سندروم حافظه کاذب چیست؟

سندروم حافظه کاذب چیست؟

اشتباهات حافظه کاملاً رایج است. مردم غالباً حافظه را چیزی مانند ضبط کننده فیلم می‌دانند که با دقت و وضوح کامل، هر آنچه را که اتفاق می‌افتد، به طور دقیق و مستند ذخیره می کند. در حقیقت، حافظه بسیار مستعد مغالطه است. افراد می توانند از صحت حافظه خود کاملاً مطمئن باشند، اما این اطمینان تضمینی برای صحت حافظه خاص نیست. نمونه هایی از این پدیده می تواند از موارد نسبتاً پیش پا افتاده باشد مانند یادآوری قفل کردن غلط درب ورودی گرفته تا موارد بسیار جدی تر، مانند به خاطر سپردن دروغ جزئیات حادثه ای که شاهد آن بوده اید، باشد.

تعاریف حافظه کاذب

روانشناسان چگونه حافظه کاذب را تعریف می‌کنند، چگونه آن‌ها را از اشکال دیگر خطاپذیری حافظه متمایز می کنند، برخی از عناصر مشترک حافظه کاذب عبارتند از: تجارب ذهنی که به اعتقاد مردم بازنمایی دقیقی از وقایع گذشته است جزئیات پیش پا افتاده به طور مثال با اعتقاد بر این که وقتی به خانه برگشتید کلیدهای خود را روی میز می گذارید، بسیار جدی تر به طور مثال با اعتقاد به اینکه شخصی را در صحنه جرم دیده اید. حافظه کاذب با خطاهای حافظه ساده متفاوت است. در حالی که همه ما مستعد خطا پذیری حافظه هستیم، حافظه کاذب چیزی فراتر از یک اشتباه ساده است. این شامل سطح اعتبار حافظه است. هر کس گهگاه دچار نقصان حافظه می شود، خاطرات کاذب از این نظر منحصر به فرد هستند که بیانگر خاطره‌ای متمایز از اتفاقی است که در واقع رخ نداده است. این در مورد فراموش کردن یا مخلوط کردن جزئیات چیزهایی که ما تجربه کرده ایم نیست. این در مورد به خاطر سپردن مواردی است که ما از ابتدا تجربه نکرده ایم.

چه چیزی باعث به وجود آمدن حافظه کاذب می شود؟

چه زمانی خاطرات دروغین اتفاق می افتد، عواملی که می توانند حافظه کاذب را تحت تأثیر قرار دهند شامل اطلاعات غلط و سواستفاده از منبع اصلی اطلاعات است. دانش موجود و سایر خاطرات نیز می توانند در شکل گیری یک حافظه جدید اختلال ایجاد کنند و باعث شود خاطره یک واقعه اشتباه یا کاملا نادرست باشد

الیزابت لوفتوس، محقق حافظه، با تحقیقات خود نشان داده است که القای خاطرات نادرست از طریق پیشنهاد امکان پذیر است. وی همچنین نشان داده است که با گذشت زمان این خاطرات می توانند قویتر و زنده تر شوند. با گذشت زمان، خاطرات تحریف می شوند و شروع به تغییر می کنند. در بعضی موارد، حافظه اصلی ممکن است تغییر داده شود تا اطلاعات یا تجربیات جدید را در خود جای دهد.

تأثیر بالقوه خاطرات کاذب در حالی که ما همه با خطاپذیری حافظه آشنا هستیم، بسیاری از مردم نمی دانند که چگونه حافظه کاذب تاثیرگذار است. افراد به طرز چشمگیری مستعد ابتلا به این سندروم هستند، که می تواند خاطرات رویدادها و چیزهایی را که واقعاً برای ما اتفاق نیفتاده ایجاد کند. بیشتر اوقات این خاطرات دروغین بسیار بی‌نتیجه هستند، خاطره‌ای که شما کلیدها را به خانه آورده اید و در آشپزخانه آویزان کرده‌اید، در حالی که مثلاً در واقع آن‌ها را در ماشین رها کرده اید. اما در موارد دیگر، خاطرات نادرست می توانند پیامدهای جدی داشته باشند. محققان دریافته اند كه خاطرات كاذب یكی از علل اصلی محكومیت های كاذب است كه معمولاً از طریق شناسایی نادرست مظنون یا خاطرات كاذب در بازجویی های پلیس انجام می شود.

