ازدواج با فرد معتادی که ترک کرده است

ازدواج با فرد معتادی که ترک کرده است

انتخاب همسر را می‌توان یکی از انتخاب‌های مهم زندگی هر فرد دانست. این انتخاب انتخابی مهم و سرنوشت‌ساز است که اگر به صورت درست و صحیح انجام شود می‌تواند آینده شما را تضمین کند و درصورت انتخابی ناآگاهانه ممکن است در آینده زندگی شما دچار مشکلاتی شود.

یکی از مسائلی که باید مورد بررسی و سوال قرار گیرد، ایجاد آگاهی از سابقه و وضعیت گذشته فرد و همچنین سلامت فعلی جسمی و روانی خواستگارتان است.

برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش، بهتر است قبل از ازدواج عشق و علاقه را کنار گذاشته و به صورت منطقی و با نگاهی باز نامزد خود را انتخاب کنیم. ممکن است شما عمیقا عاشق خواستگارتان باشید و او فردی معتاد باشد.

او به شما تعهد و قول می‌دهد که بعد از ازدواج اعتیاد خود را ترک کند. شما نیز به خاطر عشق و علاقه‌ای که به او دارید، حرف او را می‌پذیرید و به ازدواج رضایت می‌دهید.

اما جالب است بدانید معتادی که قول ترک اعتیاد را داده است، هیچگاه ترک نمی‌کند. روانشناسان تاکنون بارها اعلام کرده‌اند که به امید و آرزوی تغییر همسرتان، با او ازدواج نکنید و تن به این ازدواج ندهید.

اما با فردی که قبلا معتاد بوده و ترک کرده است و هم‌اکنون روند بهبودی را طی می‌کند، چه باید کرد؟

آیا باید به این ازدواج جواب بله داد؟

بهتر است در ابتدا بدانید که اعتیاد یک بیماری است و شما باید روش درمان و مقابله آن با بیماری و فرد بیمار را آموزش ببینید. درخصوص ازدواج با فردی که قبلا معتاد بوده است، به عقیده روانشناسان منطقی نیست اما می‌تواند درحین حال گزینه مناسب و خوبی برای ازدواج باشد، این موضوع بستگی به خود فرد دارد که تا چه میزان رفتارهای ناهنجار در او نهادینه شده باشد.

برخی از افراد ممکن است بعد از مدتی به علت وجود دوستان ناباب، شرایط زندگی و نوع تفکر مجددا به سوی اعتیاد سوق پیدا کرده و روند قبلی خود را پیشه بگیرند، اما ممکن است فردی بعد از ترک اعتیاد نگاهی دیگر به زندگی پیدا کند و به طور کلی زندگی او تغییر کند، که در این صورت بحث متفاوت است.

اما باید دقت و حساسیت بیشتری نسبت به این فرد نشان بدهید. در هرصورت فرد معتادی که ترک کرده است حق ازدواج دارد و بهتر است دلایل اعتیاد و همچنین دلایل درمان اعتیاد را از او جویا شوید. پیشنهاد می‌شود حتما قبل از ازدواج با مراجعه به یک مرکز مشاوره روانشناسی موضوع خود را مطرح کرده و از راهنمایی‌های گفته شده استفاده کنید.

اعتیاد چیست؟

اعتیاد داشتن به چیزی عبارت است وابستگی بیش از اندازه به هرچیزی که فرد با اطلاع داشتن از آثار مخرب و تاثیرات منفی که برروی جسم و روح و روان او می‌گذارد.

اعتیاد به طور کلی باعث خراب شدن روح و جسم فرد و همچنین خانواده او می‌شود. اعتیاد داشتن به مواد مخدر به صورت موقتی و گذرا باعث ایجاد آرامش، لذت، تحریک و حتی تسکین می‌شود. در نظر داشته باشید که این تاثیر به صورت موقتی است و پس از تمام شدن اثر آن ماده، فرد دچار استرس، ترس و نگرانی برای یافتن دوباره آن مواد می‌شود.

مراجعه به مراکز مشاوره ترک اعتیاد یکی از راه های مفید و کمک کننده به فرایند ترک اعتیاد می باشد.

مشاوره ترک اعتیاد

نکته: اعتیاد به مرور به ذهن و روح فرد نفوذ می‌کند. ممکن است ابتدا اعتیاد فقط در جسم و ظاهر شخص نمایان شود، اما به مرور زمان باعث می‌شود که روح و روان فرد نیز تحت تاثیر قرار بگیرد.

ازدواج با فردی که کمتر از یکسال، ترک کرده است

شما باید به نوع موادی که طرفتان به آن اعتیاد داشته است توجه ویژه‌ای داشته باشید. موادی نظیر مواد صنعتی همچون شیشه و هروئین درصد تخریب بیشتری برروی روح و جسم فرد می‌گذارد و ترک کردن آن بسیار سخت‌تر است.

