نقش مشاور در درمان افسردگی و غم

نقش مشاور در درمان افسردگی و غم

درمان افسردگی، که به عنوان مشاوره غم نیز شناخته می‌شود، به درمانی گفته و به کسانی ارائه می‌شود که از دست دادن یکی از عزیزان خود رنج می‌برند و مراحل سوگواری را پشت سر می‌گذارند. فرآیند سوگواری می تواند مجموعه ای از احساسات مختلف از جمله غم، عصبانیت، گناه و پشیمانی را شامل شود و داشتن یک متخصص در مراحل مختلف این روند مفید است. یک درمانگر غم می‌تواند در مواردی مانند سازگاری با زندگی بدون معشوق، کمک به احساس گناه در مورد چیزهایی که دوست دارید و متفاوت پیش رفته باشد یا احساساتی که ممکن است کسی را نداشته باشید که با او در میان بگذارید، کمک کند. روند غم و اندوه می‌تواند زمان گیج کننده‌ای باشد و درمان داغ برای کمک به شما در درک همه چیز وجود دارد.

جنبه های درمان ناراحتی و غم

اگر در حال فکر به درمان غم هستید یا قرار ملاقات با مشاور دارید، ممکن است فکر کنید که چه چیزی انتظار می‌رود یا چرا برای شما مفید خواهد بود. در زیر برخی از جنبه‌های مختلف درمانی که ممکن است با درمانگر خود انجام دهید، آورده‌ایم.

ارتباط با احساسات 

درمانگر غم می‌تواند به شما کمک کند تا با احساسات خود در ارتباط باشید و آن‌ها را در یک فضای امن بیان کنید. اگر کسی را ندارید که با او صحبت کنید یا در ابراز این احساسات به دوستان یا خانواده احساس راحتی نکنید، این کار می‌تواند بسیار مفید باشد. یک درمانگر می‌تواند بدون ارائه توصیه به شما گوش دهد و به شما کمک کند احساس کنید احساسات شما مهم است.

پذیرش ضرر

اگر احساس می‌کنید ارتباط شما قطع شده یا بی‌حس شده‌اید، مشاور می‌تواند به شما در جهت پذیرش واقعیت از دست دادن عزیزتان کمک کند. این امر می‌تواند اهمیت ویژه‌ای داشته باشد اگر تمایل دارید احساسات خود را ببندید یا با عدم فکر کردن به آن موقعیت، با آن کنار بیایید.

ضربه روحی

اگر شاهد مرگ معشوق خود بوده‌اید یا جنبه‌های آسیب‌زای از دست دادن دیگری در شما وجود داشته‌است، مشاور می‌تواند به شما در درمان آسیب کمک کند. در طول درمان، شما آنچه را که مشاهده کرده‌اید شرح می‌دهید، درباره احساسی که در شما ایجاد کرده است بحث می‌کنید و یاد می‌گیرید که چگونه با حمایت درمانگر خود به جلو حرکت کنید. انجام این کار در حضور یک درمانگر که می‌تواند همدلی و حمایت را ارائه دهد می‌تواند مفید باشد.

گناه

اگر در مورد کارهایی که باید انجام می‌دادید احساس گناه می‌کردید یا اینکه اوضاع چگونه می‌تواند متفاوت باشد، یک درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا با این احساسات کنار بیایید. یک مشاور می‌تواند به شما کمک کند تا ببینید که زندگی شما مهم‌تر از حفظ گناه در مورد چیزهایی است که نمی‌توانید تغییر دهید.

برخورد با زندگی روزمره

اگر فردی را که هر روز با شما بود از دست داده‌اید و زندگی روزمره شما به هم ریخته است، یک درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا زندگی خود را سازماندهی کرده و روش‌های جدیدی برای حل این مسائل پیدا کنید. یک درمانگر می‌تواند به شما در ایجاد برنامه‌ها کمک کند.

ایجاد سیستم پشتیبانی

یک درمانگر می‌تواند به شما در ایجاد یک سیستم حمایتی با اتصال شما به منابع جامعه یا گروه‌های حمایتی که به شما پشتیبانی می‌کنند، کمک کند . این امر در صورتی اهمیت دارد که نمی‌دانید برای دریافت راهنمایی در جامعه خود به کجا مراجعه کنید یا مطمئن نیستید که چه خدمات حمایتی برای شما در دسترس خواهد بود.

انجام مراسم تشییع جنازه

اگر اخیرا عزیزی را از دست داده‌اید، ممکن است نتوانید مراسم را برگزار کنید درمانگر به شما کمک خواهد کرد تا به انجام مراسم تشییع جنازه، فکر کنید. این مهم است تا اطمینان حاصل شود که شما در شرایطی که ممکن است نتوانید به وضوح فکر کنید، به گونه ای درست تصمیم بگیرید. اگر از دست دادن قریب الوقوع نیست، ممکن است این فرصت را داشته باشید که قبل از مرگ واقعی، روند درمان را آغاز کنید.

مقاله پیشنهادی: در چه شرایطی به کلینیک روانشناسی مراجعه کنم؟

بررسی افسردگی

یک درمانگر همچنین از شما سوالاتی می‌پرسد تا مشخص شود آیا شما با علائم بالقوه قابل درمان اختلال افسردگی زندگی می‌کنید یا خیر.

