همسر خود را از روابط گذشته آگاه کنیم یا نه؟

  • خانه
  • وبلاگ
  • همسر خود را از روابط گذشته آگاه کنیم یا نه؟
همسر خود را از روابط گذشته آگاه کنیم یا نه؟

هریک از ما ممکن است در طی یک مرحله از زندگی‌مان وارد رابطه‌ای شده باشیم و گذشته‌ای داشته باشیم که نخواهیم باز گو کنیم یا برای همسر آینده‌مان خوشایند نباشد مساله‌ای که امروزه ذهن بسیاری از زوج‌ها را در مراحل اولیه ازدواج درگیر کرده‌است این است که آیا همسرم را از گذشته خود آگاه کنم؟ تمام جزئیات را با ایشان درمیان بگذارم؟ اگر بابت گذشته‌ام پشیمان شد چه؟ حقیقت ماجرا را بگویم؟

همسر خود را از روابط گذشته آگاه کنیم یا نه؟

اگر طرف مقابلتان در رابطه با گذشته یتان کنجکاوی نمی کند بهتر است در گفتن خاطرات پیش قدم نشوید. چرا که آن‌ها متعلق به گذشته هستن و حرف زدن در رابطه با آن‌ها فقط ممکن است باعث سوتفاهم‌.ها، حسادت و بدبینی شود اما اگر همسرتان در رابطه با گذشته ی شما و روابط قبلیتان از شما سوال کرد به او پاسخ هایی صادقانه اما کلی بدهید. در جلسه اول حرفی از همه گذشته نزنید و اجازه دهید در جلسات دوم یا سوم بعضی مسائل را بازگو کنید، مسائلی را بگویید که باعث برآشفتگی و عصبانیت طرف مقالبتان نشود مثلا از رفتارهای شخص قبلی که او اینگونه بود اینکار را می‌کرد یا شبیه به این‌ مسائل نگویید.در میان گذاشتن مسائل گذشته شما با همسر آینده به انتخاب خودتان است

چه مسائلی را باید بگوییم؟

در بین مسائلی که در گذشته پشت سر گذاشته‌اید لازم و ضروری است که یک سری مسائل را بازگو کنید قبل از مطلع سازی همسر آینده به کلینیک روانشناسی مراجعه کنید و مسائلی که می‌خواهید بگویید با مشاور ازدواج در میان بگذارید او شما را به بهترین شکل راهنمایی خواهد کرد. برخی از این مسائل مهم را در ادامه آوردیم:

مهمترین مسئله سلامتی شماست

گرچه نیازی به عنوان تمام مشکلات بهداشتی که تاکنون داشته‌اید نیست، مگر اینکه بخواهید، اما مهم است که همسرتان را در مورد مواردی که امروز ممکن است روی شما تأثیر بگذارد مطلع سازید. شما باید مسائل مربوط به سلامتی، به ویژه مسائلی را که ممکن است روی بچه دار شدن تأثیر بگذارد، یا بیماری‌های ناتوان کننده‌ای که می‌تواند توانایی شما را برای انجام برخی فعالیت‌ها مختل کند‌، به اشتراک بگذارید.

حوادث گذشته را بگویید

به شریک زندگی خود در مورد حوادث گذشته‌ای که هنوز هم شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند بگویید با گفتن این وقایع خود شما سبکتر خواهید شد. این رویدادها بر روابط امروز شما تأثیر می گذارند، فاش کردن آن‌ها به شما امکان می‌دهد شریک زندگی شما را درغلبه بر آن‌ها حمایت کند.

دلیل به پایان رسیدن رابطه قبلی را بگویید

اگرچه ممکن است ناخوشایند باشد، اما بحث در مورد اینکه چرا آخرین رابطه شما به پایان رسیده است، مزایای بسیاری دارد، با صحبت در مورد چگونگی پایان روابط قدیمی، می‌توانید با هم کار کنید تا از اتفاق دوباره اشتباهات مشابه جلوگیری کنید.

