آیا می‌توان همزمان عاشق چند نفر شد؟

آیا می‌توان همزمان عاشق چند نفر شد؟

در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که آیا این امکان وجود دارد همزمان عاشق چندنفر شد؟ شاید برایتان جالب باشد که در این مورد دو دیدگاه و نظر متفاوت وجود دارد.

دیدگاه اول مربوط به افرادی ست که معتقدند چنین چیزی امکان ندارد. چرا که اگر از ته دل عاشق کسی باشید، نمی‌توانید همزمان فرد دیگری را دوست داشته باشید.

اعضای خانواده، فرزندان و دوستان صمیمیتان را در نظر بگیرید؛ مسلماً تمام این عزیزان هم‌زمان در قلب‌ شما جای دارند. ضمناً ممکن است که هم‌زمان جذب چند نفر بشوید، اما نکته مهم این است که عاشق شدن و جذب شدن را با هم اشتباه نگیرید، هر چند شکی نیست که این دو احساس، هم‌پوشانی دارند.

عاشق شدن با جذب شدن تفاوت دارد. جاذبه جنسی واکنش شیمیایی کوتاه مدتی است که درون بدن رخ می‌دهد و چنان احساس جذبه شدیدی را ایجاد می‌کند که اجازه نمی‌دهد به درستی فکر کنید و باعث می‌شود به اشتباه فکر کنید که از صمیم قلب عاشق شده‌اید، در حالی‌که درگیر میل و شهوتی سطحی شده‌اید. با این حال عاشق شدن و به عبارتی یک “ارتباط قلبی عمیق” کمی با دوست داشتن یا هیجان زده شدن تفاوت دارد. عاشق شدن صرفاً به معنای حق‌شناسی عمیق یا داشتن یک احساس هیجان‌انگیز موقتی نیست و هدف آن احتمالاً فقط یک نفر است.

اما دیدگاه دیگر مربوط به افرادی است که معتقدند امکان دارد که یک انسان همزمان عاشق دو یا حتی چند نفر نیز شود.

به عقیده باربارادی آنجلیس قلب انسان همه خوبی‌ها و زیبایی‌های بیرونی و درونی را می‌پذیرد و حد مرزی نیز برای عاشق شدن وجود ندارد.

شما می‌توانید هم‌زمان عاشق دو نفر شوید؛ ممکن است یک نفر باعث شود که اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید، از جذابیت خودتان مطمئن و به همین دلیل عاشقش شوید. در این بین احتمال دارد نفر دومی باشد که احساسات دیگری مثل احساس امنیت را به شما القا کند و به همین خاطر عاشق او نیز بشوید.

ناگهان مغزتان دوپامین ترشح می‌کند، چون هر یک به روش خاص خود باعث می‌شود که احساس خاص بودن و محبوب بودن بکنید.

در نگاه اول ممکن است عاشق یک نفر بشوید، چون به نظرتان شخصیت جالبی دارد و برایش ارزش قائل هستید و هم‌زمان عاشق فرد دومی هم شوید که شخصیتی متفاوت اما به همان اندازه تأثیرگذار دارد.

عشق یک انتخاب است؛ شما تصادفاً عاشق یک نفر نخواهید شد و در دام عشقش گرفتار نمی‌شوید. خودتان تصمیم می‌گیرید که قلبتان را به روی یک نفر باز کنید، خوبی‌هایش را ببینید، در حضورش خودتان باشید، گارد دفاعی‌تان را پایین بیاورید، در مقابلش آسیب‌پذیر باشید و با او وارد قلمرو عشق بشوید.

بنابراین وقتی عاشق یک نفر می‌شوید، درواقع خودتان هستید که اجازه می‌دهید کسی وارد قلبتان بشود و یا حتی شخصی را که دورمی‌کنید باز به خودتان بستگی دارد.

آیا می‌توان وقتی در رابطه هستید، عاشق فرد دیگری شوید؟

این مسئله نوعی خیانت محسوب می‌شود. در اینجا به افرادی می‌پردازیم که دارای همسر یا نامزد هستند و رابطه‌ای جدی را پیش می‌برند. از جمله دلایلی که این اتفاق رخ می‌دهد این است که، افراد نگاه جدی به رابطه خود ندارند برخلاف ظاهر مسئله یا اینکه با شخصی که به اصطلاح عاشقشان هستند ازدواج نکرده‌اند و یا اینکه به اندازه کافی به این مسئله فکر نکرده‌اند و آن را خیلی ساده و راحت گرفته‌اند مثل یک احساس هیجانی که زودگذر است. این‌طور می‌شود که هیجانات خود را عشق می‌نامند و فکر می‌کنند که عاشق هستند.

هم‌زمان عاشق دو نفر بودن می‌تواند اعصاب خردکن باشد. جامعه به ما این‌گونه تلقین کرده است که عشق ورزیدن هم‌زمان به دو نفر اصولاً غیرممکن است و قرار گرفتن در چنین وضعیتی اصلاً مطلوب نیست.

همچنین عشق ورزیدن هم‌زمان به دو نفر غالباً جنبه خیانت به خود می‌گیرد، ضمناً اگر هر یک از دو معشوق از این وضعیت باخبر شوند، هر دو رابطه متلاشی می‌شود و شما با ناراحتی فراوان تنها می‌مانید. اگر هم‌زمان عاشق دو نفر هستید، خودتان را ببخشید که در این وضعیت قرار گرفته‌اید، چون یک انسان هستید.