حافظه کاذب

خاطرات غلط می تواند بر عادات غذایی شما تأثیر بگذارد در یک آزمایش در مورد چگونگی تأثیر خاطرات کاذب بر رفتار، محققان با بیان اینکه شرکت کنندگان پس از خوردن سالاد تخم مرغ در کودکی بیمار شده اند، یک حافظه کاذب ایجاد کردند. پس از آن، چهار نوع ساندویچ مختلف از جمله ساندویچ سالاد تخم مرغ به شرکت کنندگان ارائه شد. در کمال تعجب، کسانی که با خاطره نادرست بیماری در کودکی متقاعد شده بودند، تغییر رفتار و نگرش نسبت به گزینه سالاد تخم مرغ نشان دادند. این نتایج نشان می دهد که نه تنها می توان خاطرات نادرست را از طریق پیشنهاد به راحتی ایجاد کرد. این خاطرات نادرست همچنین می توانند تأثیر بسیار واقعی بر رفتار داشته باشند

خاطرات کاذب تصمیمات پایان زندگی را پیچیده می کند خاطرات دروغین همچنین می تواند در تصمیم گیری افراد در پایان زندگی خود تأثیر بگذارد، از جمله نوع درمانی که می خواهند، نوع مراقبتی که می خواهند داشته باشند و اینکه آیا می خواهند مداخلات نجات انجام شود یا خیر.

خاطرات کاذب می توانند عواقب تغییر دهنده زندگی و حتی مرگبار داشته باشند

در موارد دیگر، خاطرات نادرست تأثیر شگرف و نگران کننده‌ای بر زندگی مردم داشته است. خاطرات دروغین همچنین منجر به اتهامات دروغین و محکومیت های کاذب برای انواع جرایم از جمله سواستفاده جنسی شده است. به عنوان مثال، در سال 1994 ، یک معلم 26 ساله پیش دبستانی پس از محکومیت به اتهام 115 مورد سواستفاده جنسی از 20 کودک تحت مراقبت از خود، چهار سال در زندان به سر برد. بعداً توسط کمیته ای متشکل از نزدیک به 50 دانشمند بررسی شد که بسیاری از ادعاهای غیرقابل قبول درمورد متهم (که شامل مجبور کردن کودکان به خوردن مدفوع وی و تجاوز به آنها با چاقو و چنگال) بود، به خاطرات دروغ آلوده بود.

در نتیجه، محکومیت متهم لغو شد. خاطرات دروغین نیز می تواند عواقب مهلکی به همراه داشته باشد. در یک مورد وحشتناک، مادری به طور تصادفی پسر نه ماهه خود را در صندلی عقب اتومبیل خود هنگام رفتن به یک کار صبح فراموش کرد. وقتی او متوجه اشتباه خود شد، دیگر خیلی دیر شده بود. با رسیدن دما به 110 درجه فارنهایت در داخل اتومبیل، پسرش به دلیل هایفوتراپی درگذشت.

در بسیاری از موارد، این تصادفات زمانی اتفاق می افتد که والدین به اشتباه باور کنند که فرزندان خود را در مهد کودک یا در پرستار بچه نگه داشته اند. در این پرونده، صبح همان روز رها كردن شوهرش در محل كار باعث شد كه او فكر كند كه در واقع پسرش را پیش پرستار بچه رها كرده است. اساساً، او یک خاطره نادرست از به زمین انداختن پسرش ایجاد کرد و باعث شد فراموش کند که کودک هنوز در صندلی عقب است.

افکارنهایی

حافظه یک ماشین است، و بی عیب و نقص نیست در حالی که مردم اغلب چنین داستان هایی را می خوانند و فوراً فکر می کنند، این حادثه هرگز برای من اتفاق نمی افتد. من یک حافظه عالی دارم شواهد خلاف این را نشان می دهد. تحقیقات نشان داده است که همه نسبت به خاطرات کاذب حساس هستند، حتی افرادی که دارای حافظه فوق العاده خوب هستند.