خانواده درمانی چیست؟

خانواده درمانی چیست؟

خانواده درمانی نوعی درمان است که توسط مشاوره خانواده برای کمک به مسائلی طراحی شده‌است که به طور خاص بر سلامت روان و عملکرد خانواده تأثیر می‌گذارد. این کار می‌تواند به تک تک اعضای خانواده کمک کند تا روابط قوی‌تری ایجاد کنند، ارتباطات را بهبود بخشند و تعارضات درون سیستم خانواده را مدیریت کنند.

خانواده درمانی استراتژیک چیست؟

برخی از اهداف اولیه خانواده درمانی ایجاد یک محیط بهتر در خانه، حل مسائل خانوادگی و درک مسائل منحصر به فردی است که ممکن است یک خانواده با آن مواجه شود.

انواع خانواده درمانی

خانواده درمانی انواع مختلفی دارد. چند موردی که ممکن است با آن‌ها روبرو شوید عبارتند از:

سیستم درمانی خانواده : این نوع رویکردی است که برای کمک به افراد در استفاده از نقاط قوت روابط خود به منظور غلبه بر مشکلات سلامت روان تمرکز دارد.

خانواده درمانی عملکردی : این یک درمان کوتاه مدت است که اغلب برای جوانانی که مشکلات رفتار پرخطر، خشونت یا مصرف مواد را تجربه می‌کنند، استفاده می‌شود. به نوجوانان و خانواده‌ها کمک می‌کند تا در عین ایجاد اعتماد و احترام برای هر فرد به دنبال راه حل باشند.

خانواده درمانی روایتی : این نوع، اعضای خانواده را تشویق می‌کند که هر کدام داستان خود را تعریف کنند تا بفهمند این تجربیات چگونه شخصیت آن‌ها را شکل می‌دهند و چگونه با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. با کار کردن با این نوع درمان، فرد می‌تواند مشکلات را به‌طور عینی‌تر از دریچه چشم خود ببیند.

آموزش روانی : این نوع درمان برای کمک به اعضای خانواده در درک بهتر شرایط سلامت روان متمرکز است. با دانستن بیشتر در مورد داروها، گزینه‌های درمانی و رویکردهای خودیاری، اعضای خانواده می‌توانند به عنوان یک سیستم حمایتی منسجم عمل کنند.

خانواده درمانی حمایتی : این نوع درمان بر ایجاد یک محیط امن متمرکز است که در آن اعضای خانواده می‌توانند آشکارا احساسات خود را به اشتراک بگذارند و از حمایت خانواده خود برخوردار شوند.

برخی از درمانگران ممکن است از نوع خاصی از خانواده درمانی استفاده کنند. در مقابل، دیگران ممکن است رویکرد چندوجهی را اتخاذ کنند که جنبه‌هایی از انواع مختلف درمان را متناسب با نیازهای خانواده در بر می‌گیرد.

تکنیک‌های خانواده درمانی چیست؟

تکنیک‌های مورد استفاده در خانواده درمانی معمولاً به عواملی مانند جهت گیری نظری درمانگر و نیازهای خاص خانواده بستگی دارد. برخی از روش‌هایی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از:

تکنیک‌های رفتاری : این روش‌ها اغلب بر آموزش مهارت‌ها و آموزش روانی برای کمک به اعضای خانواده برای رسیدگی به مشکلات خاص تمرکز دارند. برای مثال، الگوسازی و ایفای نقش ممکن است برای کمک به اعضای خانواده در حل مشکلات ارتباطی مورد استفاده قرار گیرد.

تکنیک‌های روان پویایی : این روش‌ها شامل ارزیابی نحوه تفسیر و پاسخ هر یک از اعضای خانواده به مشکلاتی است که با آن مواجه هستند. درمانگر با خانواده کار می‌کند تا بینش‌های عاطفی جدید ایجاد کند و راه‌های جدیدی برای پاسخگویی موثرتر کشف کند.

تکنیک‌های ساختاری : این روش‌ها بر کمک به اعضای خانواده با مرزها و پویایی قدرت در خانواده تمرکز می‌کنند. چنین تکنیک‌هایی می‌تواند به خانواده‌ها کمک کند تا مرزهای جدیدی ایجاد کنند و روال‌هایی را ایجاد کنند که عملکرد خانواده را بهبود می‌بخشد.

تکنیک‌های مورد استفاده در خانواده درمانی بر بهبود آگاهی عاطفی، کمک به تغییرات عمده در خانواده، کمک به افراد برای پذیرش چیزهایی که نمی‌توانند کنترل کنند و بهبود ارتباطات و همکاری متمرکز است.

سایر تکنیک‌های خاص مورد استفاده در خانواده درمانی ممکن است شامل یادگیری تمرین همدلی، اعتبار سنجی عاطفی، گوش دادن تأملی و چارچوب بندی مجدد شناختی باشد.

