ازدواج با دختر بزرگتر

ازدواج با دختر بزرگتر

ازدواج با دختری بزرگ‌تر از خود این روزها شایع شده و خیلی از مردان به زنان بزرگتر از خود گرایش پیدا کرده‌اند. این امر در فرهنگ قدیم ما چندان شایع نبوده و ازدواج دارای آداب و رسوم خاص خود بوده است. اما با تغییر نگرش و علایق جوانان این امر شایع شده است اما آیا واقعا برای داشتن یک زندگی موفق و ایده آل سن ملاک حائز اهمیتی نیست؟ اگر دختری از پسری بزرگ‌تر باشد، چه مشکلاتی ممکن است در رابطه آنان به وجود بیاید؟

ما در این مقاله قصد داریم تا به موضوع ازدواج پسری با دختر بزرگ‌تر از خود بپردازیم، پس تا آخر این مقاله با ما باشید تا از مزایا و معایب این امر آگاه شوید.

چرا پسران سراغ دخترهای بزرگ‌تر از خود برای ازدواج می‌روند؟

به دلایل مختلفی ممکن است پسران به دنبال روابط و ازدواج با دختری بزرگ‌تر از خود باشند. شرایط اجتماعی و اقتصادی این روزها می‌تواند یکی از دلایلی باشد که پسران قصد داشته باشند تا با دختری بزرگتر از خود ازدواج کنند تا در ابتدای زندگی مسائل مالی و مشکلات اقتصادی کمتری داشته باشند.

علاوه بر مسائل مالی بسیاری از مردان تمایل دارند تا دختری را برای ازدواج انتخاب کنند که فردی بااعتماد به نفس و یک شریک زندگی بالغ باشد. پذیرش سختی‌ها توسط یک خانم بالغ و دارای اعتماد به نفس بالا برای مردان موضوعی جذاب است، از همین‌رو مردان به سراغ زنانی می‌روند که درک بهتری از شرایط زندگی داشته و آگاهی بیشتری نسبت به مسائل زندگی دارند. اما آیا واقعا دختران بزرگ‌تر بالغ و پخته‌تر می‌باشند؟

درباره این موضوع نمی‌توان به طور درستی پاسخ قطعی داد و میزان و عدد سن کاملا بستگی به شرایط فرد دارد. ویژگی‌های اخلاقی، کسب تجربه و نوع تربیت از موضوعاتی است که بر روی بالغ‌شدن فرد تاثیر مستقیم دارد.

پس باتوجه به توضیح فوق، ممکن است با دختری آشنا شوید که با داشتن سنی کم فردی بالغ، دارای تجربه و پخته باشد اما دختری با سنی بیشتر و بزرگ‌تر، هنوز به بلوغ فکری و پختگی لازم نرسیده باشد. پس بهتر است جدا از سن شخص، هوش هیجانی بالا و بالغ بودن فرد را مدنظر قرار دهیم.

اختلاف سنی در ازواج چه نقشی دارد و آیا مهم است؟

یکی از سوالاتی که فراوان پرسیده شده و تقریبا مشکل تمام جوانان و خانواده‌ها می‌باشد این است که: آیا واقعا اختلاف سنی می‌تواند برای ازدواج و در یک رابطه حائز اهمیت باشد؟

درپاسخ به این سوال، باید گفت: میزان موفقیت در یک رابطه و دوام یک زندگی مشترک به میزان اختلاف سنی ارتباطی ندارد و مسائل دیگری برای داشتن یک زندگی موفق و شاد ملاک می‌باشد.

اما طبق نظریه و پژوهش‌های انجام شده توسط محققین این حوزه، به طور کلی اختلاف سنی در دو موضوع برای دختران و پسران ممکن است مشکل ایجاد کند:

1- ربط دادن بعضی از مشکلات به اختلاف سنی توسط زوجین

خیلی از مواقع اختلافات و مشکلاتی که در میان زوجین ایجاد شده است را طرفین به اشتباه به سن ربط می‌دهند. به عنوان مثال ممکن است شما به دنبال هیجان و ماجراجویی باشید اما همسر شما فردی آرام‌تر باشد، در این شرایط ممکن است شما موضوع را به اختلاف سنی ربط دهید و از جملاتی نظیر " تو هم سن من نیستی پس نمی‌تونی من را درک کنی" استفاده کنید، که در این حالت ممکن است مشکلات و دعواهای شما حادتر شود.

2- حرف مردم و فشار اطرافیان

یکی دیگر از مسائلی که ممکن است شما را تحت تاثیر قرار دهد، شنیدن جملاتی از اطرافیان و خانواده‌تان می‌باشد که ممکن است روی شما تاثیر منفی بگذارد. شنیدن جملاتی مثل "کیس بهتری نبود؟" "با مادر و یا پسرت ازدواج کردی؟" و جملاتی از این دست که می‌تواند فکر شما را درگیر کند. در این شرایط شما باید خود را کنترل کرده و اجازه ندهید حرف اطرافیان روی شما تاثیر بگذارد.

پس به طور کلی می‌توان گفت اختلاف سنی و تصمیم به ازدواج با دختری بزرگ‌تر از خود، تصمیمی شخصی است و اگر زوجین یاد بگیرند که چطور از هم حمایت کنند، به یکدیگر احترام بگذارند، نحوه رفتار با یکدیگر را آموزش ببینند و بتوانند مشکلات و مسائل زندگی را به اختلاف سنی‌ ربط ندهند، در این شرایط می‌توانند زندگی ایده‌آل و خوبی را با یکدیگر آغاز کنند.