البته باید در نظر داشته باشید علاوه بر نوع مواد، مدت زمان مصرف و مدت زمانی که ترک کرده و رو به بهبودی می‌باشد نیز مهم است. شما قبل از ازدواج با یک فرد معتادی که ترک کرده است بهتر است از مشاورین مجرب کمک گرفته و روند آشنایی شما تحت نظر مشاور باشد.

علاوه بر این حتما در نظر داشته باشید از جواب مثبت دادن به خواستگارتان که کمتر از یک‌سال است که ترک کرده بپرهیزید. زیرا مدت زمان یکسال، مدتی کافی نبوده و ممکن است مجدد به حالت قبل بازگردند.

درسال اول روند بهبودی شروع می‌شود و در سال اول تعادل شیمیایی مغز به حالت عادی و قبلی خود بازنگشته است. از این رو فرد نیز دچار وسوسه مصرف خواهد شد. می‌توان گفت بعد از یکسال مراحل بهبود روند بهتری طی می‌کند و فرد می‌تواند سبک زندگی جدیدی را بدون مواد برای خود درنظر بگیرد.

اعتیاد درفرد معتاد ایجاد بی‌هدف بودن و بی‌برنامگی می‌کند. همچنین روی خلق و خوی فرد تاثر می‌گذارد و او را تبدیل به فردی خشمگین و پرخاشگر می‌کند.

بهتر است دردوران آشنایی با فردی که مدعی است ترک کرده، میزان سلامت روانی او را بررسی کنید. مسائلی نظیر اخلاق، مهارت‌های زندگی جهت کنترل استرس، کنترل خشم، مسئولیت‌پذیر بودن و همچنین هدفمند‌بودن از جمله مسائلی است که می‌توانید مورد ارزیابی و بررسی قرار دهید.

اهمیت روش ترک اعتیاد

این مهم است که شما بدانید خواستگارتان از چه روشی ترک کرده است. آیا خوددرمانی کرده است و یا از روش‌هایی نظیر روان درمانی و یا انجمن معتادان گمنام (گروه‌های خودیاری) ترک‌کردن را آغاز کرده است.

نوع روش ترک‌کردن زمانی برای شما حائز اهمیت می‌شود که بدانید روند بهبودی بایستی همیشگی باشد و نقش شما بعد از ازدواج با او برای کمک به او و روند بهبودی بسیار موثر است.

گروه‌های خودیاری دارای مزیت‌های زیادی است که از نمونه آن می‌توان به توجه ویژه به ویژگی‌های شخصیتی فرد معتاد بعد از ترک اعتیاد اشاره کرد. شما از طریق مختلفی وارد گروه‌های خانواده معتادان و یا ... می‌شوید تا به همسر خود جهت بهبود کمک کنید. هیچگاه نباید از نقش خانواده در ترک اعتیاد فرد و ادامه روند بهبودی غافل شد.

رفتارهای باقی مانده بعد از ترک اعتیاد

برخی رفتارها ممکن است درافرادی که دارای اعتیاد بوده‌اند و هم اکنون ترک کرده‌اند تا مدت‌ها باقی بماند. رفتارهایی که فرد معتاد در زمان مصرف خود به آن‌ها عادت داشته، نظیر دروغگویی، انکار اعتیاد و مصرف، پرخاشگری و ... از جمله رفتارهایی است که تا مدت‌ها در فرد باقی می‌ماند.

شما به عنوان همسر فرد باید در این زمینه او را کمک کنید تا ویژگی‌های شخصیتی او بهبود یابد و در طی درمان، رفتارهای سالم جایگزین رفتارهای ناسالم و ناشایست فرد شود.

کلام آخر

هیچگاه به امید تغییر فردی با او وارد زندگی نشوید. شما باید فرد را همانگونه که دیده‌اید پذیرفته و درمورد او تحقیق کنید.

برخی از رفتارها ممکن است در فرد معتاد نهادینه شده و زمان زیادی جهت برطرف شدن آن رفتارها و جایگزینی رفتار سالم صرف شود. رفتارهایی نظیر پرخاشگری، عدم اعتماد به نفس، بی هدفی در زندگی و ... از جمله این موارد است.

باتوجه به اینکه موضوع ازدواج، موضوعی مهم و تاثیرگذار در آینده شما است و انتخاب اشتباه ممکن خواهد بود شما و خانواده‌تان را دچار مشکلاتی در آینده کند باید در انتخاب خود حساسیت نشان دهید.

بحث ازدواج با فرد معتاد نیز موضوعی پیچیده است که شما باید با بررسی تمام جوانب تصمیم‌گیری کنید و در این زمینه می‌توانید از مشاورین مجرب موسسه روانشناسی مستانه درخواست وقت مشاوره کرده و مسائل خود را مطرح کنید.