از موفقیت‌ها و مشکلاتی که پشت سر گذاشتید بگویید

اگر در گذشته چیز فوق العاده شرم آوری را پشت سر گذاشته‌اید، شریک زندگی خود را در جریان بگذارید. این بینش خوبی در شخصیت شما ایجاد می‌کند و ثابت می‌کند که شما قادر به رشد شخصی هستید

مشاوره ازدواج

چه مسائلی را نباید بگوییم؟

ممکن است بعضی مسائل که به نظر شما پیش پا افتاده باشد از نظر همسرتان و مشاور ازدواج منجر به واکنش همسرتان شود. همه چیز را بازگو نکنید در ادامه به برخی از مسائل که نباید گفته شوند اشاره کردیم:

صمیمیت‌های روابط سابق را نگویید

در مورد آنچه که نباید با شریک زندگی خود در میان بگذارید، وقتی صحبت از همسر سابق می‌شود یا مواردی که در گذشته تجربه کرده اید.همه افراد روابط متفاوتی ایجاد می کنند و شناخت آن‌ها مهم است آن‌ها را با تجربیات قبلی خود آزمایش نکنید. اگر فکر می‌کنید شریک زندگی شما از داستان لذت می‌برد یا با شنیدن آن چیز مهمی را یاد می‌گیرد، اشتباه می‌کنید و ممکن است او را دچار حسادت ناخواسته یا چیزی شبیه به این احساس کنید.

جزئیات را نگویید

در پاسخ‌هایتان تا جای که ممکن است از گفتن جزئیات خودداری کنید مثلا لزومی ندارد که اسم، شغل، شیوه ی آشنایی و... را توضیح بدهید چرا که گفتن تمام جزئیات ممکن است باعث ایجاد کدورت و افزایش حساسیت در طرف مقابلتان می شود.

گذشته را کنکاش نکنید

توجه داشته باشید که خودتان گذشته‌ی همسرتان را کنکاش نکنید. پرسش از گذشته طرف مقابلتان را به گذشته‌اش سوق می‌دهد و باعث می‌شود شما لحظات شیرین حال حاضر را از دست بدهید از طرفی با کنجکاوی و کنکاش گذشته طرف مقابلتان را نیز به پرسیدن سوالاتی از این قبیل تشویق می‌کنید. بهتر است به جای این برای همسرتان توضیح دهید که به خاطر حفظ رابطه و آرامش تان ترجیح می‌دهید از گذشته صحبت نکنید. به او بگویید که صحبت از گذشته جز ایجاد فاصله بین شما فایده ی دیگری نخواهد داشت.

پیش از ازدواج بررسی کنید

تحقیقات و بررسی‌های لازم جهت شناخت ویژگی‌ها، اخلاقیات و حسن رفتار طرف مقابلتان را قبل از ازدواج انجام دهید و توضیحات لازم را پیش از ازدواج بگویید تا با شناختی کامل اقدام کنید . این امر حساسیت و بدبینی ها را در آینده کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که طرف مقابلتان با آگاهی، انتخابی داشته باشد که در آینده جایی برای بحث و مجادله نگذارد.

اسرار همسر و گذشته او چقدر در زندگی مشترک اهمیت دارد؟

بستگی به اثر گذشته در حال حاضر شما و زندگی فعلی شما دارد.اگر همه چیز تمام شده و دیگر اثری از آن در زندگی فعلی وجود ندارد، فکر کردن به آن صرفا باعث آزار دادن خودتان می‌شود. بدون شک و تردید گذشته را کنار بگذارید روابط گذشته فقط در صورتی باعث بروز مشکلات می‌شوند که برای مثال، شخص در گذشته روابط عاطفی متعددی داشته است و هنوز هم در زندگی مشترکش به دنبال روابط خارج از ازدواج است یا فرد بچه ای از رابطه قبلی خود دارد و با شما عنوان نکرده‌است.

حرف آخر

دوام زندگی بر صمیمیت و صداقت استوار است، اما باید در نظر داشت صمیمیت و صداقت بی از حد در مورد بازگو کردن روابط گذشته ممکن است باعث ایجاد کدورت شود. قبل از بازگو کردن مسائل حتما با یک مشاوره ازدواج صحبت کنید و جزئیاتی را که در بالا عنوان کردیم به خاطر بسپارید.