مدیتیشن یا مراقبه چیست؟

مدیتیشن یا مراقبه چیست؟

به معنای متمرکز کردن ذهن است. هدف از این کارآگاهی از لحظه حال است. رسیدن به آرامش و کاهش استرس های روزمره. این تمرکز می تواند روی صدا، شیء، دعا یا تصویر و یا... صورت بگیرد. مدیتیشن می تواند به حفظ سلامتی و بهبودی بیماران کمک کند. افرادی که به طور مرتب مدیتیشن را انجام می دهند،کمتر دچار اضطراب و افسردگی می شوند.

آرامش و خودشناسی و تعادل فکری از مزایای مدیتیشن است. به طور کلی دو نوع مدیتیشن وجود دارد:

۱.مدیتیشن از طریق تمرکز

۲.مدیتیشن از طریق تفکر

بعد از اجرای مدیتیشن اثرات آرامش بخشی و تمرکز روی فیزیولوژیک بدن بسیار مشهود است. تمرکز و تفکر و نظم بخشی به تنفس از ارکان اصلی مدیتیشن است. آسودگی از شکایت های روان تنی، افزایش احساسات مثبت از اثرات مفیدی است که در مدیتیشن منظم و مستمر به چشم می خورد. مراقبه برای شکل دادن به عادت ها نیز می تواند مفید واقع شود. بهترین زمان انجام مدیتیشن آغاز صبح می باشد. مدیتیشن یک تکنیک و تمرین ذهنی و بدنی است که در آن شخص به آرامی توجه خود را به درون می برد تا به آرامش جسمی و ذهنی دست پیدا کند.

اکثر انواع این تمرینات از شرق به خصوص از هند و چین و ژاپن به غرب رفته است. مدیتیشن دید و بینش متفاوت از حقیقت در اختیار انسان می گذارد. تکنیک های مدیتیشن باعث خالی شدن ذهن از محتویات زندگی گذشته خواهد شد.طول عمر و سلامتی جسمانی نیز از فواید دیگر آن است. اجرای مدیتیشن در ابتدا می تواند از ۲ دقیقه آغاز شود و تا ۲۰ دقیقه ادامه پیدا کند. مدیتیشن آموزشی ست برای آگاهی و داشتن یک دیدگاه سالم تر به زندگی. با مدیتیشن به ذهن می آموزیم به راحتی دچار پراکندگی و پریشانی نشود و در عوض در لحظه اکنون بیشتر متمرکز شود. با اجرای این تکنیک ها می توان به تدریج افکار و احساسات را مدیریت کرد و به سمت یک سبک بینشی پایدار پیش رفت. در طول مدیتیشن، با نشستن در سکوت و آرامش، ذهن آرام تر می شود و می توانیم یاد بگیریم که چگونه ویژگی های تجربه شده در طول مدیتیشن را در باقی روز جاری کنیم.

مقاله پیشنهادی: طورحواره درمانی چیست؟

5 مزیت مهم مدیتیشن یا مراقبه

مدیتیشن فرایند عادی آموزش ذهن شما برای تمرکز و تغییر مسیر افکار شماست. با کشف افراد بیشتر از مزایای آن برای سلامتی ، مدیتیشن در حال افزایش است. می توانید از آن برای افزایش آگاهی از خود و محیط پیرامون خود استفاده کنید. بسیاری از افراد فکر می کنند که این راهی برای کاهش استرس و ایجاد تمرکز است.

1. استرس را کاهش می دهد

کاهش استرس یکی از رایج ترین دلایل افراد برای مدیتیشن است. در یک بررسی به این نتیجه رسیدیم که مدیتیشن به اعتبار شهرت خود در کاهش استرس سازگار است. به طور معمول، فشار روحی و جسمی باعث افزایش سطح هورمون استرس کورتیزول می شود. این امر بسیاری از اثرات مضر استرس را ایجاد می کند، مانند ترشح مواد شیمیایی التهابی به نام سیتوکین. این تأثیرات می تواند خواب را مختل کند، افسردگی و اضطراب را افزایش دهد، فشار خون را افزایش دهد و باعث میشود خستگی و تفکر کدر شود.

