علائم و ویژگی های اختلالات یادگیری

علائم و ویژگی های اختلالات یادگیری

اختلالات یادگیری تفاوت‌های عصبی در پردازش اطلاعات هستند که توانایی یادگیری افراد را در یک حوزه مهارت خاص محدود می کند. یعنی این اختلالات نتیجه تفاوت های واقعی در نحوه پردازش، درک و استفاده مغز از اطلاعات است. همه افراد در توانایی های یادگیری با یکدیگر تفاوت دارند، اما بسیاری از افراد در یادگیری دارای مشکلات شدیدی هستند که در طول زندگی آن‌ها ادامه دارد. هیچ راه حلی برای درمان اختلالات یادگیری وجود ندارد. برنامه‌های آموزشی ویژه می‌تواند به افراد در کنار آمدن و جبران این اختلالات کمک کند، اما ناتوانی یادگیری یک عمر طول خواهد کشید. یادگیری افراد ناتوان ممکن است در مدرسه یا محل کار مشکل داشته باشد.این ناتوانی‌ها همچنین ممکن است بر زندگی مستقل و روابط اجتماعی تأثیر بگذارد.

علائم و نشانه‌ها ناتوانی‌های یادگیری

معمولاً برای اولین بار هنگامی که کودکان شروع به یادگیری کم یا شکست در مدرسه می‌کنند، مشاهده می شود. پدر و مادر و معلمان پیش دبستانی اغلب برای اولین بار به دید نشانه های اولیه از ناتوانی‌های یادگیری کودکان ممکن است در یادگیری مهارت های اساسی مثل خواندن یا درک خواندن مشکل داشته باشد نگاه نمی‌کنند. مشکل در نوشتن، ریاضی یا زبان نیز ممکن است نشان دهنده یک مشکل باشد. برخی از دانش آموزان ممکن است به راحتی مهارت های ابتدایی را بیاموزند اما در به کارگیری مهارت ها در حل مسائل یا کارهای سطح بالاتر مدرسه مشکل دارند. زندگی با اختلالات یادگیری می تواند برای والدین و کودک مبارزه ای دردناک باشد.

در بسیاری از موارد، هنگام تشخیص کودکان، والدین احساس آرامش می کنند. تشخيص اطمينان بخش است زيرا از طريق معلمان آموزش ديده به برنامه هاي آموزش ويژه و حمايت بيشتري در مدرسه مي انجامد و برای دانش آموزان با ناتواني در يادگيري نيز برنامه هاي آموزشي فردي را جهت رفع نيازهاي خاص خود تهيه خواهند كرد. کودکانی که دارای شرایط ناتوانی در یادگیری هستند از آموزش های ویژه‌ای استفاده می کنند که بر اساس نقاط قوت، ضعف ها و شیوه های یادگیری منحصر به فرد هر کودک است.

علل و تشخیص

اعتقاد بر این است که اختلالات یادگیری به دلیل تفاوت های عصبی در نحوه پردازش اطلاعات مغز ایجاد می شود. به بیان ساده، زمانی فرد توانایی یادگیری را دارد که توانایی او برای یادگیری یک مبحث دانشگاهی بسیار کمتر از حد انتظار برای سن و یا سطح هوش باشد. این یک تصور غلط رایج در مورد ناتوانی های یادگیری است که افرادی که دارای این اختلالات هستند نمی توانند یاد بگیرند یا از همسالان خود هوش کمتری دارند. اما در واقع این چنین نیست. افراد دارای اختلال یادگیری در واقع به اندازه همسالان خود باهوش هستند.