عاشق دو نفر شده‌اید، چون هر دو خواسته‌هایی را که از یک رابطه عاشقانه دارید، به روشی خاص برآورده می‌کنند. این وضعیت پیچیده است، اما دلیلی ندارد که به خاطر آن شرمنده باشید. به جای آن که احساسات خود را علامت یک ویژگی بد در شخصیت‌تان تلقی کنید، بهتر است به این نتیجه برسید که چون رابطه فعلی نتوانسته است نیازهایتان را برآورده کند، به سمت دیگری کشیده شده‌اید.

سپس رابطه‌تان را به طور اصولی بررسی کنید و به جای آن که انگشت اتهام را به سمت شریک عاطفی‌تان بگیرید، سعی کنید مشکل‌تان را ریشه‌یابی کنید. برای مثال اگر فکر می‌کنید که عاشق دو نفر شده‌اید، احتمالاً نمی‌توانید در رابطه صمیمی بشوید و نمی‌دانید که چطور وارد بخش‌های عمیق‌تر رابطه بشوید؛ در نتیجه اجازه می‌دهید که رابطه با دیگری فکر و احساس‌تان را از رابطه فعلی منحرف کند.

در واقع وارد رابطه جدید شدن روشی برای اجتناب از صمیمیت و ایجاد پیوندی عمیق است. اگر وقت آزاد و جای خالی در قلب‌تان دارید که می‌توانید عاشق یک نفر دیگر بشوید، پس می‌توان نتیجه گرفت که به طور کامل روی فردی که در حال حاضر با او رابطه دارید، سرمایه‌گذاری نکرده‌اید.

گاهی اوقات بهتر است به جای آن که بگوییم عاشق دو نفر هستید، بگوییم که در واقع عاشق هیچ کس نیستید. ممکن است فکر کنید که همسرتان را دوست دارید یا جذب دیگری شده‌اید، اما هیچ یک از این دو احساس معیارهای لازم را برای عاشق محسوب شدن ندارد.

اگر هم‌زمان عاشق دو نفر شدیم باید چکار کنیم؟

اگر فکر می‌کنید که هم‌زمان عاشق دو نفر هستید، شتاب‌زده و نسنجیده عمل نکنید. شاید لازم بدانید که راز خود را برای هر دو نفر فاش نکنید و فکر کنید که بهترین کار این است که از رابطه فعلی خود جدا شده و یا وارد رابطه مخفیانه با نفر سوم شوید؛ اما هر یک از این اقدامات می‌تواند پیامدهای ناخوشایندی را برای شما و دو نفر دیگر به دنبال داشته باشد.

بهتر است که به مشاور مراجعه کنید تا وضعیت را به طور جدی بررسی و مشکل را ریشه‌یابی کنید. می‌توانید از مشاوره ازدواج بهره بگیرید. یادتان باشد که مشکل از همسر یا نامزدتان نیست، مشکل از رابطه‌تان است. عاشق دو نفر شدن می‌تواند به دلیل ترس‌تان از تعهد باشد. می‌توانید در جلسات مشاوره به این مشکل بپردازید، خودتان را بشناسید، معنای واقعی رابطه و صمیمیت را یاد بگیرید و خودتان و کسانی را که عاشق‌تان هستند از دل‌شکستگی نجات بدهید. وقتی از احساسات واقعی خود آگاه شوید، بهتر می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید. باید به آقایان هشدار بدهیم که حتی اگر همسرتان دید منفی نسبت به چند همسری نداشته باشد، بعید است وقتی به او بگویید که عاشق دیگری شده‌اید، واکنش خوشایندی نشان بدهد.

اگر شما در تصمیمتان برای بودن با یک نفر خیلی مصمم هستید، بدانید که بهترین کار گرفتن مشاوره از افراد آگاه و سپس دست به کار شدن و انجام دادن تصمیم است. گاهی اوقات ما زود دل می‌بندیم و زود هم فارغ می‌شویم. یکی از دلایل زود دلبستن توجه بیش از حد به افکار مزاحم، گوش دادن به حرف دیگران و توجه به احساسات زودگذر است. با توجه به این‌ موارد اگر درست تصمیم بگیریم هیچ وقت در دام اشتباهات نخواهیم افتاد.

چگونه می‌توانیم کسی که دوست داریم را فراموش کنیم؟

با فاصله گرفتن از او و خاطراتش می‌توانیم مهم‌ترین و بزرگ‌ترین قدم را برداریم. فاصله گرفتن از تمام چیزهایی که آن شخص را به یاد ما می‌آورد، می‌تواند دلتنگی‌ها را برطرف کند. بهترین راه سرگرم کردن خودتان با چیزهای مختلف است طوری که به هیچ چیز غیر از کار، درس و یا مسائل مربوط به خود غیر از آن شخص فکر نکنید.

همانطور که از قبل هم گفته شده بهترین کار شناخت خود و احساساتتان است. این کار باعث می‌شود بهترین راه را تشخیص دهید و در آن قدم بگذارید.
به شما پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه مقاله چطور کسی را که دوست داریم فراموش کنیم را مطالعه نمائید.

درآخر

همانطور که اشاره شد برای انتخاب فرد مورد نظر عجله نکنید و بهتر است با مراجعه به کلینیک روانشناسی مسائل خود را بیان نمائید.

متخصصین و مشاوران در کلینیک‌های روانشناسی مسائل شما مورد بررسی قرار داده و می‌توانند با استفاده از دانش و تجربه‌ای که طی سالیان به‌دست آورده‌اند را شما در زمینه امر ازدواج و یا مشکلات فردی راهنمایی نمایند.

برای دریافت مشاوره می‌توانید با شماره 22280882 و یا از طریق مراجعه به سایت موسسه مشاوره روانشناسی مستانه با ما در ارتباط باشید.