دلایل زود دل بستن (چه کار کنیم که سریع وابسته نشویم)

  • خانه
  • وبلاگ
  • دلایل زود دل بستن (چه کار کنیم که سریع وابسته نشویم)
دلایل زود دل بستن (چه کار کنیم که سریع وابسته نشویم)

در این مقاله قصد داریم دلایل سریع دل بستن به افراد را بررسی کنیم. اگر شما هم از این مشکل رنج می برید حتما تا انتها این مقاله را دنبال کنید.

ترس از تنهایی، احساس مسئولیت اغراق آمیز نسبت به احساسات دیگران، عدم اعتماد به خود و احساسات خود، اضطراب جدا شدن از دیگران، عدم توانایی در بازگو کردن نظرات مخالف خود و ... را می‌توان از جمله علائم وابستگی ناسالم دانست.

اما اگر شما برای رابطه خود حد و مرز قائل هستید، خط‌های قرمزی را مشخص کرده و به آن پایبند هستید، در عین حال که طرف مقابل را دوست دارید و به آن ارزش قائل هستید خود را دوست دارید و به خود احترام می گذارید، با دیگران روابط شفاف و سازنده‌ای دارید و همچنین عزت نفس خود را حفظ می‌کنید، به شما تبریک می‌گوییم، شما دچار وابستگی سالم هستید و در عین حالی که به دیگران اهمیت می‌دهید، برای فردیت خود ارزش قائل هستید.

دلایل و فرضیه‌های متعدد زیادی در زمینه علل زود دلبسته شدن وجود دارد. برخی عشق را نتیجه اوج گیری میزان ماده فنیل لیتلامین در بدن می‌دانند که این مولکول پیام دهنده در مغز ساختمان شیمیایی مشابه آمفتامین دارد. و یا برخی عشق را با سیستم‌های سرتونین مرتبط می‌دانند. اما اکثر پژوهشگران و روانشناسان معتقدند که رابطه عمیقی میان عاشق شدن و اضطراب و ترس وجود دارد. اصلی‌ترین هورمونی که در افراد عاشق افزایش می‌یابد، دقیقا همان هورمونی است که در هنگام استرس و ترس در بدن ترشح می‌شود.

مراحل عاشق شدن

محققین مراحل عاشق شدن را به سه دسته تقسیم کرده‌اند:

  1. هم مرد و هم زن به علت ترشح هورمون‌های جنسی (استروژن و پروژسترون) دچار شهوت جنسی می‌شوند.
  2. دل باختن و مجذوب شدن که باعث می‌شود عشق در این مرحله شکل گیرد و فرد نتواند به جز معشوقه‌اش به چیز دیگری فکر کند.این مرحله که مرحله آخر است و تعهد طولانی مدت را به همراه دارد همان دل بستن است.
  3. زمانی که زوج‌ها به هم متعهد می‌شوند، بتوانند احساساتشان را کنترل کنند، هورمون‌های تولید شده در بدن آنان باعث میشود تا بتوانند دو نفر به هم وفادار بمانند.

تفاوت میان وابستگی و عشق

عشق از خودگذشتگی می‌خواهد اما وابستگی خودخواهی است. عشق آزادی خواه است و وابستگی کنترل‌گر می‌باشد. در عشق رشد متقابل است ولی وابستگی می‌تواند دست و پاگیر باشد. وابستگی موقتی و عشق همیشگی است. شما در عشق از هوای نفستان دوری می‌کنید اما فرد وابسته درگیر هوای نفس است.

شما با بررسی مواردی که گفته شد، می‌توانید به راحتی تفاوت میان عشق و وابستگی را درک کنید. از موارد فوق می‌توان این نکته را دریافت که عشق سازنده است و وابستگی مخرب.

وابستگی در رابطه عاطفی

افرادی که دارای وابستگی هستند، اضطراب و استرس‌های زیادی را در طول رابطه خود تجربه می‌کنند. زمانی که شریک عاطفی‌شان کنارشان نیست، مدام فکرهای متعدد و درگیری‌های ذهنی زیادی نظیر: الان کجاست و چیکار می‌کنه؟ چرا تلفن جواب نمیده؟ شاید داره به من خیانت می‌کنه و ... می‌باشد.

این افکار باعث می‌شود تا فردی که دارای وابستگی منفی است، دچار خشم و عصبانیت زیاد به صورت انفجاری و ناگهانی شود. همچنین از دیگر علائم می‌توان به زودرنج شدن، بی حوصله بودن، تمایل به خودکشی، افسردگی و نیز گریه‌های مکرر اشاره کرد.