در حقیقت، حتی ممکن است اختلال یادگیری وجود داشته باشد ولی همچنان دارای استعداد نیز باشید. تفاوت واقعی در این است که افراد دارای اختلال یادگیری متفاوت یاد می گیرند و ممکن است برای یادگیری موثر به انواع شیوه های آموزشی نیاز داشته باشند. در تشخیص اختلالات یادگیری، این تفاوت معمولاً از طریق ارزیابی برای تعیین ضریب هوشی یا نمره بهره هوشی کودک و همچنین نمرات آزمون پیشرفت آن‌ها در زمینه های خاص تحصیلی خواندن، ریاضی و زبان نوشتاری تعیین می شود

پردازش زبان، گوش دادن درک و بیان شفاهی نیز ممکن است مورد ارزیابی قرار گیرد و مرور کامل تاریخچه آموزشی دانش آموز برای رد سایر توضیحات احتمالی برای تفاوت در توسعه مهارت و ضریب هوشی قبل از تشخیص ناتوانی یادگیری انجام می شود . تشخیص و مداخله زودهنگام برای ناتوانی های یادگیری بسیار مهم است. اگر مشکوک هستید که فرزند شما دارای مشکل یادگیری است، نحوه تشخیص علائم رایج یا ناتوانی احتمالی را مطالعه کنید.

اختلال یادگیری

آیا اختلالات یادگیری بیولوژیکی هستند؟

اعتقاد بر این است که ناتوانی های یادگیری واقع نوعی ناتوانی ارگانیک است که در نتیجه مشکلات پردازش عصبی ایجاد می شود و در یادگیری و به کارگیری مهارت‌ها در یک یا چند حوزه دانشگاهی مشکل ایجاد می کند. شواهد نشان می دهد که شانس کودک برای داشتن اختلال یادگیری زمانی افزایش می یابد که والدین یا سایر اقوام نیز دارای اختلال یادگیری باشند. این نشان می دهد که وراثت در برخی موارد نقش دارد. با این حال، دلایل احتمالی دیگری برای این اختلال وجود دارد که در برخی موارد می توان از آن‌ها جلوگیری کرد.

آیا به اختلال یادگیری مشکوک هستید؟

اگر فکر می کنید فرزند شما ممکن است دارای اختلال یادگیری باشد، برای ارزیابی فرزند خود به مراکز روانشناسی مراجعه کنید. این مراکز گام به گام شما را در مراحل ارجاع برای ارزیابی قرار می دهد تا مشخص شود آیا فرزند شما دارای اختلال یادگیری است یا نوع دیگری از ناتوانی آموزشی.

مقاله پیشنهادی: سندروم حافظه کاذب چیست؟

تفاوت‌های جنسیتی در اختلالات یادگیری

طبق اعلام مرکز ملی آمار آموزش و پرورش، در طول سال تحصیلی 2018 تا 2019، 18 درصد از دانش آموزان پسر 6 تا 21 ساله از خدمات ویژه آموزشی برخوردار بودند، در حالی که 10 درصد از دانش آموزان دختر از این خدمات بهره‌مند می شدند. مطالعات نشان داده است که بر اساس معیارهای علمی، در مورد مشکلات یادگیری شکاف جنسیتی وجود ندارد. از این جهت معلمان حمایت از دختران را دو برابر توصیه می‌کنند. در حقیقت، تحقیقات نشان داده است که پسران و دختران به همان اندازه دارای اختلال یادگیری هستند.

اگر والدین یک پسر یا یک دختر هستید، اگر فکر می کنید که فرزند شما ممکن است دچار اختلال یادگیری یا ADHD یا مشکلات دیگر توجه باشد، با معلم صحبت کنید. دریابید که آن‌ها در کودک شما متوجه چه رفتارهایی شده‌اند و هر گونه نگرانی که ممکن است داشته باشند.

اگر شما یک دختر دارید، توجه داشته باشید که اگر او اختلال توجه داشته باشد، ممکن است در کلاس درس اینطور ظاهر نشود. به جای این که در زمان‌های نامناسب اختلال ایجاد کند یا در اتاق حرکت کند، ممکن است نسبت به آنچه معلم می گوید بی‌علاقمند به نظر برسد یا مستعد صحبت کردن سربسته یا صحبت مداوم با بچه هایی است که در نزدیکی نشسته اند. شما و معلم باید بتوانید تشخیص دهید که آیا فرزند شما با اختلال یادگیری دست و پنجه نرم می کند یا نه؟ تا بتوانید برای آزمایش او اقدام و به مشاور روانشناس کودک و نوجوان مراجعه کنید.