخل آن را با گل پر کرده و یا با استفاده از یک کاغذ، گل را به اصطلاح رول کرده و مصرف می‌کنند.

دودی که از گل و ماری‌جوآنا به دست می‌آید، بوی مشخص و تندی دارد و طعم آن معمولا ترش وشیرین است.

آیا گل و ماری‌جوآنا اعتیاد آور می‌باشد؟

زمانی متخصصان بر این باور بودند که گل و ماری‌جوآنا اعتیادآور نبوده و ترک آن به راحتی صورت می‌گیرد. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد این ماده نیز اعتیاد آور است و میزان تاثیر و اعتیاد آن بر افرادی که آن را به طور دائم مصرف می‌کنند، بیشتر است.

اعتیاد داشتن به ماده مخدری نظیر گل و یا ماری‌جوآنا می‌تواند خانمان سوز باشد و باعث خراب‌شدن زندگی جوانان و مصرف‌کنندگان آن باشد.

اعتیاد به گل و علائم ظاهری

نشانه‌ها و علائم متفاوتی در مصرف‌کنندگان ماری جوآنا (گل) ظهور می‌کند. افرادی که به این ماده مخدر اعتیاد داشته معمولا به علائمی نظیر تاری دید، تحریک‌پذیری بالا، تندی ضربان قلب، کاهش وزن، قرمزی چشم، سرفه‌های خشک، آهسته شدن زمان واکنش در برابر اتفاقات، نداشتن کنترل رفتاری، مشکلات خواب، خشکی لب و دهان، تشنگی و بی‌قرار بودن جزء علائم و نشانه‌های اعتیاد فرد به این ماده مخدر می‌باشد.

عوارض اعتیاد به گل

تمامی موادمخدر از جمله گل و ماری‌جوآنا، می‌تواند تاثیرات منفی بر سلامت روانی و جسمی فرد دارای اعتیاد داشته باشد. برخی از این عوارض بلند مدت بوده و برخی دیگر درکوتاه مدت خود را نشان می‌دهد.

عوارض اعتیاد به گل

عوارض کوتاه مدت اعتیاد به ماری‌جوآنا

 • کاهش قدرت تصمیم گیری درباره مسائل مختلف.
 • مشکلات مهارتی در رانندگی.
 • نداشتن تمرکز.
 • افسردگی.
 • سختی در تشخیص واقعیت از رویا.
 • مشکلات قلبی عروقی.
 • احساس گیجی و بی‌توجهی به مسائل اطراف.
 • پرخاشگری.

عوارض بلند مدت اعتیاد به ماری‌جوآنا

 • کاهش میل جنسی.
 • مشکل در یادگیری.
 • از دست دادن حافظه.
 • احساس ترس شدید.
 • مبتلا شدن به انواع سرطان.
 • اعتیاد به مواد مخدر دیگر به جز گل.
 • ضعف سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری.
 • مشکلات تنفسی.
 • ناباروری.
 • مشکلات و نوسانات اخلاقی.

مواردی که گفته شد تنها برخی از عوارض اعتیاد به گل می‌باشد. این ماده مخدر توهم‌زا است و فردی که آن را مصرف می‌کند در ابتدا دچار احساس سرخوشی و شادی می‌شود، اما پس از از بین رفتن اثرات آن، فرد دچار احساس پوچی، اضطراب و پرخاشگری می‌شود.

این روزها مصرف گل در نوجوانان و جوانان بسیار رایج شده و جالب است بدانید مصرف آن در سنین پایین علاوه بر تاثیرات منفی بر ریه و روان، باعث جلوگیری از رشد بافت مغز می‌شود.

میزان تاثیر گل و عوارض آن

شدت عوارض روانی و جسمانی گل (ماری جوآنا) به نحوه مصرف، زمان مصرف و همچنین سابقه مصرف فرد بستگی دارد. البته برخی افراد ماده گل را با سایر مواد مخدر ترکیب کرده و سپس مصرف می‌کنند که باید آن ماده مورد بررسی قرار گیرد. عوارض گل و ماری‌جوآنا به وضعیت جسمانی فرد نیز بستگی داشته و آسیب‌های روانی و جسمانی این ماده پس از ترک به مرور کاهش می‌یابد.

تست اعتیاد به ماری‌جوآنا و گل

یکی از راه‌های تشخیص که این روزها در دسترس است استفاده از روش THC است. شما با استفاده از کیت‌های مخصوص می‌توانید تشخیص دهید فرد مورد نظر شما به این ماده مخدر اعتیاد و مصرف داشته است و یا خیر.

البته ناگفته نماند استفاده از کیت‌های ترک اعتیاد، تا حدودی خطا داشته و برای داشتن آزمایشی دقیق پیشنهاد می‌شود به کلینیک‌های تخصصی مراجعه کنید.

روش‌های درمان اعتیاد

مواد مخدر و همچنین گل در دوره ترک و پس از مصرف نیز تاثیرات و عوارض روانی و جسمی فراوانی در بدن دارد که البته با گذشت زمان این عوارض کاهش پیدا می‌کند و فرد رو بهبودی می‌رود.

اثرات و عوارضی مانند: نوسانات خلقی، افسردگی، کاهش ایمنی بدن، مشکلات جنسی، زود رنجی از جمله مواردی است که فرد را در دوره ترک درگیر می‌کند.

افرادی که به صورت خودسرانه و به تنهایی اقدام به ترک می‌کنند، امکان دارد موفق نشده و احتمال مصرف مجدد در زمان ترک نیز وجود دارد. برای ترک اعتیاد و کاهش عوارض پیشنهاد می‌شود دوره ترک خود را زیر نظر متخصص و یک روانشناس طی کرده و حتما از جلسات مشاوره ترک اعتیاد استفاده کنید تا با استفاده از راهکارها و راهنمایی‌های فرد متخصص عوارض کاهش یافته و احتمال بازگشت را به حداقل برسانید.

نتیجه گیری

مصرف گل و ماری‌جوآنا امروزه در میان جوانان و نوجوانان رایج شده است و علی رغم تبلیغاتی که برای آن ها می شود، اثرات و عوارض منفی مختلفی بر روی فرد مصرف‌کننده و اطرافیان دارد.

یکی از راه هایی که برای رهایی از انواع اعتیاد ها می شود انجام داد مراجعه به کلینیک های مشاوره روانشناسی معتبر می باشد تا با دریافت مشاوره از متخصصین این حوزه بتوانید فرایند ترک اعتیار را برای خود آسان تر کنید. متخصصین و مشاورین موسسه روانشناسی مستانه در روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 صبح الی 10 شب آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره به شما عزیزان می‌باشند.