عواقب فریادزدن والدین بر سر کودکان چیست؟

  • خانه
  • وبلاگ
  • عواقب فریادزدن والدین بر سر کودکان چیست؟
عواقب فریادزدن والدین بر سر کودکان چیست؟

ما بهترین چیز را برای فرزندانمان می‌خواهیم. به همین دلیل است که بسیاری از والدین با انتخاب‌های والدینی دست و پنجه نرم می‌کنند و درنهایت ما فقط انسان هستیم. طبیعی است که از فرزندان خود ناامید شوید به خصوص اگر آن‌ها بدرفتاری کنند اما نحوه بیان این ناامیدی و برخورد با شرایط می‌تواند تأثیرات عمده‌ای بر رشد شخصیت و سلامت بلندمدت آن‌ها داشته باشد.

مشکل اینجاست که فریاد زدن برای هیچکس حس خوبی ندارد. آخرین باری که بعد از اینکه کسی سر شما فریاد زد یا شما سر آن‌ها فریاد زدید، چه زمانی احساس بهتری داشتید؟ تحقیقات جدید نشان می‌دهد که فریاد زدن بر سر بچه‌ها می‌تواند به همان اندازه مضر باشد که آن‌ها را کتک بزنید. در این مطالعه دو ساله، اثرات ناشی از تنبیه فیزیکی و کلامی خشن به طرز وحشتناکی مشابه بود. کودکی که سرش فریاد می‌زنند، به احتمال زیاد رفتار مشکل دار از خود نشان می‌دهد، در نتیجه فریادهای بیشتری برمی‌انگیزد. این یک چرخه غم انگیز است. اگر احساس می‌کنید در زمینه رفتار با کودک از اطلاعات کمی برخوردار هستید می‌توانید همراه با کودک خود به کلینیک روانشناسی مراجعه کنید.

در واقع، اقدامات تنبیهی شدید والدین، مانند فریاد زدن، می‌تواند تأثیری حتی بزرگ‌تر از آنچه قبلاً تصور می‌شد بر روی بچه‌ها داشته باشد. در ادامه بخوانید تا بدانید که مطالعات بالینی در مورد اثرات بلندمدتی که فریاد زدن روی کودکان می‌تواند داشته باشد، یافته است.

1. فریاد زدن مشکلات رفتاری آن‌ها را بدتر می‌کند

وقتی بچه‌ها بد رفتار می‌کنند، فریاد زدن می‌تواند واکنشی طبیعی باشد. فریاد زدن و فریاد زدن بر سر فرزندانتان ممکن است احساس رهایی داشته باشد، به عنوان نوعی انضباط عمل کند، یا تنها راه جلب توجه کودک به نظر برسد، به خصوص زمانی که استرس دارید اما اثرات روانی فریاد زدن بر سر یک کودک، چه کودک نوپا و چه متوسطه، واقعی است و کارشناسان آن را کاملاً مضر می‌دانند. اگر ارتباط واقعی هدف شماست، باید یاد بگیرید که چگونه به نفع روش‌های مؤثرتر، فریاد زدن سر فرزندانتان را متوقف کنید.

در مورد روابط والدین و فرزند نشان داد که این امر در بسیاری از خانواده‌ها صادق است. در این مطالعه، نوجوانان 13 ساله‌ای که‌ توسط والدینشان بر روی ‌آن‌ها فریاد می‌زدند، با افزایش سطح رفتار بد خود در سال بعد واکنش نشان دادند.

اگر فکر می‌کنید مهم است که کدام والدین تنبیه را انجام می‌دهند، اینطور نیست. مطالعه دیگری نشان داد که انضباط سخت از سوی پدر یا مادر، تفاوتی ندارد. نتیجه یکسان است، مشکلات رفتاری بدتر می‌شوند.

2. فریاد زدن نحوه رشد مغز آن‌ها را تغییر می‌دهد

فریاد زدن و سایر تکنیک‌های سخت والدین می‌تواند به معنای واقعی کلمه نحوه رشد مغز کودک شما را تغییر دهد. این به این دلیل است که انسان‌ها اطلاعات و رویدادهای منفی را سریع‌تر و کامل‌تر از موارد خوب پردازش می‌کنند.

اسکن MRI مغز افرادی که سابقه سوء استفاده کلامی والدین در دوران کودکی داشتند را با اسکن افرادی که سابقه سوء استفاده نداشتند مقایسه کرد. آن‌ها تفاوت فیزیکی قابل توجهی در بخش‌هایی از مغز که مسئول پردازش صداها و زبان هستند، پیدا کردند که در این امر شما به عنوان والدین باید قبل از حاد شدن وضعیت کودک خود از مشاوره تربیت فرزند برخوردار شوید.

3. فریاد زدن می تواند منجر به افسردگی شود

علاوه بر این که کودکان هنگام فریاد زدن والدینشان آسیب می‌بینند، می‌ترسند یا ناراحت می‌شوند، آزار کلامی این توانایی را دارد که مشکلات روانی عمیق‌تری را ایجاد کند که تا بزرگسالی نیز ادامه داشته باشد. در مطالعه‌ای که مشکلات رفتاری فزاینده‌ای را توسط نوجوانان 13 ساله‌ای که فریاد می‌زدند بررسی کرد، محققان همچنین متوجه افزایش علائم افسردگی شدند.

بسیاری از مطالعات دیگر نیز یک ارتباط منبع قابل اعتماد بین سوء استفاده عاطفی و افسردگی یا اضطراب را نشان می‌دهند. این نوع علائم می‌تواند منجر به بدتر شدن رفتار شود و حتی می‌تواند به اقدامات خود تخریبی مانند مصرف مواد مخدر یا افزایش فعالیت جنسی پرخطر تبدیل شود.

4. فریاد زدن تأثیراتی بر سلامت جسمانی دارد

تجربیاتی که در دوران رشد داریم ما را به طرق مختلف شکل می‌دهد، که حتی ممکن است متوجه برخی از آن‌ها نباشیم. استرس در دوران کودکی ناشی از والدینی که کلامی آزاردهنده هستند، می‌تواند خطر ابتلای کودک به برخی مشکلات سلامتی را در بزرگسالی افزایش دهد. منبع معتبر تحقیقاتی به ما می‌گوید که تجربه استرس در دوران کودکی می‌تواند تأثیرات طولانی مدتی بر سلامت جسمانی داشته باشد.

5. فریاد زدن می‌تواند باعث درد مزمن شود

ارتباطی بین تجربیات منفی دوران کودکی، از جمله سوء استفاده کلامی و سایر انواع آزار و اذیت و ایجاد شرایط مزمن دردناک بعدی پیدا کرد. این شرایط شامل آرتریت(التهاب مفاصل)، سردردهای بد، مشکلات کمر و گردن و سایر دردهای مزمن بود.

برای ایجاد تغییر در رفتار والدین یا یادگیری تکنیک‌های جدید هیچ وقت دیر نیست. اگر متوجه شدید که زیاد فریاد می‌زنید یا عصبانی شده‌اید، کمک بخواهید. یک درمانگر یا حتی یکی دیگر از والدین می‌تواند به شما کمک کند تا برخی از این احساسات را مرتب کنید و برنامه‌ای برای مقابله با آن‌ها به روشی سالم‌تر تهیه کنید.