پیشنهاد می شود مقاله سوالات مهم خواستگاری را حتما مطالعه کنید.

دلایل مخالفت خانواده ها برای ازدواج با دختر بزرگتر

عواملی در این بین ممکن است تاثیرگذار بوده و خانواده‌ها برای این ازدواج ممانعت کنند، چیست؟

سابقه خانوادگی

اگر در خانواده و یا اطرافیان شما کسی باشد که تجربه زندگی با دختری بزرگ‌تر از خودش را داشته باشد، و زندگی و روابط آن‌ها با مشکل مواجه شده باشد ممکن است بر روی رابطه و ازوداج شما با فردی بزرگ‌تر نیز تاثیر گذار باشد، زیرا خانواده شما ممکن است دیگران را برای شما مثال بزنند و با ازدواج شما مخالفت کنند.

نوع فرهنگ خانواده

ممکن است اعتقادات و فرهنگ خانواده شما این موضوع را بد بداند و به طور کلی با این ازدواج مخالفت کنند. بسیاری از خانواده‌ها اعتقادات و فرهنگشان خط قرمزشان است و نمی‌توانند از چنین مواردی چشم پوشی کنند.

مشکلات ازدواج با دختری بزرگ تر

همانطور که گفته شد تصمیم به ازدواج با دختری بزرگ‌تر تصمیمی کاملا شخصی بوده و اگر توانایی برقراری روابط درست با یکدیگر و حل کردن مشکلات و همچنین مدیریت مسائل را دارید می‌تواند ازدواج شما موفقیت‌آمیز و شاد باشد.

اما یک سری مسائل و مشکلات وجود دارد که اجتناب‌ناپذیر بوده و تمامی افرادی که با دختر بزرگ‌تر از خود ازدواج می‌کنند ممکن است دچار این مشکلات شوند.

ممکن است درجامعه و فرهنگی زندگی کنید که موضوع اختلاف سنی و بزرگ‌تر بودن دختر برای آن جامعه و فرهنگ حل نشده باشد. در این شرایط جامعه و بعضا خانواده‌ها از شما حمایت نکرده و دچار مشکلات آتی می‌شوید.

برخوردهای مادرانه‌ای که دختران بزرگ‌تر نسبت به همسر خود دارند گاهی مخرب و زیان‌آور است. متاسفانه برخی از زوجین با این مشکل مواجه می‌شوند که زنان و دختران نقش مادر را برای شوهر خویش ایفا کرده و از جایگاه اصلی خود که همسر بودن است دور می‌شوند.

اگر میزان اختلاف سنی زیاد باشد ممکن است ارزش‌ها و اولویت‌های زندگی زوجین با یکدیگر متفاوت باشد و بعضا این تفاوت‌ها به تمسخر و بی‌احترامی به ارزش‌های یکدیگر برسد.

مسخره کردن و بی‌احترامی به افکار و ارزش‌های یکدیگر امری مخرب بوده و ممکن است حتی یکدیگر را برای رسیدن به آن هدف و اولویت همراهی نکنند.

یکی از شایع‌ترین و اصلی‌ترین مشکلاتی که در این ازدواج‌ها وجود دارد موضوع اضطراب و افسردگی است. زیاد بودن اختلاف سنی و بزرگ‌تر بودن دختر باعث می‌شود تا با بالا رفتن سن به طور طبیعی از جذابیت و زیبایی زن کاسته شده و مرد به سمت خیانت رفته و یا حتی زن تصور می‌کند مرد به او کشش ندارد و قصد خیانت به او را دارد.

علاوه برموضوع فوق به طور طبیعی با بالارفتن سن، ممکن است زن شور و هیجان سابق را نداشته و به مرور این نداشتن هیجان و شادابی باعث سرد شدن رابطه و ایجاد افسردگی شود.

اگر اختلاف سنی زن و مرد زیاد باشد، ممکن است مرد به دنبال هیجان خواهی و انجام کارهای متناسب با سن خود باشد اما زن به دنبال سکوت و رفتارهایی بالغانه‌تر باشد که در این صورت پختگی و رفتارهای بالغانه زن و مرد تفاوت بیشتری باهم دارد و ممکن است دچار ضعف در تفاهم و حتی سوءتفاهم شوند و نتوانند نیازهای یکدیگر را تکمیل کنند.

احساس حاکمیتی که ممکن است زن بر مرد به خاطر اختلاف سنی زیاد داشته باشد و احساس کند می‌تواند به صورت افراطی قدرت و احساس مردانگی شوهرش را از او سلب کند و این امر ممکن است باعث ایجاد تنش و درگیری شود.

درپایان

ملاک‌های زیادی در ازدواج باید مورد توجه قرار بگیرد که سن یکی از آن ملاک‌ها می‌باشد. درست است که اختلاف سنی موضوعی مهم است اما اولویت‌های مهم‌تری نیز وجود دارد که می‌تواند برکیفیت زندگی شما اثری مطلوب و یا مخرب داشته باشد.

همانطور که گفته شد بلوغ فکری، میزان رشد و تجربه افراد و زوجین در زندگی بسیار حائز اهمیت بوده و با مدیریت و کنترل اوضاع و شرایط می‌توانید جلوی اتفاقات بد را گرفته و در صورت بروز مشکلات با صحبت کردن و سخن گفتن مسائل را برطرف کنید.

در صورتی که احتیاج به مشاوره در حوزه های مختلف روانشناسی را داشتید موسسه مشاوره روانشناسی مستانه به عنوان بزرگترین موسسه مشاوره روانشناسی ایران می تواند خدمات خوبی را به شما ارائه کند.