نوشتن

درمانگر شما به شما ابزاری برای مدت درمان شما معرفی خواهد کرد، مانند یادداشت‌های روزانه در مورد احساسات خود و اتفاقات روزانه، نوشتن در مورد خاطره‌ها و کار و بیان مشکلات از طریق نوشتن. نوع دیگری از روزمره نویسی این است که نامه‌ای به عزیز از دست رفته بنویسید تا احساسات خود را در مورد از دست دادن آن‌ها و یا زندگی شما در حال حاضر بعد از رفتن آن‌ها، بیان کنید.

توصیه کتاب

یک درمانگر همچنین می‌تواند کتاب‌های خوبی را برای مطالعه در مورد روند درمان ارائه دهد تا بتوانید درک کنید که چه انتظاری دارید و احساسات شما طبیعی است.

هنر درمانی

برخی از درمانگران نیز هنر درمانی انجام می‌دهند. هنر درمانی برای غم و اندوه ممکن است شامل ایجاد یک کتاب نقاشی، انجام یک پروژه صنایع دستی یا ایجاد هنرهای دیگر برای به یاد آوردن محبوب شما باشد. هنر درمانی همچنین راهی برای تمرین آرامش بخشیدن به خود است، که اگر شما هم اضطراب را تجربه می‌کنید می‌تواند مفید باشد.

مسائل حل نشده

اگر احساس می‌کنید که مسائل حل نشده‌ای در رابطه با از دست دادن معشوق خود دارید. به عنوان مثال، شاید هنگام مرگ او در میانه مشاجره بوده‌اید. در طول درمان، این شانس را دارید که این مسائل را از طریق فرآیندهایی مانند تکنیک صندلی خالی یا سایر سناریوهای ایفای نقش حل کنید. این به شما این فرصت را می‌دهد تا با عزیزان خود صحبت کنید انگار هنوز در اینجا هستند.

انواع درمان ناراحتی

غم درمانی پیچیده یک نوع خاص از درمان است که برای کسانی که غم پیچیده را تجربه می‌کنند، انجام می شود. این نوع درمان بر اساس تکنیک‌های دیگر مانند درمان شناختی-رفتاری (CBT) ، درمان بین فردی (IPT) و نظریه دلبستگی است. برخی از تکنیک های خاص مورد استفاده در غم درمانی پیچیده عبارتند از: بیان داستان مرگ، تفکیک غم از ضربه، سازماندهی غم، مقابله با گناه و احترام به عزیز شما.

مزایای درمان

در مورد مزایای درمان کنجکاو هستید یا نیاز به دلایلی برای شرکت در روند درمان دارید. در صورتی که با اندوه خود دست و پنجه نرم می‌کنید، دلایلی را برای در نظر گرفتن درمان در زیر آورده‌ایم: مهارت‌های مقابله‌ای را بیاموزید. درمان می‌تواند در یکی از بدترین دوران زندگی به شما کمک کند تا روش‌های جدید مقابله را بیاموزید و قدرت روانی خود را در مواجه با سختی‌ها افزایش دهید. در هر سن و سالی که هستید احساسات خود را بیان کنید، درمان می‌تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را بیان کرده و حتی مدت‌ها بعد از ضربه اولیه احساس بهتری داشته باشید. اندوه خود را درک کنید.

این نوع درمان به شما کمک می‌کند تا غم و اندوه خود را بفهمید و انتظار داشته باشید که در مراحل مختلف فرآیند سوگواری (مانند انکار، عصبانیت، چانه زنی، افسردگی و پذیرش) پیش بروید. حس خود را بازیابی کنید. درمان افسردگی می‌تواند به شما کمک کند تا هویت جدیدی را بدون معشوق خود ایجاد کنید، زیرا تمرکز خود را بر سایر زمینه‌های زندگی خود یا نقش‌های دیگری که بازی می‌کنید، متمرکز میکند. با احساسات سخت کنار بیایید. اگر در غم و اندوه هستید، درمان می‌تواند به شما کمک کند تا دردها و احساساتی را که در آن لحظه تجربه می‌کنید، برطرف کنید. عزیز خود را به روش سالم به خاطر بسپارید.

این نوع درمان می‌تواند به شما کمک کند ارتباط خود را با معشوق خود حفظ کنید در حالی که هنوز زندگی خود را ادامه می‌دهید. این مهم است تا بتوانید از نحوه به خاطر آوردن آن شخص احساس خوبی داشته باشید. مهارت‌های مدیریت زندگی. درمان افسردگی می‌تواند به شما در مدیریت تغییرات معمول و سازگاری با زندگی جدید بدون عزیز از دست رفته کمک کند. در این دوران پر آشوب، داشتن کسی که در این تغییرات به شما کمک کند می‌تواند مهم باشد. اگر در میانه غم و اندوه هستید، ممکن است در تصمیم‌گیری به مشکل برخورد کنید. می‌توانید از مشاورین کلینیک مشاوره روانشناسی مستانه نیز کمک بگیرید.