2. اضطراب را کنترل می کند

مدیتیشن می تواند سطح استرس را کاهش دهد، که به معنی اضطراب کمتر است. یک متاآنالیز شامل تقریباً 1300 بزرگسال نشان داد که مراقبه ممکن است اضطراب را کاهش دهد. به طور قابل توجهی، این تأثیر در کسانی که بالاترین سطح اضطراب را داشتند، بیشتر بود. همچنین، یک مطالعه نشان داد که 8 هفته مراقبه ذهن آگاهی در کاهش علائم اضطراب در افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی، همراه با بهبود واکنش استرس و مقابله بوده است. مطالعه دیگری بر روی 47 فرد مبتلا به درد مزمن نشان داد که تکمیل یک برنامه مدیتیشن 8 هفته ای منجر به بهبودهای محسوس در افسردگی، اضطراب و درد در طی 1 سال می شود.

3. سلامت عاطفی را ارتقا می بخشد

برخی از اشکال مراقبه می تواند منجر به بهبود تصویر از خود و دید مثبت تری نسبت به زندگی شود. به عنوان مثال، یک بررسی از درمان های انجام شده با بیش از 3500 بزرگسال نشان داد که مراقبه ذهن آگاهی علائم افسردگی را بهبود می بخشد. به طور مشابه، بررسی‌ها نشان داد که افرادی که تحت درمان های مدیتیشن قرار دارند، علائم افسردگی را کاهش می دهند، مطالعه دیگری نشان داد افرادی که یک تمرین مراقبه را به پایان رسانده اند، در مقایسه با افراد گروه‌های دیگر، در پاسخ به مشاهده تصاویر منفی، افکار منفی کمتری را تجربه می کنند. علاوه بر این، مواد شیمیایی التهابی به نام سیتوكین ها كه در پاسخ به استرس ترشح می شوند، می توانند بر خلق و خوی تأثیر بگذارند و منجر به افسردگی شوند. بررسی چندین مطالعه نشان می دهد که مدیتیشن همچنین ممکن است افسردگی را با کاهش سطح این مواد شیمیایی التهابی کاهش دهد و سلامت عاطفی فرد را بهبود بخشد.

مقاله پیشنهادی: عوارض مصرف گل (ماری‌جوآنا)

4. خودآگاهی را افزایش می دهد

برخی از اشکال مراقبه ممکن است به شما کمک کند درک قوی تری از خود داشته باشید و به شما کمک کند تا در بهترین شکل خود رشد کنید. به عنوان مثال، مراقبه به شما کمک می کند درک بیشتری از خود و نحوه ارتباط با اطرافیان داشته باشید. اشکال دیگر به شما یاد می دهد افکاری را که ممکن است مضر باشند شناسایی کنید. ایده این است که با آگاهی بیشتر از عادت های فکری خود، می توانید آن‌ها را به سمت الگوهای سازنده تر هدایت کنید.

یک بررسی از نشان داد که تمرین تای چی ممکن است با بهبود خودکارآمدی همراه باشد، این اصطلاحی است که برای توصیف اعتقاد فرد به ظرفیت یا توانایی خود برای غلبه بر چالش ها به کار می رود. در مطالعه دیگری، 153 بزرگسال که به مدت 2 هفته از یک برنامه مدیتیشن ذهن آگاهی استفاده کردند، در مقایسه با افراد دیگر، احساس تنهایی را کاهش داده و ارتباط اجتماعی آن‌ها افزایش یافت. علاوه بر این، تجربه در مراقبه ممکن است مهارت های خلاقانه تر حل مسئله را پرورش دهد.

5. طول توجه را طولانی می کند

مراقبه با توجه متمرکز، مانند بلند کردن وزنه برای مدت توجه شماست. این به افزایش قدرت و استقامت توجه شما کمک می کند. به عنوان مثال ، یک مطالعه نشان داد که افرادی که به نوار مراقبه گوش می دهند، در هنگام انجام یک کار، توجه و دقت آن‌ها بهبود می بخشد.

یک مطالعه مشابه نشان داد افرادی که به طور منظم مراقبه انجام می دهند در انجام یک کار بصری عملکرد بهتری دارند و از توجه بیشتری نسبت به افراد بدون تجربه مدیتیشن برخوردار هستند. علاوه بر این، به این نتیجه رسیدند که مراقبه حتی ممکن است الگوهایی را در مغز معکوس کند که به ذهن سرگردان، نگران کننده و ضعف توجه کمک می کند. حتی هر روز برای مدتی کوتاه مدیتیشن می تواند برای شما مفید باشد. یک مطالعه نشان داد که مدیتیشن فقط برای 13 دقیقه در روز باعث افزایش توجه و حافظه بعد از 8 هفته می شود.