مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد

مقدمه امروزه اعتیاد به یکی از مهم ترین معضلات جهانی تبدیل شده است و در کشور ما نیز با وجود کوشش های فراوان در زمینه مبارزه با مواد مخدر تعداد مصرف کنندگان همواره سیر صعودی دارد.

طبق آمارها بیش از 250 میلیون نفر در جهان مصرف کننده مواد مخدر هستند و در ایران براساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر بیش از 2 میلیون و 800 هزار نفر مصرف کننده هستند.

اعتیاد چیست ؟

اعتیاد یک اختلال است که فرد را در همه ی ابعاد جسمی ، روانی و اجتماعی دچار مشکل می کند.

اعتیاد محدود به مصرف مخدر ها و دارو های شیمیایی نیست، قمار، روابط جنسی، پرخوری و... هم می توانند وابستگی ایجاد کنند. سومصرف و یا اعتیاد چند ویژگی دارد اول میل افراطی به مصرف و تکرار است یعنی ممکن است فرد بخواهد آن را ترک کند و از مصرف بپرهیزد اما یک اجبار ذهنی او را به تکرار وا می دارد. ویژگی دوم ایجاد تحمل است یعنی بعد از گذشت زمان فرد برای تجربه ی احساس اولیه نیاز دارد میزان بیشتری مصرف کند.

مشاوره ترک اعتیاد

نکته ی قابل تامل این است که این فرآیند دقیقا عکس اتفاقی است که در ورزش و فعالیت های بدنی دیده می شود چرا که ورزشکاران در ابتدای تمرین هایشان سختی بیشتر و لذت کمتری را تجربه می کنند و به مرور زمان میزان سختی برای آن ها کاهش و در عوض لذت بیشتری می برند اما یک فرد مبتلا به اعتیاد به طور مداوم باید مصرفش را بیشتر کند تا به لذت اولیه برسد و به همین دلیل است که افراد مبتلا روز به روز بیشتر در دامان اعتیاد گرفتار می شوند تا جایی که دیگر هیچ لذتی نمی برند و مصرف مواد صرفا برای جلوگیری از درد و حفظ حالات عادی خواهد بود.

دقت کنیم که اعتیاد یک بد رفتاری و یا بی اخلاقی از سوی فرد مبتلا نیست بلکه یک اختلال است که ریشه های روانی و گاها ارثی دارد.

علت اعتیاد چیست؟

علل زیستی

بعضی افراد از نظر ژنتیکی آمادگی بیشتری برای ابتلا به اعتیاد دارند به طور مثال تحقیقات نشان داده که ۹۳۰ ژن در وابستگی به الکل نقش دارند.

البته انسان هرگز تسلیم جبر زیستی نبوده و عوامل محیطی و اراده ی فردی می تواند بر ژنتیک غالب شود.

عوامل شخصیتی

برخی ویژگی های شخصیتی در افراد می توانند ابتلا به اعتیاد را افزایش دهند مثل ریسک پذیری بالا، کنجکاوی ، بی مسئولیتی ،تحریک پذیری و..

آسیب های روانی

بروز آسیب ها و حوادث ناگوار به خصوص در دوران کودکی می توانند درصد ابتلا به اعتیاد در بزرگسالی را افزایش دهند. تجربه ی سوگ و از دست دادن افراد مهم زندگی می توانند نقطه ای برای شروع اعتیاد باشند.

احساس گناه

احساس گناه تجربه ای ناخوشایند است ، گاهی فرد برای تسکین احساس گناه دست به تنبیه کردن خود می زند و یکی از راه های خود تنبهی می تواند نابود سازی خود از طریق اعتیاد باشد.

بی کفایتی

گاهی فرد برای فرار از احساس بی کفایتی به مواد مخدر روی می آورد از سویی مصرف برخی مخدر ها به طور موقت اعتماد به نفس فرد را افزایش و عملکرد های اجتماعی او را بهبود می بخشند که این خود باعث ادامه ی مصرف می شود.

علل اجتماعی

برخی عوامل مثل مشکلات اقتصادی،بیکاری ، فرهنگ و... می توانند ابتلا به اعتیاد را افزایش دهند.

اختلالات روانی

برخی اختلالات روانی مثل افسردگی،اضطراب، حملات پنیک و... می تواند باعث بروز اعتیاد شوند.

چرا مشاوره و درمان اعتیاد باید جدی گرفته شود؟

اعتیاد یک اختلال پیشرونده است که هر روز بیش از پیش فرد مبتلا را درگیر می کند و حتی تا مرگ میکشاند. در واقع مواد مخدر می توانند به مثابه ی یک خودکشی تدریجی قلمداد شوند.

