فلج خواب یا بختک چیست؟

فلج خواب یا بختک چیست؟

یک رویا شامل تصاویر، افکار و احساساتی است که در هنگام خواب تجربه می شود. رویاها می توانند از فوق العاده احساسی تا بسیار مبهم، زودگذر، گیج کننده و یا حتی کسل کننده باشند. برخی از رویاها شادی آور هستند، در حالی که برخی دیگر ترسناک یا غم انگیز هستند. بعضی اوقات به نظر می رسد رویاها روایت روشنی دارند، در حالی که به نظر می رسد بسیاری دیگر اصلاً معنایی ندارند.

آیا فلج خواب از علائم یک مشکل جدی است؟

محققان خواب به این نتیجه می رسند که در بیشتر موارد، فلج خواب به سادگی نشانه ای از حرکت روان بدن شما در مراحل خواب نیست. به ندرت فلج خواب با مشکلات روانی عمیق مرتبط است. در طول قرن‌ها، علائم فلج خواب از بسیاری جهات توصیف شده و اغلب به حضور "شیطانی" از جمله شیاطین شب دیده نشده در دوران باستان، آویز قدیمی در رومئو و ژولیت شکسپیر و آدم ربایان بیگانه یا در اصطلاح ایران باستان بختک نسبت داده شده است. تقریباً در تمام فرهنگ ها در طول تاریخ داستان هایی از موجودات شیطانی در سایه وجود داشته است که شب ها انسان های درمانده را وحشت زده می کنند. مدتهاست که مردم به دنبال توضیحاتی برای این خواب آلوده ک با احساس وحشت همراه است هستند.

فلج خواب چیست؟

فلج خواب نوعی احساس هوشیاری است اما شخص در مواجه با آن قادر به حرکت نیست. این اتفاق زمانی رخ می دهد که فرد از بین مراحل بیداری و خواب عبور می کند. در طی این انتقال ها، ممکن است قادر نباشید برای چند ثانیه تا چند دقیقه حرکت کنید یا صحبت کنید. برخی از افراد همچنین ممکن است احساس فشار یا احساس خفگی کنند. فلج خواب ممکن است همراه با سایر اختلالات خواب مانند نارکولپسی باشد. ناركولپسي يك نياز طاقت فرسا براي خواب است كه ناشي از مشكلي در توانايي مغز در تنظيم خواب است.

فلج خواب چه موقع معمولاً رخ می دهد؟

فلج خواب معمولاً یک یا دو بار اتفاق می افتد. اگر هنگام خوابیدن اتفاق بیفتد، فلج خواب خواب آور یا قبل از خواب نامیده می شود. اگر در هنگام بیدار شدن اتفاق بیفتد، آن را فلج خواب هیپنوتیزم یا فلج پس از خواب می نامند.

در فلج خواب چه اتفاقی می افتد؟

وقتی می خوابید بدن آرام آرام شل می شود. معمولاً کمتر آگاه می شوید، بنابراین متوجه تغییر نمی شوید. با این حال، اگر در خواب بمانید یا از آن آگاه شوید، ممکن است متوجه شوید که نمی توانید حرکت کنید یا صحبت کنید.

در طول خواب، بدن شما بین خواب REM (حرکت سریع چشم) و NREM (حرکت غیر سریع چشم) متناوب است. یک چرخه خواب REM و NREM حدود 90 دقیقه طول می کشد. خواب NREM ابتدا اتفاق می افتد و تا 75٪ از زمان خواب شما را به طور کامل انجام می دهد. در طول خوابNREM ، بدن شما آرام می شود و خود را بازیابی می کند. در پایانNREM ، خواب شما به REM تغییر می کند. چشمان شما به سرعت حرکت می کند و رویاها اتفاق می افتد، اما بقیه بدن شما بسیار آرام است. عضلات شما در هنگام خواب خاموش می شوند. اگر قبل از پایان چرخه REM آگاه شوید، ممکن است متوجه شوید که نمی توانید حرکت کنید یا صحبت کنید.

فلج خواب

چه کسانی دچار فلج خواب می‌شوند؟

از هر 10 نفر حداکثر چهار نفر ممکن است فلج خواب داشته باشند. این وضعیت شایع اغلب اولین بار در سالهای نوجوانی مشاهده می شود. اما زنان و مردان در هر سنی می توانند به آن مبتلا شوند. فلج خواب ممکن است در خانواده ها ایجاد شود. عوامل دیگری که ممکن است با فلج خواب مرتبط باشند عبارتند از:

• کمبود خواب

• برنامه خواب که تغییر می کند

• شرایط روحی مانند استرس یا اختلال دو قطبی

• خوابیدن به پشت

• سایر مشکلات خواب مانند نارکولپسی یا گرفتگی شب هنگام پا

• استفاده از برخی داروها مانند داروهای ADHD

• سوء مصرف مواد

فلج خواب چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر متوجه شدید که در هنگام خواب یا بیدار شدن چند ثانیه یا چند دقیقه قادر به حرکت یا صحبت نیستید، به احتمال زیاد دچار فلج خواب شده‌اید. اغلب نیازی به درمان این بیماری نیست. در صورت داشتن هر یک از این نگرانی ها با پزشک خود مشورت کنید:

• از علائم خود مضطرب هستید

• علائم شما در طول روز شما را بسیار خسته می کند

• این علائم شما را در طول شب بیدار نگه می دارد

پزشک شما ممکن است بخواهد با انجام هر یک از موارد زیر اطلاعات بیشتری در مورد سلامت خواب شما جمع آوری کند:

• از شما بخواهید علائم خود را توصیف کنید و برای چند هفته دفترچه یادداشت خواب داشته باشید

• در مورد سابقه سلامتی خود، از جمله اختلالات خواب شناخته شده یا سابقه خانوادگی اختلالات خواب، بحث کنید.

• برای اطمینان از اینکه دیگر اختلال خواب ندارید، مطالعات هنگام خواب شبانه را انجام دهید.

فلج خواب چگونه درمان می شود؟

بیشتر افراد برای فلج خواب نیازی به هیچ درمانی ندارند. اگر مضطرب هستید یا نمی توانید خوب بخوابید، درمان هر بیماری زمینه ای مانند نارکولپسی ممکن است کمک کند. این درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشد: • بهبود عادات خواب مانند اطمینان از اینکه هر شب شش تا هشت ساعت می خوابید.

• اگر برای کمک به تنظیم چرخه های خواب تجویز می شود، از داروهای ضد افسردگی استفاده کنید.

• درمان مشکلات روحی و روانی که ممکن است به فلج خواب کمک کند.

• درمان اختلالات خواب دیگر، مانند ناركولپسی یا گرفتگی پا

در مورد فلج خواب چه کاری می توانم انجام دهم؟

دیگر نیازی به ترس از شیاطین شب یا آدم ربایان بیگانه نیست. اگر گاهگاهی فلج خواب دارید، می توانید برای کنترل این اختلال گام بردارید. با اطمینان از خواب کافی شروع کنید. برای تسکین استرس در زندگی خود به خصوص درست قبل از خواب آنچه می توانید انجام دهید. اگر به پشت می خوابید، موقعیت های جدید خواب را امتحان کنید. و اگر فلج خواب به طور مرتب مانع از خواب راحت شما می شود حتما به پزشک مراجعه کنید.