نوروتراپی چیست؟

نوروتراپی چیست؟

نوروتراپی به نام‌های دیگری نوروفیدبک و الکتروانسفالوگرام (EEG) بیوفیدبک نیز نامیده می‌شود. نوروتراپ درمانی بدون دارو است که به افراد در بهبود عملکرد مغز کمک می‌کند. این بر اساس این ایده است که شما می‌توانید آگاهانه نحوه عملکرد مغز خود را با استفاده از نمایش زمان واقعی فعالیت الکتریکی مغز خود (معروف به امواج مغزی) تغییر دهید.

انواع نوروتراپی

هفت نوع درمان عصبی برای درمان این بیماری وجود دارد:

• فرکانس، قدرت نوروفیدبک

• نوروفیدبک بالقوه آهسته قشر مغز (SCP-NF)

• سیستم کم انرژی نوروفیدبک (LENS)

• نوروفیدبک هموآنسفالوگرافی (HEG)

• نوروفیدبک زنده با نمره Z

• تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI)

تکنیک‌های درمانی نوروتراپی

در طول یک جلسه معمولی نوروتراپی، شما روی صندلی نشسته و کلاهکی الکترودیی روی پوست سر شما قرار می‌دهد. این روش کاملاً بدون درد است. این دستگاه مانند وسیله پزشک است که از گوشی پزشکی برای گوش دادن به ضربان قلب شما استفاده می‌کند.

تراپیست شما را راهنمایی می‌کند در حالی که EEG تغییرات الکتریکی مغز شما را ثبت می‌کند. بسته به برنامه درمانی شما ممکن است از شما خواسته شود که تصاویری را روی صفحه تماشا کنید، یک بازی ویدیویی انجام دهید یا به موسیقی گوش دهید.

الکترودها بازخورد فوری صوتی و تصویری در مورد فعالیت مغز شما برروی صحفه نمایشگر نشان می‌دهند. به عنوان مثال، اگر تصاویر را روی صفحه مشاهده کنید، هنگامی که مغز الگوهای موج مغزی مطلوبی تولید می‌کند، صفحه روشن‌تر می‌شود. وقتی الگوهای موج مغزی هماهنگی کمتری تولید می کند، صفحه تاریک می‌شود.

این بازخورد فوری به مغز شما کمک می‌کند تا بفهمد برای روشن شدن صفحه نمایش باید چه کار کند. با گذشت زمان، مغز شما می‌داند که چگونه الگوهای موج مغزی مورد نظر را توسعه داده و حفظ کند و تولید الگوهای نامطلوب را به حداقل برساند که صفحه را روشن نگه می‌دارد.

یک جلسه نوروتراپی معمولاً بین 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. نوروتراپی استاندارد معمولاً شامل 30 تا 40 جلسه است. تعداد جلسات مورد نیاز فرد متفاوت است، اما به ندرت پیش می‌آید که فرد به بیش از 40 جلسه نیاز داشته باشد.

• تکنیک‌های آموخته شده در نوروتراپی را می‌توان زمانی که در فعالیت‌های عادی و روزمره در محل کار، مدرسه یا خانه مشغول هستید نیز تمرین کرد. این تمرین به شما کمک می‌کند تا مغز خود را آموزش دهید تا در محیط‌هایی که بیشتر وقت خود را سپری می‌کنید، به شیوه‌ای سالم‌تر پاسخ دهد.

نوروترای چه کمکی به افراد بیمار می‌کند؟

نوروتراپی به تنظیم اختلال در مغز می‌پردازد. انواع شرایط و علائم مربوط به اختلال در تنظیم مغز است، بنابراین کاربردهای زیادی برای نوروتراپی وجود دارد. برخی از رایج‌ترین بیماری‌هایی که با نوروتراپی درمان می‌شوند عبارتند از:

1. اختلالات اضطرابی

2. کمبود توجه

3. اختلالات طیف اوتیسم (ASD)

4. اختلال دوقطبی

5. درد مزمن

6. افسردگی

7. خستگی

8. ناتوانی در یادگیری

9. میگرن

10. اختلال وسواس جبری (OCD)

11. اختلالات خواب

عصب درمانی همچنین می‌تواند طرز فکر واضح‌تری را ارائه دهد، که برای تصمیم‌گیری‌های مثبت‌تر مانند انتخاب پرهیز از مواد یا رفتارهای اعتیادآور مفید است.