چند نکته برای رهایی از وابستگی ناسالم

 عزت نفس تان را بالا ببرید

وابستگی ناسالم عدم اعتماد به نفس و عدم عزت به نفس را به همراه دارد. بهتر است برای رهایی از این موضوع روی نکات مثبت و موفقیت‌هایتان بیشتر تمرکز کنید و از گفتن کلمه نه ترسی نداشته باشید.

به جای اینکه سعی کنید خود را تغییر دهید، به خودتان اهمیت دهید و از خودتان مراقبت کنید. انجام این کارها باعث می‌شود تا عزت نفس شما به مرور افزایش یابد. سعی نکنید نظر مثبت همه را جلب کنید.

با احترام و بدون توهین به دیگران، و در حین حال حفظ عشق و توجه دیگران، نه گفتن را یاد بگیرید. اینکه افرادی با نظرات شما مخالف باشند امری طبیعی است، و شما حق تصمیم‌گیری دارید.

برای خود، تنهایی تجویز کنید و با خود خلوت کنید.

گاهی اوقات تنهایی نیز لذت بخش است و انسان به تنها بودن نیاز دارد، مطالعه کتاب مورد علاقه، گوش دادن به موسیقی، دیدن فیلم و ... می‌تواند برای شما مفید باشد و همچنین در تنهایی به خود و شخصیت خود بیشتر فکر کنید.

دلایل وابستگی خود را جستجو کنید

یک کاغذ و قلم بردارید. نگرانی‌ها، استرس‌ها، اضطراب‌ها و ... تمام چیزهایی که موجب می‌شود تا شما را دچار آزردگی و خشم کند، روی کاغذ بیاورید و بنویسید. اینکار باعث می‌شود تا با نوشتن و تخلیه زباله‌های فکری، فشار کمتری روی شما و ذهن شما آورده شود.

موارد فوق تنها چند مورد از روش‌هایی است که شما می‌توانید برای رهایی از وابستگی ناسالم از آن بهره ببرید. روش‌های دیگری نظیر شناخت الگوهای مخرب بازمانده از کودکی، نیازهای خود، الگوبرداری از افراد موفق و ... نیز می‌تواند تاثیر موثری در شناخت خود و اصلاح وابستگی ناسالم داشته باشد.

راه حل رهایی از وابستگی چیست؟

شما با شناخت احساسات، بررسی نیازهای خود، یادگیری مهارت‌های متفاوت، آینده نگری و کسب اطلاعات درست در رابطه با وابستگی و عشق و همچنین مطالعه در این زمینه می‌توانید از وابستگی زود و ناسالم دوری کنید.

اما اگر الان دچار رابطه‌ای هستید که شریک عاطفی‌تان دچار وابستگی است و این موضوع شما را آزرده خاطر کرده است، می‌توانید با شریک عاطفی خود صحبت کنید. پیشنهاد می شود مقاله چطور با همسر خود صحبت کنیم را مطالعه کنید. نیازهایتان را به زبان بیاورید و با طرح موضوع دقیق وی را از نیاز‌های خود آگاه کنید. همچنین می‌توانید حد و مرزهایی را برای رابطه خود مشخص کنید.

به عنوان مثال اگر در ساعت خاصی امکان کار با موبایل خود را ندارید، به همسر خود اطلاع دهید و به وی بگویید برای شما در ساعت مشخص پیام گذاشته و شما در اولین فرصت پیام را خوانده و جواب او را می‌دهید.

برای داشتن یک رابطه عاطفی سالم، ابتدا هر فردی باید خود را بشناسد و برای فردیت خود اهمیت قائل شود. باید ارزش‌ها و اعتقادات خود را شناخته و با شناخت خواسته‌های خود از یک رابطه، وارد آن رابطه شوند.وقت گذرانی با خانواده و دوستانتان، دنبال کردن اهداف و آرزوهای زندگی شخصی، رعایت حق و حقوق طرف مقابل و رعایت شرایط، اختصاص دادن زمانی مشخص به علایق خود، جلوگیری از محبت بیش از حد و غیره از نکاتی است که می‌توانید برای داشتن یک رابطه عاطفی و وابستگی سالم از آن‌ها بهره ببرید.

اگر شما و یا شریک عاطفی‌تان دچار وابستگی ناسالم هستید، این وابستگی می‌تواند بر کیفیت رابطه شما و همچنین بر کیفیت زندگی شما تاثیر منفی داشته باشد. وابستگی ناسالم اضطراب، خشم، عذاب، ترس و احساسات ناخوشایند دیگری را با خود همراه دارد. اما نگران نباشید شما می‌توانید با چند جلسه مشاوره روانشناسی، از راهکارهای رهایی از وابستگی ناسالم استفاده کنید.

برای دریافت وقت مشاوره می‌توانید با شماره تماس 22280882 با کارشناسان موسسه روانشناسی مستانه در ارتباط باشید.