خانواده درمانی چه کمکی می تواند داشته باشد

خانواده درمانی می‌تواند به افراد با مسائل مختلف کمک کند. برخی از این موارد عبارتند از:

مشکلات رفتاری در کودکان یا نوجوانان

تغییرات درون خانواده

مشکلات ارتباطی

مرگ یکی از عزیزان

طلاق، جدایی یا مشکلات زناشویی

تعارضات والدین و فرزندان

مشکلات بین خواهر و برادر

مسائل مربوط به فرزندپروری

رویدادهای استرس زا یا تغییرات عمده زندگی

این نوع درمان همچنین می‌تواند مشکلات سلامت روان فردی مانند اضطراب، بیماری مزمن، افسردگی و مصرف مواد را که می‌تواند کل خانواده را تحت تاثیر قرار دهد، برطرف کند.

فواید خانواده درمانی

از آنجا که این شکل از درمان به ارتباطات می‌پردازد، اعضای خانواده می‌توانند یاد بگیرند که چگونه افکار و نیازهای خود را بهتر به اشتراک بگذارند و تعارضات را به گونه‌ای حل کنند که کمتر به روابط آسیب برساند.

این نوع درمان همچنین بر این تمرکز دارد که چگونه اعضای خانواده می‌توانند به مشکلات یک عضو خانواده رسیدگی کنند. به عنوان مثال، اگر یکی از اعضای خانواده یک بیماری روانی داشته باشد، خانواده درمانی می‌تواند به تغییر برخی از شرایط کمک کند.

هنگامی که افراد تحت تأثیر بیماری روانی قرار می گیرند، اعضای خانواده ممکن است گاهی از نحوه کمک کردن آگاهی نداشته باشند. در نتیجه، ممکن است رفتارهایی داشته باشند که جنبه های بیماری را حفظ یا حتی بدتر کند. خانواده درمانی می تواند به اعضای خانواده کمک کند تا در مورد کارهایی که می توانند برای حمایت از یکی از اعضای خانواده خود که دارای اختلال روانی است، در عین حال سلامت روانی خود را حفظ کنند، بیشتر بیاموزند.

اثربخشی

تحقیقات نشان می دهد که خانواده درمانی می تواند برای اهداف مختلفی موثر باشد. برخی از شواهد حمایتی عبارتند از:

یک بررسی در سال 2018 نشان داد که خانواده درمانی می‌تواند در درمان مشکلات متمرکز بر بزرگسالان، از جمله پریشانی رابطه، خشونت شریک صمیمی، اختلالات خلقی، اختلالات اضطرابی، روان پریشی، مسائل الکلی، و سازگاری با بیماری‌های فیزیکی مزمن مفید باشد.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که خانواده درمانی به بهبود بخش‌های مختلف عملکرد خانواده کمک می‌کند تا به نوجوانانی که مشکلات سلامت روانی را تجربه می کنند کمک کند.

یک بررسی در سال 2019 نشان داد که خانواده درمانی در درمان مشکلات رفتاری، مشکلات عاطفی، اختلالات خوردن، مشکلات جسمی مؤثر است. این مطالعه همچنین نشان داد که در صورت استفاده مستقل یا به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی چندوجهی نیز مفید است.

مشاوره خانواده

چیزهایی که باید در نظر بگیرید

از آنجایی که خانواده درمانی شامل صحبت در مورد مشکلات عاطفی و تعارضات است، می‌تواند دشوار و ناراحت کننده باشد. در برخی موارد، افراد ممکن است در ابتدا قبل از شروع بهبود، احساس بدتری داشته باشند. مهم است که به یاد داشته باشید که یک روانکاوی حرفه‌ای برای کمک به اعضای خانواده برای حل این تعارضات و مدیریت احساسات شدیدی که افراد ممکن است تجربه کنند وجود دارد.

در حالی که خانواده درمانی می‌تواند برای مسائل مختلف مفید باشد، این بدان معنا نیست که برای همه یا هر موقعیتی مناسب است. برخی از انواع دیگر درمان عبارتند از درمان شناختی- رفتاری (CBT) یا روان درمانی کودک، که ممکن است مفید نیز باشند.

چه طور باید شروع کرد

خانواده درمانی اغلب کوتاه مدت است، اما بسته به موقعیت و نیاز خانواده ممکن است برای یک سال یا بیشتر نیز انجام شود. در حالی که غالباً همه اعضای خانواده را درگیر می‌کند، ممکن است بر کسانی که مایل یا قادر به شرکت در درمان هستند نیز تمرکز کند.

در طول جلسات درمانی، درمانگر سوالاتی می پرسد تا در مورد مشکلاتی که خانواده را به سمت درمان کشانده است بیشتر بداند. آن‌ها همچنین به سایر عوامل مؤثر در مسائل، مانند شرایط زمینه‌ای سلامت روان و استرس محیطی نیز توجه خواهند کرد.

این نوع درمان اغلب توسط مشاوره ازدواج نیز (LMFT) ارائه می شود، اما می تواند توسط سایر متخصصان بهداشت روان از جمله مشاوران حرفه ای دارای مجوز، روانشناسان و مددکاران اجتماعی نیز انجام شود.

اگر شما علاقه مند به امتحان خانواده درمانی هستید، می توانید از کلینیک روانشناسی مستانه کمک بگیرید.