فواید نوروتراپی

مزایایی که می‌توانید از نوروتراپی تجربه کنید بستگی به پروتکل درمانی شما دارد. مزایای متداول عبارتند از:

• تقویت حافظه و تمرکز

• کاهش تکانشگری

• اضطراب

• وضوح ذهنی بهتر

• خواب آرام و راحت

نوروتراپی حتی ممکن است میل به مواد مخدر را کاهش داده و اشتهای زیاد یا کم را تسکین دهد. اما مزایای متعددی برای درمان نوروتراپی وجود دارد که آن را از سایر درمان‌ها متمایز می‌کند از جمله:

مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند: نوروتراپی تنها شامل قرار دادن الکترودها بر روی پوست سر برای نظارت بر فعالیت مغز است. الکترودها فقط آنچه را که در مغز شما اتفاق می‌افتد می‌خوانند. آن‌ها هیچ نوع سیگنالی را به مغز شما منتقل نمی‌کنند.

ارائه اثرات طولانی مدت: مروری بر مطالعات منتشر شده در European Child & Adolescent Psychiatry نشان می‌دهد که اثرات نوروتراپی مدت زیادی پس از توقف خود آموزش، به ویژه در کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی (ADHD)، باقی می‌ماند.

عوارض جانبی ندارد: داروها می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند که می‌تواند به چالش موجود کمک کند. عصب درمانی، با این حال هیچ عارضه جانبی شناخته شده‌‌ای برای فرد ایجاد نمی کند.

اثربخشی نوروتراپی

تحقیقات نشان داده است که نوروتراپی می تواند یک درمان موثر برای تعدادی از بیماری‌ها باشد.

اختلال کم توجهی (ADHD)

تحقیقات نشان داده است که نوروتراپی باعث ایجاد آرامش می‌شود و با داروهای ADHD قابل مقایسه است. در واقع آکادمی اطفال آمریکا، درمان عصبی را مداخله سطح 1 بهترین برای توجه و پیش فعالی رفتاری، همتراز با دارو نامیده است.

اعتیاد

بر اساس یک بررسی جامع که در سال 2016 منتشر شد، نوروفیدبک ممکن است نتایج مثبتی را برای افرادی که به کوکائین، الکل و بازی های رایانه ای معتاد هستند ارائه دهد. حتی ممکن است میل به غذا را کاهش دهد.

اضطراب و افسردگی

یک مطالعه نشان داد که پس از 30 جلسه نوروتراپی و تمرین تنوع ضربان قلب، 57 درصد از افراد مبتلا به اضطراب شدید و 45 درصد از افراد مبتلا به افسردگی شدید فعالیت مغزی طبیعی از خود نشان دادند.

حفره بین دهلیزی (ADS)

چند گزارش علمی نشان می‌دهد که عصب درمانی می‌تواند رفتارهای مرتبط با ASD مانند تحریک، طغیان‌های احساسی و رفتارهای آیینی را بهبود ببخشد.

میگرن

در مطالعه‌ایی در سال 2010، 62 درصد از شرکت کنندگان که از نوروتراپی استفاده می‌کردند، بهبود عمده یا کلی در میگرن خود را گزارش کرده‌اند.

اختلال اضطراب پس از سانحه

یک مطالعه کنترل شده نشان داد که 24 جلسه نوروتراپی علائم PTSD را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. مطالعات دیگر نشان می‌دهد که نوروفیدبک عملکرد اجرایی را بهبود می‌بخشد و استفاده از دارو را کاهش می‌دهد.

برای تأیید این یافته‌ها به تحقیقات بیشتری نیاز است. عصب درمانی می‌تواند به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد، اما هنگامی که به عنوان مکمل رویکردهای درمانی سنتی (مانند درمان رفتاری شناختی) استفاده شود، موثرتر خواهد بود.

مواردی که باید از آن‌ها مطلع باشیم

در حالی که نوروتراپی ممکن است به درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک کند، معایب کمی نیز در ارتباط با این روش وجود دارد. آن‌ها عبارتند از:

1. هزینه: این نوع درمان از نظر هزینه، به شدت گران می‌باشد.

2. زمان: می‌تواند زمان‌بر باشد.

3. تعهد: ممکن است ماه ها طول بکشد تا کار کند.

عواملی از این قبیل می‌توانند نور درمانی را برای برخی از افراد جذابیت کمتری نسبت به سایر روش‌های درمانی داشته باشند.

چگونه باید شروع کرد؟

پزشک شما ممکن است بتواند شما را به یک متخصص مغز و اعصاب محلی ارجاع دهد. همچنین می‌توانید با شرکت بیمه درمانی خود مشورت کنید تا ببینید بیمه نامه شما شامل همه یا همه درمان ها می‌شود یا خیر. در این صورت، ممکن است مجبور شوید از یک ارائه دهنده عصب درمانی خاص استفاده کنید.

انجمن بین المللی تنظیم و تحقیقات عصبی همچنین یک فهرست آنلاین ارائه می‌دهد که می‌توانید بر اساس موقعیت جغرافیایی خود یا منطقه تخصصی ارائه دهنده جستجو کنید. جستجوی نوروتراپی نزدیک من یا نوروتراپی آنلاین ممکن است نتایج بیشتری را ارائه دهد.