فرد به مرور زمان و بدون آن که آگاه باشد از یک مصرف تفننی به یک مصرف کننده ی دائم تبدیل می شود و در این مسیر به مرور کارکرد اجتماعی و شغلی اش را از دست می دهد، به اطرافیان به خصوص افراد نزدیک آسیب می زند و سلامتی اش به خطر می افتد. اعتیاد عامل ۵۵ درصد از طلاق ها در ایران است و سالانه ۴۰۰۰نفر بر اثر اعتیاد جان خود را از دست می دهند.

همچنین اعتیاد به دلیل هزینه های اقتصادی و بیکاری ، باعث افزایش فقر و جرم در افراد می شود.

تاثیر اعتیاد بر خانواده

شاید بتوان گفت خانواده اولین قربانی اعتیاد است. اعتیاد نه تنها زندگی فرد بلکه زندگی تمام اعضای خانواده را تحت الشعاع قرار می دهد. اعتیاد علاوه بر هزینه ی مضاعفی که بر خانواده وارد می کند به دلیل بیکاری و انزوای اجتماعی باعث فقر می شود،از طرفی به دلیل تاثیرات دارو فرد از نظر روانی نامتعادل می شود و رفتار های پرخاشگرانه اش افزایش می یابد.مجموعه ای از این عوامل باعث دعوا های مکرر و از هم پاشیدگی خانواده می گردد.

اعتیاد می تواند احساس تمام افراد خانواده را درگیر کند، افراد خانواده ممکن است دچار عذاب وجدان شوند و خود را بابت اشتباهات احتمالی که منجر به اعتیاد شده سرزنش کنند و خود را برای هر رفتار قاطعی که در مقابل فرد مبتلا لازم بوده گناهکار بدانند. آن ها ممکن است خشم و اضطراب مداومی را تحمل کنند و از معرفی فرد مبتلا به دیگران احساس شرم کنند.

اعتیاد بر روی کودکان بیش از دیگران تاثیرات منفی می گذارد. کودکان در نحوه ی رفتار با والدین مبتلا دچار سردرگمی می شوند، در خانه احساس امنیت نمی کنند و به دنبال راه هایی برای فرار از محیط خانه می گردند. آن ها عموما از سوی والد محبت و توجهی دریافت نمی کنند و فضای متشنج خانه در آن ها اضطراب ایجاد می کند اضطراب هایی که گاها باعث سوق دادن آن ها به سمت اعتیاد می شود.

جلسات مشاوره و درمان اعتیاد چگونه است و تا چه زمانی ادامه دارد؟

وابستگی به مواد مخدر دو جنبه ی جسمی و روانی دارد. وابستگی جسمی باعث ایجاد درد های شدید پس از قطع مصرف می شود و فرد را وا می دارد که برای جلوگیری از این درد ها به مصرف مجدد روی بیاورد.

وابستگی جسمی عموما بین ۱۰ تا ۲۱ روز اول ترکپس از خروج دارو (سم) از بدن ،از بین می رود.

این فرآیند می تواند در کلینیک های تخصصی و یا کمپ های ترک اعتیاد سپری شود. گاهی برای تسکین درد در این دوره طبق تشخیص پزشک متخصص از دارو کمک می گیرند و یا از روش سم زدایی (که سریع تر است) استفاده می کنند.

وابستگی روانی در واقع میل شدید و ذهنی به مصرف است و باعث می شود فرد بعد از قطع مصرف دچار کلافگی و بی قراری شود .

وابستگی روانی ایست که باعث می شود فرد حتی پس از ترک جسمی و حتی پس از گذشت سال ها مجددا به مصرف مواد روی بیاورد چرا که فرد مبتلا تسکین تمام دردهایش را در مواد مخدر می داند و بعد از مواجهه با هر چالشی به مصرف بر می گردد.

از همین روی روان درمانی برای درمان اعتیاد امری ضروریست. رواندرمانگران با بررسی و ریشه یابی مشکلات به افراد مبتلا کمک می کنند تا سلامت روان خود را بازیافته و به آن ها راهکار هایی می آموزند تا بتوانند از بازگشت به مصرف به طور مؤثر جلوگیری کنند.

نتیجه گیری

اعتیاد یک بیماریست و مانند همه ی بیماری های دیگر نیازمند درمان و حمایت است. در مواجهه با این بیماری باید صبور باشید و با همدلی ،فرد مبتلا را حمایت کنید . اعتیاد پایان راه نیست،این روز ها درمان های مؤثر و بی شماری وجود دارد.